Öne Çıkanlar İbrahim 8 ileri metre kilo

Hamburg’da ‘hissedilen entegrasyon’ ölçümü

Almanya genelinde entegrasyon çalışmaları konusunda Hamburg'un daha iyi olduğunun altı çizilirken, sürekli entegrasyon izleme ölçümü yapılacağı duyuruldu.

Hamburg SPD ve Yeşiller Meclis Grubu'ndan yapılan yazılı basın açıklamasında duygu ile bütünleşmiş bir entegrasyon ölçümüne değinildi.

Entegrasyon göstergeleri ve hedef değerleri, Hamburg’da entegrasyonun nesnel ve yapısal boyutuna dair kapsamlı bir genel bakış sunmaktadır. Ancak, halkın subjektif izlenimleri ile sosyal ve kültürel entegrasyonla ilgili sorular buradan ancak kısmen anlaşılabilir. Bu nedenle Hamburg Eyaleti Çalışma, Sosyal Yaşam ve Aile Senatörlüğü, entegrasyonun sürekli izlenmesini mümkün kılacak bir ulusal entegrasyon ölçer geliştirilmesini istemişti. Entegrasyon barometresi diyebileceğimiz bu ölçümün 2018’e ilişkin sonuçları yayınlanmış bulunuyor. Almanya Entegrasyon ve Göç Vakıfları Uzman Konseyi’nin sonuçları Ocak ayında açıklandı. Hükümet ortağı SPD ve Yeşil Parti, Hamburg’un entegrasyon konusunda sürekli izlemeye devam edilmesini, sonuçları ise entegrasyon konseptine ilave etmeyi istiyor.

Entegrasyonu izlemenin önemi

Yeşiller Parlamento Grubu’nun entegrasyon sözcüsü Filiz Demirel: “Entegrasyon süreci yalnızca nesnel düşüncelerle değerlendirilemez ve değerlendirilmemelidir. Aksine, öznel görüşler çoğu zaman entegrasyonun başarısı ve birlikte yaşama açısından belirleyici oluyor. Bu yüzden sosyal, kültürel ve kimlik ile ilişkili entegrasyonun bu öznel boyutlarının bundan böyle sürekli olarak yükseltilmesini istiyoruz,” dedi.

 2018’de yapılan bir anketle, Hamburg’da yaşayan herkes için entegrasyonun günlük yaşamda, bütünleşme ve bir arada yaşama deneyiminde nasıl işlediği saptamaya çalışıldı. Bu verilerden hareketle yapılan değerlendirme, Hamburg’da toplumun birlikte büyüdüğünü ve diğer eyaletlerden daha iyi bir durumda olduğunu gösteriyor. Ancak gösterdiği bir şey daha var: Eyleme geçmek lazım, çünkü Hamburg’da köken ve din temelinde ayrımcılık deneyimleri de ulusal ortalamanın biraz üzerinde. Fırsat eşitliği ve eşit katılım esasına büyük önem veren eyalet yönetimi, buna hemen tepki verdi. Ayrımcılıkla mücadele bütçesi genişletildi. Sürekli anketler ve kamuoyu yoklamaları yürütme, iki yılda bir özel değerlendirme yapma kararı alındı.

Hamburg, entegrasyonun deniz feneridir!


SPD Parlamento Grubu entegrasyon politikası sözcüsü Kazım Abacı bu konuda şöyle konuştu: “Hamburg’un entegrasyon politikası kapsamındaki çabaları ve sağladığı sonuçların doğru değerlendirilebilmesi için düzenli bir izleme sistemi kurmak istiyoruz. Alman Entegrasyon ve Göç Danışma Konseyi’nin değerlendirmesi, Hamburg’un çoktandır doğru yolda olduğunu ve burada yaşayan göçmenlerin çoğunun şehirle özdeşleştiğini gösteriyor. Hamburg’da göç konusunda yaygın bir olumlu tutum var. Hamburg halkı, bütün nüfus kesimleri ortak toplumsal değerleri benimsediğinde, kültürel çeşitliliğin zenginleştirici olduğunu kabul ediyor. Hamburg entegrasyon konseptine izleme çalışmalarının eklenmesi, gelecekte daha hızlı harekete geçme ihtiyacının belirlenmesine ve tam olarak ele alınmasına yardımcı olacaktır. Yapısal katılım ve toplumun tüm alanlarına eşit fırsat sağlanması SPD’nin entegrasyon politikasında da uygulanması gereken ana konulardır. Hamburg, Almanya’da entegrasyonun deniz feneridir. Uygulamalarımızla bunu bu şekilde koruyacağız.”

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81