GÜNDEM:
Yeşiller karar verdi: 'Kürtlere silah yok'

Adil Yiğit

Alman Yeşiller Partisi tarafından 600 delegenin katıldığı Kongrede, Kürtlere verilen silahların ‘yanlış ellere geçebileceği’ görüşü destek buldu. Bir süre önce kriz bölgesinde sivil halkla ve mültecilerle görüşmeler yapan Cem Özdemir'in 
'Kürtlere silah yardımı yapılsın' önerisi delegeler tarafından yoğun tartışmalar sonucunda reddedildi. Yapılan oylamada Federal Meclis Grubu ile Özdemir dışındaki parti yönetiminin silah yardımı karşıtı tutumu kabul gördü. 

CLAUDIA ROTH: "BÖLGE SİLAH DEPOSU"Yeşiller  Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir'in "IŞİD islam değil, islamın düşmanıdır. Ona karşı savaşan Kürtler desteklenmelidir" içerikli konuşması vermiş olduğu önergeye yeterli desteği sağlamadı. Eski Eşbaşkan Claudia Roth'un " Genel bir strateji belirlenmelidir. Bölge zaten silah deposudur. Verilecek silahların yarın hangi ellere ulaşağı bilinmiyor. Silah yardımı değil, insani yardım yapılmalıdır. Irak ve Suriye'deki sivil halk korunmalıdır" sözleri alınan kararda belirleyici rol oynadı.


Özdemir, Almanya’nın Suriye ve ya Irak’a askeri birlik göndermesine karşı çıkarken, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından karar alınması halinde ise Almanya’nın ‘evet’ demesi gerektiğini söylemişti. Özdemir, askeri birlik gönderme seçeneğine tüm diplomatik çabaların sonuç vermemesi halinde başvurulmasını istemişti.

SİVİL HALKI KORUMA AMAÇLI BM MİSYONUNA ONAY

Yeşiller kongresinde, BM tarafından alınacak bir karar çerçevesinde Suriye ya da Irak’a asker gönderilmesi seçeneğinin değerlendirilmesi de kararlaştırıldı. Kongre delegelerinin büyük kısmı, Almanya’nın olası BM misyonuna sadece sivil halkı korumak amacıyla katılmasından yana olduklarını da beyan ettiler.


Yeşiller Partisi Almanya kongresinde iyi yaşam, yeşil beslenme ve tarım politikası, mülteci sorunu, çevre ve Avrupa'da barış üzerine konuşmalar yapıldı. Çeşitli komisyon üyesi delegeler ile Federal ve AB milletveki temsilcilerin görüşlerini dile getirdiği kongrede, Kürtlere yönelik silah yardımına onay çıkmadı . Misafir konuşmacı olarak tanıtılan Oldenburg Yezid Formu Derneği Başkanı Şahap Dağ, Şengal dağında IŞİD teröründen kaçan üç bini savaşçı, on bin kişinin acil yardıma ihtiyaç duyduklarını aktardı.


'DÜŞMANIMIN DÜŞMANI DOSTUMDUR ANLAYIŞI TERKEDİLSİN'

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, "düşmanımın düşmanı dostumdur anlayışından vazgeçilmelidir" ifadesine yer vererek "NATO üyesi Türkiye ile, Suudi Arabistan ve zengin körfez ülkeleri de buna dahildir" sözleriyle IŞİD'e karşı sessiz kalan ülkeleri eleştirdi. "BM günenlik konseyi kararı gösterdi ki,  soykırım durumunda istisnai olarak askeri yardım edilmesi uluslararası hukuk açısından gereklidir. Kobani ve Şengal IŞİD'in eline geçmemelidir.  IŞİD'in hava saldırılarıyla geriletilemediği BM raporlarıyla tasdik edildi. Kimse ABD ve Almanya'dan kara harekatı için destek beklemiyor. IŞİD'i engelleyecek olan ve ona karşı savaşan Irak ve Suriye'deki Kürlerdir ona destek verilmeli" dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Filozan 5 yıl önce

KÜRTLERE SİLAH YOKSA, YEŞİLLERE DE OY YOK !!!

Misafir Avatar
Filozan 5 yıl önce

YEDİĞİNİZ DÖNERLER BURNUNUZDAN FİTİL FİİTİL GELSİN, CLAUDİA ROTH ve DİĞER YEŞİLLER !!!
*********************************************************************************
( 2. Yazım)

“İnsancıllık ve çevrecilik” konularında mangalda kül bırakmayan Alman Yeşilleri’nin, Irak ve Suriye’de korkunç kıyımlara uğrayan Kürtlere karşı sinsice bir düşmanlıkları daha !!!

Aldıkları “akılcı” karara göre, Irak ve Suriye’de -bilhassa Kobane’de kanlı düşmanlara karşı canhıraş bir şekilde savaşan tırnak kadar Kürt kızlarına- silah yardımı değil, lojistik yardım yapılmalıymış(!); çünkü, o savaş bölgesi silah deposuymuş, silahlar yanlışlıkla IŞİD’in eline geçermiş !!!
Bahaneye bakar mısınız lütfen !...

Bu insanlıkdışı kararlarıyla, Kobane’de çoluk-çocuk demeden kelle kesen ve kadınlara kızlara tecavüz edip satan katil pezevenk İŞİD cânilerine karşı Kürtlere silah yardımına karar veren Alman Hükümet’inden bile geri olan bu kapitalist-emperyalist sistemin burjuva hempalarına soruyoruz:

Bre utanmaz arla

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner70

banner71

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner82

banner27

banner12

banner81

Avrupa'daki "yeşil sermaye" dolandırıcılarına...
Avrupa’daki Türkiye kökenli göçmenlerden milyarlarca Avro toplayan ve binlerce mağdur yaratan “yeşil...

Haberi Oku