GÜNDEM:
Kılçdaroğlu Düsseldorf'ta: Deniz Feneri Faciasını Asla Unutmadık

Almanya'da CHP'den coşkulu miting

Almanya'da 1 milyon 400 bin seçmen var. Almanya'da yaşayan seçmenler 8- 31 Mayıs tarihleri arasında 13 noktada kurulacak sandıklarda Türkiye'deki 7 Haziran Genel Seçimleri için oylarını kullanacaklar. Sandıkların yurt dışında daha erken kurulacak olmasından ötürü parti liderleri seçim startını Almanya'dan veriyorlar. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu seçimde yurt dışında miting yapan ilk lider oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu mitingini Düsseldorf'daki ISS Dome Salonu'nda yaptı. Toplam 13 bin 800 kişi kapasiteli salon tamamen dolarken coşku önceki seçimlerdeki mitinglerden daha fazlaydı. CHP Lideri Kılıçdaroğlu'ndan önce sanatçılar Sabahat Akkiraz ve Mustafa Özarslan bir konser verdi. Daha sonra Alman politikacılar konuşmalarını yaptılar. Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasını yapmak için sahneye, "Başbakan Kemal" sloganlarıyla çıktı. Mitinge Almanya'nın farklı kentlerinden ve Almanya'ya yakın ülkelerden partililer katıldı.KILIÇDAROĞLU BİNLERCE KİŞİYE KONUŞTU

Partisinin ISS Dome'da düzenlenen seçim mitinginde yurt dışında yaşayan vatandaşlardan oy isteyen Kılıçdaroğlu, hükümeti eleştirerek "6 milyon 200 bin işsizimiz var. 17 milyon yoksulumuz var. Maaşı bin liranın altında olan 8 milyon emekliden söz ediyorum. Prim borcunu ödemediği için hastane kapısından geri çevrilen ölüme terk edilen binlerce esnaftan söz ediyorum. Kayıt dışı çalışan yüz binlerce işçiden söz ediyorum. Açlık sınırına dayanmış 1 milyon insanımızdan söz ediyorum. Yozlaştırılmış ahlak, namus ve şeref kavramlarından söz ediyorum. Esir alınmış bir hukuk sisteminden söz ediyorum. Bu tablo 21'inci yüzyılın dünyasına yakışmıyor. Bu tabloyu değiştirmemiz gerekiyor diyorsanız yer belli, adres belli, emek harcayanlar, alın teri dökenler belli, yoksulunu, işçisini, köylüsünü düşünenler belli. Adres Mustafa Kemal Atatürk'ün partisi, 6 ok, Cumhuriyet Halk Partisi" dedi.

"DENİZ FENERİ FACİASINI ASLA UNUTMADIK"Türkiye'nin temiz siyasete ihtiyacı olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, Deniz Feneri olayına hatırlattığı konuşmasında "Deniz Feneri faciasını asla unutmadık. İslami holdingler aracılığıyla Almanya'da alın terinin nasıl sömürüldüğünü, nasıl çalındığını biliyoruz. Ama bir şeyi hiçkimsenin unutmamasını istiyorum. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz her türlü sorununuza en duyarlı yaklaşımları ve çözümleri üreten partiyiz. Her sorununuzla ilgilendik. Deniz Feneri olayı yaşandığı zaman ben Almanya'ya geldim. İslami holdingler faciasında yine buradaydım. En temiz duygular, inançlarımız sömürüldü. İnançlarımız alın terimizin çalınmasına alet edildi. Yurt dışında yaşayan bütün yurttaşlarıma seslenmek istiyorum. Sizin inancınız bizim inancımızdır, sizin kimliğiniz bizim kimliğimizdir. Sizin yaşam tarzınız bizim yaşam tarzımızdır. Biz kimseyi ötekileştirmeden bütün yurttaşlarımızı kucaklıyoruz ve sizlere bağrımızı açıyoruz" diye konuştu.

"YURT DIŞI SEÇİM ÇEVRESİ OLUŞTURACAĞIZ"Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ile ilgili olarak Meclis'e kanun teklifi verdiklerini anlatan Kılıçdaroğlu, "TBMM'ye bir kanun teklifi verdik. Yurt dışında yaklaşık 5 milyon yurttaşımız yaşıyor. Bunun ağrılığı Batı Avrupa'da. Yurt dışı seçim çevresi olması için bir kanun teklifini TBMM'ye verdik. Amacımız şu, yurt dışından en az 10 milletvekilinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yurt dışında çalışan işçilerimizi, çalışanlarımızı, yurttaşlarımızı temsil etsin diye. Kanun teklifimizi verdik. Sözüm söz 8 Haziran'da CHP iktidarında ilk yapacağımız işlerden birisi budur. Yurt dışı seçim çevresi oluşturacağız ve sizler kendi özgür iradenizle seçeceğiniz 10 milletvekilini TBMM'ye göndereceksiniz" ifadelerini kullandı.

