Sevgili okuyucular,

 İdam, Kürt’lere karşı bir santaj mı? Son günlerde AKP ve başbakan R.T. Erdoğan, idam sakızını bolca çiğneye durmaktadır.

Kürt gençleri, ülkenin bir çok alanında, Türkiye Cumhuriyetinin ve AKP iktidarının uyguladığı faşizmi, bedenlerini ölüme yatırarak protesto etmektedirler.

Ülkenin istisnasız tüm ceza evlerinde, Kürt kökenli tutuklu ve hükümlülerin başlatmış olduğu, açlık grevleri artık ölüm orucuna dönüşmüştür. AKP iktidarı ve başbakan R.T. Erdoğan, açlık grevinde bulunan, tutuklu ve hükümlü eylemcilere karşı sürekli olarak santaj yapmaktadır.

Açlık grevinde olanların, ‘şov’ yaptıklarını, aslında, ‘kuzu kebabı’ yedikleri ve devlete, ‘santaj’ yaptıklarını sık, sık tekrarlamaktadır.

Başbakanın son dönemlerde alışkanlık edindiği bir vaka vardır. AKP, başbakan R.T. Erdoğan, kim’ki, demokratik yollardan haklarını talep etse, hak talebinde bulunanlara karşı sürekli olarak santaj silahını kullanmaktadır.

İşçiler, emekçiler, sendikalar bir hak talebinde mi, bulundu. AKP, başbakan R.T. Erdoğan bir vesile ile, işçilere, emekçilere veya onların örgütsel gücü olan sendikalara karşı, bir santaj’da, bulunma yolunu tercih etmektedir.

Aleviler Cem evleri ve yasal hakları konusunda bir talepte bulunsa. Bu talepler karşısın da, sanki bu ülkenin başbakanı değil de, sadece kendini seçenlerin başbakanı edasıyla, karşı girişimde bulunarak, santaj yapmaktadır. Sunni damarı tutmaktadır.

Aynı başbakan, AKP, Avrupa ülkelerinde, gezilere ve davetlere gittiklerinde, ‘demokrat’ geçinmekte ve nerdeyse, bulundukları ülkelere, ‘ders’ vermeye kalkıyorlar. Dışarda, ‘demokrat’ içerde faşizmi uyguluyorlar.

AKP, Başbakan R.T. Erdoğan, idam mesajlarıyla aslında, Kürt’lere, açlık grevinde bulunan, tutuklu, hükümlülere ve dışarda bu eylemlere destek sunanlara santaj yapmaktadır.

Açlık grevlerinde ve ölüm orucuna bedenini yatıranların, taleplerine kulak vereceğine, onlara gerekirse, ‘idam cezasını’ geri getiririm diyerek, ‘gözdağı’ vermektedir. Santaj yapmaktadır.

Santaj olarak, idam tartışmalarını’da, Kürt surununun tartışılmasın da kullanılması ve ortamı germesi kabul edilir bir davranış değildir. Bir başbakandan çok, bir diktatör ve kana susamış cellat gibi davranması, Türkiye halkı tarafından tavsip edilmemektedir.

AKP  kadroları iki yüzlü davranmaktadır. Başbakn, R.T. Erdoğan, Bekir Bozdağ vb. ler. İdam mesajlarını sık sık verirken, Bülent Arınç ve çevresi, yumuşak mesajlar vererek durumu, ‘idare’ uğraşı içindedirler.

İki yüzlüdürler çünkü, başbakan R.T. Erdoğan, ‘ idam-idam’ diyerek kendini yırtnırken, Dış işleri bakanı, Ahmet Davutoğlu, İtalya’da, köşeye sıkıştığında, ‘’başbakan aslında, Norveç’teki katliamı vurgulamak istemiştir’’diyerek, ikiyüzlülüğünü devam ettirmektedir.

İkiyüzlü ve santajcıdırlar. Çünkü, Türkiye nin taraf olduğu, uluslararası ve Avrupa konseyi müntesabatları idam’ı, yasaklamaktadır. Türkiye nin kendi iç hukuku’da, idam yasalarını ön görmemektedir. Bütün bunlara rağmen, idam cazasından söz etmek, demokrasi güçlerine karşı santaj olmaktan ileri gitmemektedir.   

Bir taraftan, Avrupa ile bütünleşmekten sık-sık bahs edeceksin, bir taraftan da, ‘idam cezasını’ geri getiririm, düyerekten santaj yapacaksın. Yemezler baylar.

İdam tartışmasının eksenine, PKK lideri, Abdullah Öcalan’nın, idam edilmesini koymak biraz toplumla dalga geçmek anlamına gelmektedir. Türkiye’de, AKP ve yandaşları tekrar idam’la ilgili düzenlemelerde bulunsalar dahi, geriye yönelik olarak, bir yasanın işletilemeyeceği, hukukçular tarafından sık sık vurgulanmaktadır. Öyleyse buda bir santaj’dır.

Kısacası, açlık grevleri karşısında köşeye sıkışan, AKP iktidarı ve başbakan, R.T. Erdoğan, santaj yapmayı yeğlemektedir.

Açlık grevinde bulunanların talepleri, haklı ve demokratik taleplerdir. AKP ve R.T. Erdoğan’ın, bütün santajlarına rağmeni kazanacak olan, demokratik yollardan haklarını talep edenler, olacaklardır.

Ana dilde savunma, ana dilde eğitim hakkı ve cezaevlerinde tecritin son bulması, gayet doğal demokratik haklardır.

Kazanacak olan, haksızlığa, hukuksuzluğa karşı, bedenlerini hiçe sayarak ölüme yatıranlardır!

Kaybedecek olan, AKP ve R.T. Erdoğan’ın, santajcılıkları ve ikiyüzlülükleridir!

 14.11.12


Makaleler, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Avrupa Postası'nın kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81