Mustafa Akpolat


Hamburg’da sosyal, kültürel ve politik faaliyet yürüten MIG-Zentum tarafından düzenlenen ”4. Yılmaz Güney Film Günleri” kapsamında etkinlikler devam ediyor.


BİR GRUP SANATÇIDAN HDP'YE DESTEK AÇIKLAMASI

Hamburg'da MIG-Zentrum dernek lokalinde düzenlenen basın toplantısında Tiyatro, Edebiyat, Müzik ve değişik alanlarda çalışma yürüten bir grup sanatçı ile ”Haziran Yangını” adlı belgeselin gösteriminden dolayı Hamburg’da bulunan HDP Ankara Milletvekili adayı Mustafa Sarısülük ve ”Kanlı Postal” filminde oynayan Barış Koçak, 1 Kasım seçimlerinde HDP'yi destekleyeceklerini açıkladılar.

İşte MIG-Zentrum dernek lokalinde yapılan toplantıda kamuoyuna duyurulan basın açıklaması:Basına ve Kamuoyuna!

SARAYIN SALTANATINI YIKACAĞIZ !

Değerli basın emekçileri, dostlar hepinizinde bildiği gibi Türkiye K- Kürdistan`da son sürecde özellikle 7 haziran seçimleri sonrası AKP iktidarı aldığı yenilginin acısısıyla saldırılarını pervasızlaştırarak artttırdı. Kürt ulusu, devrimci ilerici güçler, sanatçılar, yazarlar, gazeteciler ve muhalif kesimlere karşı topyekün gözaltı ve tutuklama furyası başlatarak binlerce insan gözaltına alındı yüzlercesi tutuklandı. Yine K-Kürdistan’da tam bir devlet terörüyle sivil halka yönelik katliamlar gerçekleştiriliyor ,halkın ölülerini gömmesine müsade edilmiyor,katledilen körpecik beden ile günlerce evde yaşamak zorunda kalan anne, yine zırhlı araçlarla ezilen çocuklar, zırhlı araca bağlanıp arkasından sürüklenen bedenler ,ölülere bile işkence yapacak kadar faşizan bu uygulamalar karşısında insanlığını yitirenlere insanlığı yine bizler ezilenler öğreteceğiz, devrimci sanatçı Yılmaz Güney’in güzel sözü tam bu günlere ışık tutuyor. “ Halkın sanatçısı halkın savaşçısıdır“ evet bu günlerde sanatçının taraf olması gerekiyor ise bu taraf ezilen katledilen mazlum halklardan yana tavır koymaktır. Bizler bu gelişen süreç içerisinde cizre, nusaybin, silvan ve diğer alanlarda saray diktatörlüğüne karşı direnen, onurlu bir yaşam için hayatlarını ortaya koyan halkımızın bu direnişlerini selamlıyoruz sarayın tüm faşizan saldırganlığına karşı halkımızın haklı direnişi kazanacaktır diyoruz. Tüm bu katliamları ve faşist ırkçı saldırganlıkları kınıyoruz.

Yukarıda belirttiğimiz ve aşağıda da sıralayacağımız nedenlerle bizler buradan tüm göçmen işçi ve emekçi halkımıza 1 Kasım’da halkımıza Saray tarafından dayatılan erken seçimde, AKP ve Erdoğan diktatörlüğüne karşı mücadele etmeye, HDP’ye oy vermelerini ve oylarına sahip çıkmaya, AKP iktidarı ve tüm gerici güçlerin ”vatan, bayrak ve milliyetçilik” gibi gerici söylemlerle toplumsal ayrışmayı sağlamaya çalıştıkları bu süreçte bizler; tüm farklılıklarımız zenginliğimizdir diyerek birleşerek Saray'ın bütün oyunlarını boşa çıkarmaya çağırıyoruz.

  • Sanatın ve sanatçının özgür olduğu bir Türkiye için,
  • Yasaklara karşı özgürlük dediği için,
  • Kürt halkının kendi kaderini tayin etmesi gerektiğine inandığımız için,
  • Doğayı, insanı hayvanların ve tüm canlıların yasam haklarını savunduğu için,
  • İstisnasız bütün kültür ve inançlar üzerindeki, Aleviler ve Anadolu’nun kadim halklarının önündeki her türlü yasal ve şoven baskının son bulması için,
  • Eğitimin çağdaş, laik ve anadilde yapılması için,
  • LGBT’li bireyler ve kadınlar üzerindeki cinsiyetçi yaklaşımın son bulması için,
  • Emek ,esitlik, özgürlük ve barış dediği için,
  • Evrensel hukuk ilkelerinin geçerli olduğu ve eşit yurttaşlık haklarının güvencesiyle birbirine bağlı bir toplum için,
  • Her dilden, her renkten, her cinsiyetten, her inançtan seslerin küçük küçük ırmaklardan akarak buluştuğu bir ortak denize dönüşmesini umduğumuz için,

bir siyasi partinin desteklenmesi gereğini düşünüyoruz. Mevcut siyasi ortamda 1 Kasım seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP)’ne oy vermeye çağırıyoruz.

Bizler bu anlamda Hamburg ve çevresinde sanatsal çalışma yürüten kişi ve gruplar olarak olarak aşagıda ismi olan kişiler yukarıdaki metni imzalıyoruz.

Grup Dağlara Ezgi, Grup Cemre, Aşır Özek, Hazır Demir, Atilla & İbo, Serap Mutlu Barak,Tiyatro Asmin, Hasan Hüseyin Sarı, Ali Temiz, Ali Taşyapan,, Gülşen Gülbeyaz, Hüseyin Güneş, Şener Yıldız ve Seval&Hüseyin Kubat.