Öne Çıkanlar - ve yaşındaki ile İlçesinde

AABK, Demokratik Güç Birliği ile ilişkisini askıya aldı

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu imzalı ve "Bütün AABK Kurumlarımızın Dikkatine" başlıklı açıklamada, Demokratik Güç Birliği ile ilişkilerin askıya alınması şu şekilde açıklandı:

"İçinde olduğumuz, oluşmasında ciddi katkımızın olduğu “Demokratik Güç Birliği” oluşumunda yer almamızın tartışılır bir noktaya geldiği ve bu karar gözden geçirmemizi zorunlu kılmıştır. Alevi Hareketi'nin hassasiyetleri anlaşılır ve kabul edilir bir hale gelene kadar “Demokratik Güç Birliği” ile olan ilişkilerimizi askıya aldığımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.".

Açıklama, "Gün; küçük hesaplarla, reklam ve şovlarla, daha çok bağırmakla, o, “şunu dedi.”, bu, “şunu yaptı.” gibi yaklaşımlarla aşılacak gün değildir. Şartlar en katı, en barbar en ceberut şekilde üzerimize geliyor. Bu faşizmdir, bu ilkelliktir, bu gericiliktir, bu ölümdür. Önümüzde amasız, fakatsız iki seçenek bulunmaktadır. AKP faşizminden yana mısın? Karşısında mısın? Aleviler olarak; ülkemizi demokratikleştirme, laik ve özgür bir ülke yaratma adına mücadele etmeye ve bu temelde örgütsel yapımıza zarar vermeden samimi ve dost güçlerle birlikte mücadele etmeyi zorunlu olarak görmekteyiz." şeklinde devam etti.

İşte o açıklamanın tam metni:

Değerli Yöneticiler, Sevgili Dostlar;

12.11.2016 tarihinde, AABK öncülüğünde, Demokratik Güç Birliği'nin destekleme kararı doğrultusunda Almanya-Köln kentinde; “Faşizme-Şeriata Hayır” mitingimiz; bütün olumsuzluklarına rağmen görkemli katılım, mücadele kararlılığı ve cesur duruşuyla tarihe geçecektir. Bu anlamda emek veren, çalışan, provokasyonlara fırsat vermeden, sağduyulu, olgun davranışınız ve birlikte mücadelede ki samimiyetinize ve yarattığınız bu tarihi olaydan dolayı, bütün AKM'lerimizi, Yöneticilerimizi, üyelerimizi, dostlarımızı yürekten kutluyor, teşekkür ediyoruz.

Ülkemizdeki gidişatın Faşizme doğru olduğunu herkesin çıplak gözle gördüğü gerçeğini tekrarlamanın anlamı yok. Alevi Hareketi olarak bu gidişatı çok önceden görmüş, uyarı, eylem ve hedefimizi açıklamış, bu anlamda üzerimize düşenleri imkân ve gücümüz oranında yerine getirmekle bu mücadelede ki samimiyetimizi kanıtlamışızdır.

Bildiğiniz gibi; Egemenler toplumları bölerek, içine nifak sokarak, birbirine karşı şeytanlaştırarak ezerek yok etmeye çalışır. Bu şeytanlaştırma, muhalif güçlerin bir araya gelmesini, bir güç olarak ortaya çıkmasını engellemiş, bunu fırsat bilen egemenler çelişkileri daha da derinleştirerek baskıyı, zulmü, sindirmeyi, korkuyu toplumun bütün kesimlerine hakim kılmıştır. Tabi ki egemenler bunu yaparken, kendileri açısında tehlikeleri sırayla bertaraf etmeyi yöntem olarak kullana gelmişlerdir. Buna en fazla muhatap olan, bundan en fazla nasiplenen kuşkusuz biz Aleviler olduk. Ama tek başına kurtuluşun olmayacağını, kurulacak demokratik bir yapıda bir arada kardeşçe yaşanılması için, toplumu bölen, birbirine karşı şeytanlaştıran siyasi ahlaksızlığı boşa çıkaran duruşu yaratmamız gerekir. Avrupa Alevi Hareketi olarak uzun uğraş, çaba ve emekle bu noktaya gelebildik. Bunu eylem ve söylemimizle her dönem kanıtladık. Bunun için barış dedik, bunun için kardeşçe yaşam dedik, bunun için özgürlük dedik, bunun için laiklik dedik, bunun için demokrasi dedik. Ancak bütün bu iyi niyet, emek, çaba, öngörü ve çözüm önerilerimizin anlaşılmaması, hassasiyetlerimizin dikkate alınmaması bizleri derinden üzmüş, bu anlamda içinde olduğumuz, oluşmasında ciddi katkımızın olduğu “Demokratik Güç Birliği” oluşumunda yer almamızın tartışılır bir noktaya geldiği ve bu karar gözden geçirmemizi zorunlu kılmıştır. Alevi Hareketi'nin hassasiyetleri anlaşılır ve kabul edilir bir hale gelene kadar “Demokratik Güç Birliği” ile olan ilişkilerimizi askıya aldığımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Avrupa Alevi Hareketi demokratik bir kuruluştur. Bulunduğu bütün ülkelerde resmi olarak tanınan, ciddiye alınan, önemsenen bir örgüttün hiç bir illegal örgütle ilişkilendirilmesine Müsaade etmeyiz, edemeyiz. Bizim her yerde muhatabımız legal, demokratik kurumlar oldu olmaya da devam edecektir.

