Öne Çıkanlar - ile yaşındaki ve için

'Zekeriya Öz nerede' soru önergesine Almanya'dan cevap: 'İltica işlemleri sürenler koruma altındadır'

Süheyla Kaplan

Sol Parti Federal Meclis Milletvekili ve Parti'nin Meclis Grubu İçişleri Politikası Sözcüsü Ulla Jelpke’nin Federal Meclis'e, hükümetin cevaplaması isteğiyle verdiği soru önergesine, "Alman hükümeti özellikle de iltica işlemleri süren bireyler hakkında kişisel hakların korunması ilkesinden dolayı görüş açıklamıyor" cevabını verdi.

ÖZ VE KARA SORUSUNA YANIT VERİLMEDİ

Jelpke, soru önergesinde geçen hafta savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara’nın Almanya’ya iltica edip etmediği ve Türkiye’deki resmi dairelerden savcıların iade talebinin olup olmadığı sordu. Jelpke’nin sorularını Federal hükümet adına Federal İçişleri Bakanlığı’ndan Dr. Günter Krings yanıtladı. Verilen soru önergesi “Alman hükümeti iltica eden ya da etmek isteyen mültecilerin kişisel haklarını korumak gerekçesiyle görüş açıklamıyor" şeklinde cevaplandırıldı.

Almanya’nın tanınmış hukukçularından avukat Mahmut Erdem federal hükümetin cevabını şu şekilde değerlendirdi:

"Alman Federal hükümeti adına Federal İçişleri Bakanlığı’ndan bir açıklama geldiğine göre söz konusu savcıların Almanya’ya iltica talebinde buldukları açık ortada. Mültecilerle ilgili bu konulara zaten Federal İçişleri Bakanlığı yapar. Alman hükümeti hukuksal olarak iltica işlemleri yapan hiçbir mülteci hakkında kişisel hakların korunması ilkesinden yola çıkarak açıklama yapmaz. Hukuksal olarak Zekeriya Öz ve Celal Kara Alman hukuku çerçevesince koruma altındadır. Aslında Alman hükümeti bu yanıtıyla burada hukukun üstünlüğü ilkesinin işlendiğini Türkiye’ye göstermiş oldu. Federal hükümet tarafsız kaldığını göstermek istiyor."

“ALMANYA HUKUKSAL OLARAK BU SAVCILARI KORUMA ALTINA ALDI”

Erdem konuşmasını şöyle sürdürdü: "Esasen Alman hükümeti siyasi bir açıklama yapabilirdi. Ancak bu tür açıklamalardan kaçınıyor. Hatırlanacak olursa Almanya’da yaşamlarını sürdüren Madımak katillerinin Türkiye’ye iade edilmesi ve orada yargılanması konusunda birkaç yıl önce Alevi Federasyonu'nun hükümetten bir talebi olmuştu. O zaman Alman hükümeti de bu kişiler hakkında Türkiye’den yeterli bilgi alamadıklarını söylemişlerdi. Alman hükümeti her ne kadar hukuksal olarak bu savcıları koruma altına alsa da, Erdoğan ve Saray'ın desteğiyle savcıların yüzlerce aydını, gazeteciyi, politikacıları suçsuz yere hukuku, insan haklarını çiğneyerek cezaevlerine gönderdiklerini iyi bilmeliler. Dolayısıyla bu süreç çok geniş çaplı değerlendirilmeli."

ZEKERİYA ÖZ'ÜN ADI POLİTİKADA KEYFİ ADALETİN SEMBOLÜ OLARAK GEÇİYORDU”

Sol Parti Federal Milletvekili ve partinin Meclis Grubu İç Politika Sözcüsü Ulla Jelpke, firari savcı Zekeriya Öz'ün "Almanya'ya iltica edip etmemesi" konusunda Merkel hükümetine soru önergesi vermişti. Önergede "1. Firari savcının Almanya'ya iltica edip etmediği konusunda Alman hükümeti ne biliyor? 2. Türkiye resmi yolla Almanya'dan Zekeriya Öz'ün iadesini talep etti mi" şeklinde sorular yer almıştı.

Jelpke konu ile ilgili olarak, "Bundan bir süre öncesine kadar savcı Zekeriya Öz AKP karşıtlarını, hükümeti eleştiren gazetecileri, Kürt belediye başkanlarını ve muhalif güçleri suçsuz yere hapse gönderdi. Şimdi gazetede yer alan haberlere göre kendisi yurt dışına kaçtı. Tarihin ironisi bu olsa gerek. Bugüne kadar Zekeriya Öz'ün adı politikada keyfi adaletin sembolü olarak geçiyordu" şeklinde açıklamada bulundu.

Zekeriya Öz'ün Türkiye'ye iadesinin Erdoğan rejimine karşı yanlış bir sinyal olabileceğini ifade eden Jelpke, "Zekeriya Öz aslında Türkiye'de politik/muhalif bir suçlu değil, AKP'li yöneticilerin, bakanların 17 Aralık soruşturmasını yürütmüşlerdi. Türkiye'de adalet tamamıyla siyasi mercilere bağlıdır. Zekeriya Öz de bu politikanın sadece bir parçasıdır. Zekeriya Öz Türkiye'ye iade edilmemeli çünkü Türkiye'de adalet sistemi tamamıyla politikaya bağlı olup/iktidarlar karar vermektedir. Ancak Zekeriya Öz tarafından ya karartılmış belgelerle ya da haksız yere cezaevlerine gönderilip de Almanya'da bulunan mağdurlar Alman adalet sistemine göre bu kez onlar Öz hakkında dava açabilirler" şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81