Gri Pasaportla sınırı geçen ve Eylül ayından beri Almanya'nın Hamburg kentinde 'kaçak' statüsünde yaşayan Elazığ'lı A.L'in iltica başvurusunda bulunduğu kaydedildi. 

İşte o gerçek: Albashır'ı YPG'nin ajan diye tutukladığı ortaya çıktı İşte o gerçek: Albashır'ı YPG'nin ajan diye tutukladığı ortaya çıktı

Süheyla KAPLAN 

Malatya Yeşilyurt Belediye'si öncülüğünde Eylül' ayına şebeke yoluyla Almanya'ya gelen A.L.'in son dönemlerde çıkan haberler üzerine korktuğu ve iltica başvurusunda bulunduğu belirtildi. 

Avukat Mahmut Erdem'e başvuran A.L. ifadesinde şunları söyledi: 

'Elazığ'dan bir liste hazırlandığını duydum. Yeşilyurt Belediyesi'nın hazırladığı listede ben de vardım. Elazığ'da kaldı ki Almanya'ya insan götürüldüğü herkes tarafından duyulmuştu. Ben de diğerleri gibi Yeşilyurt Belediyesi'ne başvurdum. Benden 6 bin euro Almanya'ya gelebilmek için, 300 euro da otobüs ücreti aldılar. Hannover'de şebekeye paralarımızı ödedikten sonra da gri pasaportları elimizden aldılar. Almanya'ya girş yapana kadar iki otobüs değiştirdik. Önce Hannover kentine geldik. Almanya'ya gelirken yol boyunca burada hukuki olarak ne yapmamız gerektiği bizlere bir bir izah edildi. Elazığ'da paraları şebekeye teslim ettik. Herkes akrabası, yakını, çevresi olan olan bir yerlere dağıldı; ben de Hamburg'a geldim. '

Avukat Erdem'e ifadesinde ayrıca A.L 'Kürt kökenliyim. AKP ile hiçbir bağım yok. Politik ve ekonomik sıkıntılardan dolayı Türkiye'den ayrılmak istedim. İş bulamadım. Lise mezunuyum. Bu işi organize edenler Belediye'de görev yapan ve AKP içinde aktif olan kişiler. Politik olarak da AKP ile hiçbir bağım yok. Sadece Almanya'ya gelebilmek için bu yolu kullanmak zorunda kaldım' dedi 

'KRİMİNAL OLAN BAŞKALARI, BİZ DEĞİLİZ'

Gerek Türk gerekse Alman basınında ortaya çıkan "Gri Pasaport" skandalının ardından Türkiye'ye sınırdışı edilmekten ve kriminal görülmekten korktuğu yönünde ifade eden A.L. 'Bizler kesinlikle kriminal değiliz. Almanya'ya gelebilmek için bu yolları kullanan insanlarız. Türkiye'ye gittiğimizde gerek İçişleri, gerekse Emniyet Müdürlükleri sanki bizler kriminal kişilermişisiz gibi muamele yapacaklar' dedi. 

ERDEM: DOĞRU ÇÖZÜM GELENLERİN SINIR DIŞI EDİLMEMELERİ

Avukat Mahmut Erdem ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada gri pasaportla bu kişilerin Almanya'da iltica yapmaları gerektiğini önererek, 'kaçak' statüsünde yaşayanların durumunun aksi takdirde hukuksal olarak zor olacağını belirtti. 

Erdem 'AKP'ye muhalif olan kişilerin kaçak statüsünden kurtulmaları için iltica başvurusunda bulunmalarını tavsiye ederim. Bu kişiler Türkiye'ye sınırdışı edildiklerinde orada yargılanma tehlikesi baş gösterdiğinden; söz konusu muhalif politik kimlikleri olan kişiler 'zorla sınırdışı' hükmüne karşı ( Abschiebehindernisse) bu haktan yararlanabilir. Oturum hakkı belirli şartlarda yerine getirenler ancak burada kalabilir' dedi. 

Erdem 'Türkiye'ye sınır dışı edilenlerin orada yargılanma tehlikesi var. Bu kişiler AKP iktidarı tarafından kriminal kişiler gibi görülecek. Oysa skandalın içindeki baş aktörler, Belediye Başkanları, Belediye yetkilileri ve protokole imza atan valiler yargılanmayacak. Müvekkilime sonuna kadar hukuki anlamda destek vereceğim. İlgili İltica Dairesi'ne de müvekkilimin zorla sınırdışı uygulamasına karşı mevcut haklardan yararlanmasını tavsiye edeceğim' şeklinde konuştu.