Bütün demokratik güçlere çağrımızdır. Eğer Nazi Almanya'sında ki Yahudi Papazın durumuna düşmek istemiyorsak, bütün kaprisleri, küçük hesapları, bayrak sallama, slogan atma yarışını bir kenara bırakarak, birlikte yürüdüğümüz, ya da yürüyeceğimiz dostların hassasiyetlerini dikkate alarak, mücadele pratiğini yaratmamız gerekir.

Aleviler olarak şunu tekrarlamayı tarihe not düşmesi için önemsiyoruz. Gün; küçük hesaplarla, reklam ve şovlarla, daha çok bağırmakla, o, “şunu dedi.”, bu, “şunu yaptı.” gibi yaklaşımlarla aşılacak gün değildir. Şartlar en katı, en barbar en ceberut şekilde üzerimize geliyor. Bu faşizmdir, bu ilkelliktir, bu gericiliktir, bu ölümdür. Önümüzde amasız, fakatsız iki seçenek bulunmaktadır. AKP faşizminden yana mısın? Karşısında mısın? Aleviler olarak; ülkemizi demokratikleştirme, laik ve özgür bir ülke yaratma adına mücadele etmeye ve bu temelde örgütsel yapımıza zarar vermeden samimi ve dost güçlerle birlikte mücadele etmeyi zorunlu olarak görmekteyiz.

AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmet Çelik 5 yıl önce

'avrupa alevi hareketi demokratik bir kuruluştur. bulunduğu bütün ülkelerde resmi olarak tanınan, ciddiye alınan, önemsenen bir örgüttün hiç bir illegal örgütle ilişkilendirilmesine müsaade etmeyiz, edemeyiz. bizim her yerde muhatabımız legal, demokratik kurumlar oldu olmaya da devam edecektir.' sorun burada. ne alman ve nede başkalarının öcalan fotoğraflı flamalarla artık bir sorunu yokken bu belirleme kime hizmet ediyor. hayal kırıklığı ve çok. yazık.

Avatar
cem 5 yıl önce

neden gölgedir? bu aabf'nunun devletle sorun yaşamama talebidir ki, buna rağmen yaşayacak.. aponun resmi taşınmazsa devlet alevileri sade vatandaş olarak mı görecek, ne biçim mantıkdır bu...

Avatar
hasan yildiz 5 yıl önce

en genis cephenin kurulmasi icin bazi odunler verilmeli bayrakcilik yapilmamali resmi olmayan butun goruslerin kontrolunu yapmak gerek eylemimizde olay cikaran zorbalari desifre edeniz tekrarini gormemek uzere tembih edelim tek kurtulusumuz adam gibi anlasabilen genis orgutlu birliktir

Avatar
serdar kizilbas 5 yıl önce

demokrasi mucadelesi yurek ister,unutmayinki milyonlarca kurd alevisinin yuregi apo sevgisiyle doludur.daha gecen hafta belcika mahkemeleri ppk eylemleri teror degil silahli mucadele eylemleridir.acikladiginiz deklarasyonda muktediri ve niyetini iyi tarif etmissinizde bu barbar muktedire karsi yapilmasi gerekeni niye tarif etmiyorsunuz?

Avatar
Semiha 5 yıl önce

doğru olan da bu.

Avatar
Metin Dursun 5 yıl önce

bu tali̇hsi̇z açiklma akp: ve erdoğan'ın bilgisi dahilinde yapılmıştır

Avatar
hüseyin 5 yıl önce

ben o yürüyüste icerdeki millet vekilerin resimlerini görmek isterdim.gazecilerin resimlerini ,biz onlar icin ordaydik.

Avatar
Binali serin 5 yıl önce

Birlige en cok ihtiyac duyulan bu günlerde, bu tür yaklasilmarin bir getirisi olmiyacagi bilinmektedir. Aksine bu tür karsilikli yapilan olumsuz kararlarin, iktidar güclerinin diktatörlügünü percinlestirecegini unutmayalim.
Diktatörlügün zulmü ,yarin kapimiza yaklastiginda bunu daha iyi anliyacagiz. 12 Eylülden ders almadigimiz cok net anlasiliyor.
Birbirimizi sevsekte, sevmesekte birlik olmak zorundayiz. Bunun disinda bir istem lüksüne sahip degiliz. Birbirimizin olumsuzluklarini elestirelim, ama bunu bugün Problem yapmiyalim.
Yasasin bütün anti-fasist güclerin Birligi!
Fasizme gecit yok!
Fasizme karsi omuz omuza!
Kahrolsun Fasizm!

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner3

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81