SOSYALİST PARTİLERDEN TEPKİLER

TKP'den yapılan açıklamada "Salgını da ülkeyi de yönetemeyen AKP iktidarı, otoritesini polis baskınlarıyla, gözaltılarla, tehditlerle sağlayabileceğini zannediyor. Ancak zora başvurarak ayakta kalan bir iktidarın ömrü bitmiştir. Ülkeyi kendinizle birlikte dibe sürüklüyorsunuz." denildi.

SOL Parti açıklamasında "Her alanda iddiaları çöken iktidar tüm muhalifleri yıldırmaya, muhalefet kanallarını tıkamaya, suskun itaatkâr bir toplum yaratmaya çalışıyor. Son dönemde muhalefete yönelik artan baskılar, başta pandemi sürecinde büyük bir sorumluluk üstlenen TTB olmak üzere meslek kuruluşlarına saldırılar ve şimdi sosyal medya baskınları ve HDP’ye yönelik operasyon bu zincirin parçalarıdır. Baskılara ve hukuksuzluğa karşı birlikte mücadele edeceğiz!" ifadelerine yer verildi.

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, yazılı açıklamasında "Bu operasyon salt HDP’ye yönelik olarak değerlendirilemez, aynı zamanda siyaset yapma hakkınadır. Yanısıra HDP’ye yönelik bu son operasyon da yürütmeyle içiçe geçmiş, siyasi vesayetle çalışan yargının hukuksuz uygulamalarından bir tanesidir.  Eski seçilmişlerin ve halen görevi devam edenlerin içerisinde bulunduğu HDP üye ve yöneticilerine yönelik operasyonu kınıyoruz. Adil yargılanma dahil, adalet sisteminin işlediği, temel hak ve özgürlüklerin sınırlanmadığı demokrasi mücadelemiz sürecektir." dedi.

Paris’te polisin ateş açtığı kişi hayatını kaybetti Paris’te polisin ateş açtığı kişi hayatını kaybetti

Türkiye İşçi Partisi açıklamasında "HDPlilere ve sosyalistlere yönelik gözaltıların hukuki dayanağı olmadığını biliyoruz. Saray'ın muhalefeti sindirmek, bölmek, ekonomideki, sağlıktaki, dış politikadaki başarısızlıkları gizlemek için baskıyı arttırdığını da biliyoruz. Hepsi boşuna. Sinmeyeceğiz, baş eğmeyeceğiz." denildi.

DEVA, GELECEK VE SAADET PARTİSİ'NDEN TEPKİ

HDP'li isimlere yönelik gözaltı dalgasına muhalefetteki bir dizi siyasi partiden de tepki geldi.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, sosyal medya hesabından "Olaydan 6 yıl sonra AyhanBilgen, AltanTan,SüreyyaÖnder ve diğerlerinin sırf hukuki gerekçelerle gözaltına alınmış olduğunu düşünmek abesle iştigal olur.Yargıyı araçsallaştıran siyaset anlayışı adalet duygusunu ezdikçe terör örgütlerini sevindirir. Devlet adaletle yönetilir." açıklaması yaptı.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selim Temurci, "Kobani olaylarından 6 yıl sonra bu gözaltılar neden? Bu insanlar daha önce yargılanmadı mı? Katil Öcalan’ın mektubundan medet umanlar, Öcalan’ın kardeşini devletin televizyonuna çıkaranların hesap vermediği bir Türkiye’de bu operasyonun haklılığına nasıl inanalım?HDP yerel seçimlerde Cumhur İttifakında yer alsaydı,bugün bu gözaltılar olur muydu? Savcılık derhal bu gözaltılarla ilgili elindeki yeni bulguları kamuoyuyla paylaşmalıdır.Malum ziyaret sonrası gerçekleştirilen bu gözaltılar üzerindeki şaibe ortadan kaldırılmalıdır." ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi ve Parti Sözcüsü Birol Aydın, 6 yıl önceki Kobani olaylarına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar için "Bu insanlar suçluysa, bu memleketin hakimleri, savcıları 6 yıl önce neredeydi" diye sordu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu gözaltılara ilişkin Twitter hesabından şöyle yazdı:

"Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve bir çok siyasetçi sabah saatlerinde gözaltına alındılar.

Nedeni 6-8 Ekim 2014 Kobane olaylarıymış.

Aradan tam 6 yıl geçmiş, soruşturulmuş, ifade vermiş ve yargılanmışlar.

Bu sabah yapılan gözaltılar Saray’a düğün hediyesidir!"

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan da Twitter hesabından, "Kardeşim Sırrı Süreyya Önder’e yaptığınız zulümdür. Tam altı yıl sonra yargılanıp serbest kaldıkları dosyadan yüzlerce siyasetçiye yaptığınız zulümdür. Bunların sonunda zulmünüzde boğulursunuz." diye yazdı.

KAFTANCIOĞLU: BALAYINA GİDEMEMİŞ ANLAŞILAN

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise operasyona ilişkin, geçtiğimiz haftaki nikah töreninin ardından Saray'ı ziyaret eden Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksek Kocaman'a göndermede bulunarak şu ifadeleri yazdı:

"Vah garibim saraya gidince balayına gidememiş anlaşılan :(helikopter mahzun, oteller mahzun...

Gözaltına alınan HDP’liler mi? amaaan onlar teferruat, “adam balayına gidememiş siz neyi gündeme getiriyorsunuz?”derler adama..derler mi derler:(

 (Kaynak: Cumhuriyet)