Fethiye'de dün saat 08.00'dan itibaren etkili olan şiddetli yağışla birlikte Ören- Fethiye ana içme suyu hattına çamurlu yağmur suyu karıştı. İlçe genelinde musluklardan çamurlu su akmaya başladı. Musluğu açan vatandaşlar, çamurlu suyu görünce şoke oldu. Gelen şikayetler üzerine harekete geçen Fethiye Belediyesi, bazı mahallelerde suyu kesti. Ekipler, çamurlu suyun kaynağını bulmak için araştırma başlattı.

HURDA İÇİN HAVALANDIRMA BORUSUNU ÇALMIŞLAR

İnceleme sonrasında içme suyu hattına çamurlu suyun, Çırpı Mevkii'ndeki ana içme suyu şebekesinden karıştığı belirlendi. Bölgeye giden ekipler, şebekeye ait havalandırma borusunun kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce hurda amaçlı kesildiğini, aşırı yağışlarla birlikte yükselen yağmur suyunun bu delikten içme suyu hattına karıştığını tespit etti. Havalandırma borusu belediye ekipleri tarafından kapatılırken, ilçe genelinde çamurlu suyla dolan depolarda temizlik çalışması başlatıldı. Suyun temizlenmesi için klorlama yapılacağı kaydedildi.

SU SATIŞLARI PATLADI

Musluklarından çamurlu su akan vatandaşlar belediye tarafından yapılan anonslar sonrası damacana ve şişe su almak için marketlere koştu. İlçe genelinde su satışları artarken marketler vatandaşlara su yetiştirmekte zorlandı. Suya aşırı talep olduğunu kaydeden market işletmecisi Ramazan Fersiz, "Suyun çamurlu akmasıyla birlikte satışlarımız arttı. Kış aylarında su satışı olmazdı. Stoklar tükendi" dedi.

YANLIŞLIKLA ÇAMURLU SUDAN İÇTİM

Bilmeden çamurlu sudan içtiğini belirten Kezban Yıldız, çocuklarının da aynı sudan içtiğini söyledi. Yıldız, "Ben ve çocuklarım bilmeden çamurlu sudan içtik. Çok tedirgin oldum. Ancak şimdilik bir rahatsızlık hissetmiyorum" diye konuştu. Suyun bir anda sarı renkte aktığını anlatan Sadike Tunçyürek ise "Suya yağmur suyu karışmış. Kesinlikle içmiyoruz. Su düzelene kadar şişe suyu kullanacağız" dedi.

'ŞEBEKE SUYUNDAN İÇMEYİN'

Fethiye İlçe Sağlık Müdürü Dr. Uğur Çomak, "Sularda kirlilik mevcut. Fethiye Belediyesi yetkilileriyle gerekli görüşmeleri yaptık. Klorlama ve depolarda temizlik yapılacak. Vatandaşlarımızın bu sulardan içmemesini öneriyoruz. Şu ana kadar bu sebepten dolayı hastaneye başvuran olmadı. Gerekli çalışmaların ardından sular tekrar normale dönecektir" diye konuştu.