Fırın işçisi Mehmet A. ile evli olan Makbule A.'nın, geçen 31 Ağustos'ta Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde 28 haftalık olarak dünyaya getirdiği 2'nci bebeği Yağmur, beyin damarlarındaki su kanalında tıkanıklık nedeniyle hastanenin Çocuk Servisi'nde tedavi altına alındı. Dün akşam servisteki hastaları kontrol eden doktor, Yağmur bebeğin kol, omuz ve karın bölgesindeki ödemleri farketti. Yapılan kontrolde bebeğin 2 kolunda ile göğüs kafesindeki kaburgasında kırık olduğu saptandı. 

TUTUKLANDI

Hastane personelinin bebeğine şiddet uyguladığından şüphelendiği anne Makbule A., ihbar üzerine polis tarafından gözaltına alındı. Kızını dövdüğünü kabul eden Makbule A., polisteki ifadesinin ardından adliyeye sevk edildi.

Makbule A., çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutaklandı. Adliyeden polisler eşliğinde çıkarılırken gazetecilerin, "Bebeğinizi neden dövdünüz?" sorusuna, "Size ne?" diyerek tepki gösteren Makbule A., işlemler için Emniyet'e götürüldü.

'PERSONEL İLE TARTIŞTIM, SİNİRİMİ BEBEĞİMDEN ÇIKARDIM'

Daha önce büyük çocuğunu da dövdüğü iddiasıyla hakkında işlem yapılan Makbule A.'nın, polisteki ifadesinde, hastane personeli ile bebeğine bakmadığı gerekçesiyle tartıştıklarını, bu yüzden sinirlendiğini, odaya girdiğinde de öfkesini bebeğinden çıkardığını söylediği öğrenildi.

'ANNENİN OLUMSUZ DAVRANIŞLARI VARDI'

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Varım Numanoğlu, annenin psikolojik sorunlarının bulunduğunu söyledi. Makbule A.'nın daha önce bebeğine şiddet uyguladığından şüphelendiklerini, ancak tespit edemediklerini ifade eden Doç. Dr. Numanoğlu, şunları söyledi:

"Hastanede yattığı sürece annenin bebeğine karşı olumsuz davranışları vardı. Personelimizin şüphesi üzerine annenin durumu hakkında Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü'ne yazı yazdık. Hatta bir süre bebekten ayırdık anneyi. Ancak daha sonra tekrar geldi. Baba da ortada yok hiç."

BEBEK YOĞUN BAKIMDA

Doç. Dr. Numanoğlu, Makbule A.'nın kollarını bükerek ve göbeğini sıkarak şiddet uyguladığı belirtilen Yağmur bebeğin vücudundaki dayak yaralarına müdahale edildiğini, kırıklarının alçıya alındığın, tedavisinin yoğun bakımda sürdüğünü de söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Kemal Gümrükçü de annenin psikolojik sorunlarının olduğunu öğrendiklerini, tedavisinden sonra bebeği koruma altına alacaklarını söyledi.DS,GG(EE/SS)