AÜ Hukuk Fakültesi'nde Ceza Hukuku Özel Hükümler dersinin 19 Kasım tarihinde yapılan ara sınavındaki bir soruda Yrd.Doç.Dr. Mehmet Nihat Kanbur, hayali iki kişilik üzerinden cinsel içerikli suçlara ilişkin bir soru yöneltti. Yrd.Doç.Dr. Kanbur sorusunda, bir kozmetik mağazasında çalışan eşcinsel eğilimleri olan 'Azgine' ile aynı mağazadaki çalışma arkadaşı 17 yaşındaki 'Safsalake'yi evine götürerek lezbiyen ilişkiye girdiği ve ardından da yapay erkeklik organı ile Safsalake ile anüs yoluyla birleştiğine ilişkin 40 puan değerindeki sorusunda, ikili arasındaki olanları ayrıntılı anlattı.

LEZBİYEN İLİŞKİYİ ANLATAN SORU

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Nihat Kanbur, Hukuk Fakültesi öğrencilerine soruyu yazılı olarak şöyle sordu:

"Bir kozmetik mağazasında çalışan ve eşcinsel eğilimleri olan Azgine, aynı mağazadaki çalışma arkadaşı 17 yaşındaki Safsalake'yi çok beğenmektedir. Bir haftasonu Safsalake'yi akşam yemeğine davet eden Azgine, onunla yemek sırasında alkol alır ve eşcinsellik içerikli fıkralar anlatır ve sıradan ilişkilerden hoşlanmadığını, erkeklerin kadınları anlamadığını, değişik fanteziler yaşamak gerektiğini ve kadın kadına eşcinsel bir ilişkinin çok keyifli olduğunu söyleyerek, onunla birlikte olmak istediğini söyler. Bu teklife çok şaşıran Safsalake, aslında bu durumu çok merak ettiğini ve bir kereden bir şey olmayacağını belirterek teklifi kabul eder. Gece boyunca Azgine, Safsalake'nin vücudunun mahrem yerleri dahil tüm bölgelerine dokunur, okşar ve öper. Kendisine de aynı şeylerin yapılmasını ister ve Safsalake de Azgine'ye aynı fiilleri yapar.

Gecenin sonuna doğru daha da ileriye gitmek isteyen Azgine, cinsel fantezi ürünleri satan bir mağazadan aldığı yapay erkeklik organını kullanarak Safsalake ile birleşmek istediğini söyler. Safsalake bakire olduğunu belirterek bu teklifi reddeder. Bunun üzerine Azgine, anüs yoluyla birleşmeyi teklif eder. Bunun ilginç bir tecrübe olacağını düşünen Safsalake teklifi kabul eder ve Azgine yapay erkeklik organının kemerini beline dolar ve yapay erkeklik organını kullanarak Safsalake ile birleşir. Ertesi gün kızının Azgine ile yaşadıklarını öğrenen anne Eyvahe ile baba Garibane, birlikte savcılığa giderek olayı anlatırlar ve Azgine'den şikayetçi olurlar. Olaydaki bilgiler ışığında ilgili suç/suçlara ilişkin tüm tartışmaları da dikkate alarak olayı değerlendiriniz."

İNCELEME SORUŞTURMAYA DÖNÜŞTÜ

Porno içerikli kelime ve hikaye kullandığı için şikayet edilen Yrd.Doç.Dr. Mehmet Nihat Kanbur hakkında önce inceleme başlatıldığı, ardından inceleme soruşturmaya dönüştürüldü. Soruşturma sonunda öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Kanbur hakkında uyarı, kınama, maaştan kesme, üniversiten çıkarma veya kamu görevinden çıkarma cezaları verilebileceği belirtildi.

SORUŞTURMA NEDENİ ANLATIM BİÇİMİ

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Nihat Kanbur'un bu sorusu üzerine öğrenci ve öğrenci velilerinden şikayetler aldıklarını belirten Rektör Yardımcısı ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Muharrem Kılıç, bu şikayetler üzerine önce bir inceleme başlatıldığını ve sonucunda da soruşturmaya dönüştürüldüğünü söyledi.

Hukuk sınavlarında kurgusal olay soruları olduğunu belirten Prof.Dr. Kılıç, soruşturma açılmasına bu soruda kullanılan isimler, olayın anlatım biçimi ve kullanılan ifadelerin neden olduğunu kaydetti.

BUNLARIN ÖĞRETİLMESİ GEREKİR

Ceza Hukuku alanında üniversitenin Hukuk Fakültesi'ndeki tek öğretim üyesi olduğunu belirten Yrd.Doç.Dr. Mehmet Nihat Kanbur, soruda çok ciddi suç karmaşaları olduğunu belirterek kendisini şöyle savundu:

"Türkiye'de işlenen suçların yüzde 50'si cinsel suçlar olduğu için dolayısıyla Hukuk Fakültesi öğrencileri savcı, hakim, avukat olacak. Bunların nasıl çözümlemelere tabi olacaklarını öğrenmeleri lazım. Bu tarz mizansenler olur, birçoğu Yargıtay kararlarına dayatılır. Olay biraz da esprilere dökülür. Aynı isimli öğrenci varsa rahatsız olmasın diye gerçek isimler seçilmez. Önüne böyle bir olay gelen savcı adayı bunları bilmez ise nasıl ceza hukuku oluşacak? Bu konunun soruşturmaya neden olması üzüntü verici bir durum."

AVUKAT BİLGİN: HUKUKTA AYIP OLMAZ

Antalya Barosu avukatlarından Mustafa Murat Bilgin, çağdaş toplumlarda hukuk fakültelerinin bireylerin birbirleriyle, kurumlarla, devletle aralarındaki ihtilafları, sorunları çözümleyen uygulayıcılar hakim, savcı, avukatları yetiştiren eğitim kurumları olduğunu söyledi.

Günümüzde özellikle ağır ceza mahkemelerindeki davalarda birçok suçun özellikle bu sınavda sorulan cinsel istismar içerikli sorular gibi olduğunu belirten Avukat Bilgin, "Nasıl 'Tıpta ayıp yoktur' deniyorsa, hukuk fakültelerinde de aynısı geçerli olmalı. Çünkü hukuk fakültelerinin gerektiği ölçüde gereken ayrıntılara girmek suretiyle bu bilgileri öğrencilerine vermek zorunda olduğunu düşünüyorum. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Öğrencilik yıllarımızda çok daha abartılı sorularla karşılaştık. Bu sınav girenler hukuk fakültesi öğrencisi. İleride hakim, savcı, avukat olacaksa tabii ki bunları bilecek" diye konuştu.MÇ(SU/İD)