HDP eski Şırnak Miletvekili Hasip Kaplan 24 Haziran seçimlerinin kilit partisi HDP olduğunu belirterek bütün muhalif güçlerin biraraya gelmesi ve birleşmesi gerektiğini bildirdi.

Almanya’nın Hamburg kentinde HAK- EVİ’nde ( Hamburg Alevi Kültür Evi) düzenlenen ve derneğin Eşbaşkanı Şerife Köylüce’nin moderasyonunu gerçekleştirdiği toplantıda Kaplan’ın yanı sıra, barış bildirisini imzalayan akademisyenlerden Yrd. Doç Uğur Kara ile gazeteci Elif Sonzamancı bir konuşma yaptı.

Baskın erken seçim kararının yasal ve hukuki dayanağının olmadığını söyleyen Kaplan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 6 milyon seçmenin desteklediği HDP’yi kriminalize ederek, yok sayarak seçime gidildiğini hatırlattı.

‘DEMİRTAŞ BÜTÜN KESİMLERE HİTAP EDEN BİR ADAY’

24 Haziran seçimleri öncesi  HDP’nin cumhurbaşkanı adayını belirlemede hiç zorluk çekmediğini hatırlatan Kaplan ‘Selahattin Demirtaş bütün herkese hitap eden bir adaydır, liderdir. Oy pusulalarındaki sıralamada listede yer alan dördüncü adaya bir bakın. Kim genç, güzel ve herkesi kucaklıyor? ‘ dedi.

Kaplan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hitler, İspanya’daki faşist diktatör Franko gibi Türkiye’yi yönettiğini hatırlatarak ‘seçimlerde diktatörlüğe mi, yoksa eşit yurttaşlık hakkının temsil edildiği parlamenter rejime mi oy verilecek? Seçmen herşeyden önce bunu hesaba katmalı. Eğer HDP barajı aşamazsa yaklaşık seksen milletvekili AKP’ye gidecektir. Bu da yeni savaşların, sıkıyönetimlerin, OHAL süreçlerinin geleceğinin işareti  ve  ülke başka bir karanlığa sürüklenecektir. Bir oyla diktatörler devrilir’ şeklinde konuştu.

‘YURTDIŞINDA KATILIM ORANI ARTIRILMALI‘

Kilit partinin HDP olduğunu vurgulayan Kaplan ‘Daha önceki seçimlerde yurtdışında oy kullanma oranı düşüktü, bu oran artırılmalı. Eğer CHP ile doğru dürüst ittifak yapılırsa 24 Haziran seçimleri sonrasındaki süreçte yerel seçimlerde İstanbul’u, Ankara’yı, İzmir’i, Mersin’i vs. birlikte alabiliriz hatta geleceğin iktidarını inşaa edebiliriz. Türkiye’nin alternatif muhalefet parti bileşimlerini ortaya çıkarabiliriz’ dedi.

‘ERDOĞAN’A KÜRTLERDEN OY YOK’

Kaplan gerek birinci gerekse ikinci turda Kürtlerin AKP’ye oy vermeyeceğine işaret ederek konuşmasını şöyle sürdürdü ‘Birinci turda da ikinci turda da Erdoğan’a Kürtlerden bir tek oy gitmeyecek. Muharrem İnce Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret etmekle doğru yaptı. Hatta Demirtaş’ın cezaevinden serbest bırakılması gerektiğini savundu. İkinci tura Demirtaş  kalırsa ya İnce Demirtaş’a, ya da Demirtaş  İnce’ye oy verecektir. Lastiğin anahtarı HDP’dir. Bütün güçlerin birleşmesi gerekiyor. Ya diktatörlüğe teslim olunacak, ya da pırıl pırıl, genç, parlamenter sisteme inanan ve bütün kesimlere hitap eden biri desteklenecek. HDP eğer  ikinci tura kalırsa Erdoğan , hatta MHP  seçim meydanlarında biji biji diye bağırırsa şaşırmayın, hazırlıklı olun. ‘

