Öne Çıkanlar - nedeniyle köy gelen polisin

HDP'li eski bakanlar: 'İstifamız doğruydu, zamanlama yanlıştı'

Süheyla Kaplan     

Doğan ve Konca Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) ziyareti sırasında özel açıklamalarda bulundu.

"1 Kasım'da gerçekleştirilecek erken seçim sonrasında AKP ile olası bir koalisyon kurmak ister misiniz" şeklindeki soruya Doğan şöyle yanıt verdi:

"Bu ülke içinde parlamenter sistem içinde şovenizmden uzak, bizi olduğu gibi, doğal renklerimizle kabul eden, bizi ötekileştirmeyen, yeni bir anayasa ve toplumsal sözleşme kurmak isteyen bütün partilerle koalisyon kurabiliriz. AKP konusunda da önyargılı değiliz. Eğer AKP savaş politikalarından vazgeçer, barış müzakeresini devam ettirmek ister ve bu ülkede gerçek bir demokrasinin devamından yana tavır alırsa, bizim istediğimiz eksende AKP ile de hükümet kurulabilir. Elbette AKP ile ciddi sorunlar var. Diyanet'in statüsünden, Alevilik sorununa kadar... Ancak demokratikleşme doğrultusunda bizim istediğimiz eksende AKP ile de koalisyon kurulmasına soğuk bakmam. Biz cumhurbaşkanının yetkilerinin sınırlandırılmasından, örtülü ödeneğin kaldırılmasından yanayız. Ancak bu şekilde ülke içinde çeteler, Gladyo'ların oluşması engellenir."

 "AKP ile kısa süreli de olsa bakanlıkta yer almaktan pişman mısınız" şeklindeki soruya da Doğan "Meclis'teki aritmetik durum nedeniyle seçim hükümetinde yer aldık. Yani anayasal bir zorunluluktu. İcraat hükümeti değildi. Amacımız AKP hükümetinin halkları birbirinden ötekileştiren politikaları teşhir etmek üzere partimizin kararı ile hükümette yer almaktı. Hükümette yer almayı anayasal gereklilik üzerine kurduk. Ancak Varto'da da, Cizre'de yaşananlar ortada. Bu durum kabul edilemezdi. Halkların birbirini öldürmesine müsamaha gösteren bir hükümette yer alamazdık. Amacımız savaş hükümetini teşhir etmekti ve bunu da yaptığımıza inanıyorum" şeklinde yanıt verdi.

HDP'nin seçim barajını "kesinlikle aşacağına inandığını" da sözlerine ekleyen Doğan

"Hedefimiz yüzde 20'dir. Haziran seçimlerinin çok üzerinde oy alacağımızı düşünüyorum. AKP ve savaş hükümetinin kiri siyasetine halkın dur diyeceğini tahmin ediyorum"
dedi.

 1 Kasım seçimlerinden sonra AKP ile olası bir hükümette yer almak isteyip istemediği sorusuna Konca ise Doğan"dan farklı bir yanıt verdi. Konca, "Ben AKP ile koalisyon kurulması konusunda farklı düşünüyorum. Şahsen AKP ile olası bir koalisyon hükümetinin mümkün olamayacağını  ve bu durumda HDP'ye fatura kesileceğine inanıyorum" şeklinde açıklamada bulundu.

 "HÜKÜMETE GİRMEMİZ DE İSTİFA ETMEMİZ DE DOĞRU BİR KARARDI"

 Cizre olaylarının yaşandığı ve Cizre'ye bakan olarak alınmadıkları sırada hükümetten istifa kararının daha doğru olacağına inandığını ifade eden Konca söyle devam etti:

"Hükümete girme kararımız da istifa etmemiz de doğru bir karardı. Sadece zamanlama bana göre yanlıştı. Cizre olayları çıktığı sırada gerek bölgeye Bakan olarak ne biz girebildik ne de partimizin başkanı girebildi. Eğer bir ülkenin bakanları Cizre'ye alınmıyorsa, orada istifa etmemiz daha iyi olurdu. Tabii bu kişisel düşüncem. Parti genel merkezi konuyu Bakanlar Kurluna getirmemizi daha uygun gördü."

Anayasadan doğan temel haklardan dolayı AKP'nin yer aldığı hükümete girmek istediklerini ifade eden Konca "Haziran seçimleri sonrasında hükümet Erdoğan tarafından bilinçli bir şekilde kurdurulmadı. Biz de HDP olarak anayasal haklarımızı kullanarak siyasal görüşlerimiz doğrultusunda hükümette yer almak istedik. Hükümet masalarında otururken tezkereye hayır dedik. Bu Türkiye'de ilk kez yaşanan bir şey. Kısa sürede önemli kararlar aldık. Örneğin bakanlıklarda partimizi eleştirsin eleştirmesin, bütün basın organlarına akreditasyonu kaldırdık. Ancak en son Avrupa'dan gelen oylar ile seçilen bir bakan olarak bizi Cizre'ye almadılar. Silahların susacağını düşündük. Hükümete girişimiz siyasi bir karardı. Amacımız seçim güvenliğini sağlamaktı. Ancak Cizre'de bütün halk cezalandırılmak istendi. Böylesi bir zeminde seçim güvenliğinin olmadığı ve şiddetin daha da çok artacağı endişesiyle partimizin kararı doğrultusunda hükümetten ayrılma kararı aldık" dedi.

CHP DE SEÇİM HÜKÜMETİNDE YER ALMALIYDI

CHP"nin de seçim hükümetinde yer alması gerektiğine inandığını belirten Konca "Keşke CHP de hükümete girseydi. Çünkü AKP'nin atadıkları bakanların çoğu onların militanı. 5-6 CHP'li hükümette yer alsaydı, AKP'nin yetkisi daha iyi kırılırdı. kısa süre içinde seçim hükümetinde nitel olmasa da nicel yalnız kaldık" şeklinde konuştu.

 AKP"NİN KİRLİ OYUNU TUTMAYACAK

 Son günlerdeki şiddet politikasını sert bir şekilde eleştiren Konca "AKP'nin amacı HDP'yi suçlu gösterip, kriminalleştirmek. Ancak AKP'nin bu oyunu tutmayacak. Çünkü Kürt bölgesinde ciddi anlamda dayanışma ve korkunç bir irade gücü var. Sandıklar nereye taşınırsa taşınsın, insanlar oy kullanacak. Bu konuda Avrupa'da yasayan vatandaşlarımıza da çok büyük görev düşüyor. Haziran seçimlerinden daha fazla çalışılmalı" şeklinde sözlerini tamamladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner3

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81