"EMEKLİ AYLIĞINIZDA ASLA VE ASLA KESİNTİ OLMAYACAK"CHP iktidarında yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının emekli maaşından kesinti yapılmayacağını vaat eden Kılıçdaroğlu, "3201 Sayılı bir yasamız var. Yurt dışında çalışanların emekliliği. Prim borçlarınızı ödüyorsunuz. Üstelik az buz bir para da ödemiyorsunuz. Dolar bazında, Euro bazında ödüyorsunuz. Emekli oluyorsunuz. Bazen iş oluyor çalışıyorsunuz. Bazen sosyal yardım alıyorsunuz. Diyor ki hükümet madem sosyal yardım alıyorsun madem çalışıyorsun senin emekli aylığını keseceğim diyor ve kesiyor. Aynı uygulama Türkiye'de de var. Emekli olduktan sonra kişi çalışmaya başlıyorsa orada maaşın tamamını değil. Maaşın yüzde 15'ini kesiyorlar. 8 Haziran'da bize yetki verin. Bu garabeti bitireceğiz. Emekli aylığınızda asla ve asla kesinti olmayacak" şeklinde konuştu.

"BU TABLO 21'İNCİ YÜZYILIN DÜNYASINA YAKIŞMIYOR"AKP hükümetinin iktidarı boyunca yaptıklarını eleştiren Kılıçdaroğlu, "13 yıl önce biz yoksullukla mücadele edeceğiz, dediler. Biz yolsuzlukla mücadele edeceğiz, dediler. Biz yasaklarla mücadele edeceğiz, dediler. Türkiye'ye özgürlüğü getireceğiz, yoksulluğu bitireceğiz, dediler. Yasakları kaldıracağzı dediler. 13 yılın sonunda geldiğimiz nokta ne? 6 milyon 200 bin işsizimiz var. 17 milyon yoksulumuz var. Maaşı bin liranın altında olan 8 milyon emekliden söz ediyorum. Prim borcunu ödemediği için hastane kapısından geri çevrilen ölüme terk edilen binlerce esnaftan söz ediyorum. Kayıt dışı çalışan yüz binlerce işçiden söz ediyorum. Açlık sınırına dayanmış 1 milyon insanımızdan söz ediyorum. Yozlaştırılmış ahlak, namus ve şeref kavramlarından söz ediyorum. Düşüncesini özgürce açıklayamayan bir iş dünyasından söz ediyorum. Özgürlüğü elinden alınmış baskı altında bir medyadan söz ediyorum. Esir alınmış bir hukuk sisteminden söz ediyorum. Borç batağı içinde çaresizlikten çırpınan 5 milyon vatandaşımdan söz ediyorum. Bakara makara deyip en kutsal değerlerimizi sömüren bir düzenden söz ediyorum. 13'üncü yılın sonunda geldiğimiz nokta bu. Haziranda gideceğiz sandığa. Bu tablo Türkiye'ye yakışan bir tabloysa iktidara oy verilebilir. Ama bu tablo 21'inci yüzyılın Türkiye'sine yakışmıyor. Bu tablo 21'inci yüzyılın dünyasına yakışmıyor. Bu tabloyu değiştirmemiz gerekiyor diyorsanız yer belli, adres belli, emek harcayanlar, alın teri dökenler belli, yoksulunu, işçisini, köylüsünü düşünenler belli. Adres Mustafa Kemal Atatürk'ün partisi, 6 ok, Cumhuriyet Halk Partisi" açıklamasında bulundu.

Gazeteciler görev başında

"SIFIR SORUN OLACAK, DEDİLER; BUGÜN BİR KOMŞUMUZ KALMADI"

Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Dediler ki bütün komşularımızla sıfır sorun olacak. Bugün bir komşumuz bile kalmadı. Sadece içeride değil, dışarıda da aynı sorun yaşanıyor. Ortadoğu'da Müslüman kanı akıyor. 4 büyük başkentte Türkiye'nin büyükelçisi yok. Mısır'da, İsrail'de, Suriye'de, Libya'da yok. Cumhuriyet tarihinde ilk kez 4 başkentte Türkiye'nin büyükelçisi yok. Böyle bir tabloyu içimize sindiremiyoruz. Türkiye'nin başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmesini istemiyoruz. Gelin yaşanabilir bir Türkiye'yi el birliğiyle kuralım"

 
"SİZDEN İSTEĞİM SANDIĞA GİDİN VE OYUNUZU KULLANIN"

7 Haziran'da yapılacak Milletvekili Genel Seçimi için oy kullanma işleminin ilk önce yurt dışında yapılacağını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "7 Haziran'da yeni bir başlangıç için yola çıkacağız. Siz oylarınızı daha önce kullanacaksınız. Sizden isteğim. Bir görev yapın. Partiye karşı değil. Çocuklarımıza karşı, torunlarınıza karşı. Yeni bir başlangıç yapacağız. Huzurlu bir Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz. Sizden isteğim sandığa gidin ve oyunuzu kullanın. Sadece siz değil, arkadaşlarınızı da götürün. Türkiye'ye karşı sizin borcunuz var. Biz yaşabilir bir Türkiye'yi sizlerin desteğiyle kuracağız" dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner71

banner62

banner3

banner73

banner11

banner56

banner51

banner58

banner82

banner27

banner12

banner81

Emniyetteki ‘Menzil’ yapılanmasını yazan...
Emniyet Genel Müdürlüğü içindeki tarikat yapılanmasını kaleme alan gazeteci Tolga Şardan hakkında suç...

Haberi Oku