Yukarı Mazı Köyü'nde 1970 yılında eğitime açılan ilkokulun 38 öğrencisi ve bir öğretmeninin, Aşağı Mazı Köyü'nde açılan Özcan Duran Karagöl İlkokulu'na gidecek olması, velileri harekete geçirdi. Çocuklarını Aşağı Mazı Köyü'ne göndermek istemeyen veliler, okul önünde toplandı. Çocuklarını da yanlarına alan veliler, 'Aşağı Mazı'ya gitmek istemiyoruz', 'Okulumuz var başka okul neyimize', 'Bu okul bizim okulumuz' ve 'Okulumuz kapatılmasın' yazılı dövizler taşıdı. Öğrenciler de sık sık 'Aşağı Mazı'ya gitmek istemiyoruz' ve 'Öğretmenimizi istiyoruz' sloganları attı. 42 yıllık okulu yaptıran hayırsever köylüler Mustafa Şıray, Mehmet Yılmaz ve Gülsüm Yılmaz'ın yakınları da büyüklerinin o yıllardaki fotoğrafları ile eyleme katıldı.

Eyleme sırtında üç yaşındaki çocuğu ile katılan ve köylüler adına açıklama yapan iki çocuk annesi 36 yaşındaki Hatice Aydın, birdenbire kendilerine çocukların okulunun değiştiğinin söylendiğini belirtti. Okulda şu anda 38 öğrenci ve bir öğretmen bulunduğunu kaydeden Aydın, hem kendilerinin hem de diğer üç köyden çocuklarını gönderen velilerin verilen eğitimden memnun olduklarını dile getirdi. Aydın, "Aşağı Mazı Köyü'ne bir hayırseverin yaptırdığı okulun öğrenci sayısı az olduğu için ve o okulu açık tutmak için 42 yıllık okulumuzu kapatmak istiyorlar. Köyümüzde okul varken 10 kilometre uzaklıktaki Aşağı Mazı'daki okula öğrencilerimizi göndermeyeceğiz. Gerekirse ikamet değişikliği yapar, çocuklarımızı Mumcular beldesindeki okula göndeririz" dedi.

Yukarı Mazı İlkokulu'nun kapanmaması ve öğretmenin geri verilmesi için her türlü eylemi yapacaklarını belirten Hatice Aydın, "Dedelerimizin emekleri ile yapılan 42 yıllık okulu bir inat uğruna kapattırmayız. Bu konuyu duyduğumuzda köyden 200 imza toplayıp İl Milli Eğitim'e başvurduk, `bizim haberimiz yok' dediler. Herkes bir başka konuşuyor" dedi.

Aşağı Mazı Köyü'ndeki ilkokulda görevlendirildiğini belirten ve okul çıkışında Yukarı Mazı İlkokulu'na eylem yapan köylülerin yanına gelen öğretmen Tuğba Isparta ise "Pazartesi günü benden aşağıdaki okula göreve gitmemi istediler. Ben de çok şaşırdım. Gittim ancak sadece dört öğrenci gelmişti. Çünkü köylüler çocuklarını göndermedi. Buraya gelerek duruma anlamaya çalıştım. Köylü okulun kapanmasına ve benim görev yerimin değiştirilmesine tepki gösteriyor. Velilerin kafası karışık. Olan çocukların eğitimine oluyor" diye konuştu.

MODERN EĞİTİM GÖRECEKLER

Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan ise Yukarı Mazı İlkokulu'nda eğitim gören öğrencilerin Aşağı Mazı'da yeni yaptırılan Özcan Duran Karagöl İlkokulu'nda daha modern şartlarda, 4 ayrı öğretmen ile 4 ayrı sınıfta eğitim göreceklerini belirtti. Gödekmerdan, "Ben de köylülerle görüştüm. Şu andaki okullarında birleştirilmiş olarak 4 sınıf bir arada eğitim görüyordu. Oysa yeni açılan okulda herkes kendi sınıfında 4 öğretmen ile eğitim görecek. Bu karar Müfettişler Kurulu ve Valilik tarafından alındı, onaylandı. Bu nedenle çocuğunu okula göndermeyen veliler hakkında yasal işlem yaparım. Çocukların taşıma dahil öğle yemekleri gibi hiçbir sorunları yok. Yukarı Mazı İlkokulu ise anasınıfı olarak eğitim vermeye devam edecek, şu anda kapatılma gündemde değil. Aşağı ve Yukarı Mazı köylüleri arasındaki çekişme eğitime yansıyor. Veliler bunu araç olarak kullanıyor. Buna izin vermem mümkün değil" dedi.YA(AÖ/SS)