‘TÜRK KARDEŞLERİMDEN ÖZÜR DİLİYORUM’

Kaplan bir gazetecinin HDP’nin Genel Kongre öncesi ‘Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, herkes haddini bilecek’ şeklinde sosyal medyada açıklamasını sorması üzerine şöyle yanıt verdi:

‘ Demirtaş’ın genel kongrede aday olmasını isterdim. Bugün de söylüyorum. Keşke kongrede başkan olsaydı. Haksız yere tutsak edilmiştir. Hukuksuz tutuklanmıştır. Ben onu bir arkadaşı olarak kuyunun dibinde bırakamazdım. Bu açıkmamadan dolayı alınan yoldaşlarım, arkakadaşlarım varsa bütün Türk kardeşlerimden özür diliyorum. HDP Alevisiyle, Sünnisiyle, Kürt ve Türk’üyle, devrimcisi, liberaliyle programını  benimseyecek bütün herkesle bu ülkeye barış getirmek istiyor. Silahların susmasını istiyoruz. Düşüncelerinden dolayı bir akademisyenin, gazetecinin, siyasetçinin  susturulmasını istemiyoruz. Daha önceki sosyal medyadaki açıklamamda çelişki yok. Samimi olalım. HDP yüzde doksan kimlerden oy alıyor? Geçmişte Kürtlerden alıyordu şimdi Kürtler ve Alevilerden ve diğer farklı kesimlerden alıyor. Gerçeğin altını çizelim. Reel siyasette hangi tabana hitap ediliyorsa, elbetteki onların tercihi önce olacaktır. Şunu da hatırlatmak isterim ki Şırnak’ta şehrim bombalanırken Türk kardeşlerimden ses çıkmadı. Tüm Türkiye sustu. Barış imzacıları olmak üzere çok az kişinin sesi çıktı.  HDP’de bu tartışmalar geride kalmıştır, artık böyle bir tartışma yoktur.’

Barış Bildirisini imzalayan akademisyenlerden ve bir süreden beri Hamburg’da yaşayan Yrd. Doç. Uğur Kara Türkiye’de akademide hala bazı konuların ele alınmasının tabu olduğunu hatırlatarak ‘ Ermeni sorunu, Kürt meselesi gibi elektrikli konular akademide tabudur. Daha önce de bu konuları işleyen akademisyenler bedel ödemiştir. ( İsmail Beşikçi ve Fikret Başkaya gibi) Ancak bu dönem çok farklı. Yüzlerce akademisyen işten atıldı. SBF çökertildi. Bilimi üniversitelerden kurtarmak gerekiyor’ dedi.

‘TÜRKİYE’DE KARANLIK DAHA DA KOYULAŞACAK’

Kürtlerin Türkiye’de siyasette kilit rol oynadıklarına vurgu yapan Kara konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘ HDP eğer barajı aşamazsa Türkiye’de karanlık daha da koyulaşacak. HDP demokrasi programı eşit yurttaşlık ilkesine dayalı, her kültürü eşit hak temelinde birleştiren bir anlayıştadır. Demirtaş  daha önceki açıklamalarında ‘ seni başkan yaptırmayacağız’ demekle Türkiye’de diktatörlük finalinin geleceğini gördü. Türkiye’de 16 Nisan Referandumu ile getirilen sistem adeta padişahlık sistemi. Artık asgari müştereklerde birleşme zamanıdır. Gün böyle bir gündür. Ancak bu şekilde demokrasi ve hukukun kalan kırıntılarını kurtarabiliriz.’

Gazeteci Sonzamancı ise AKP’nin Alevilere yönelik politikasını sert bir şekilde eleştirerek Alevilere  HDP’nin barajı aşması için çağrıda bulundu.

Süheyla Kaplan /Hamburg