Almanya'da Yeşiller Partisi eş genel başkanı Robert Habeck gençlere 16 yaşından itibaren Federal düzeyde seçme hakkı verilmesini istedi.

Şimdiye kadar gençler federal yüzeyde 18 yaşından itibaren seçme ve seçilme hakkına sahiptiler.

Bazı Eyaletlerde 16 yaşından itibaren belediye ve eyalet seçimlerinde seçme hakkı verilmiştir.

Corona virüsü nedeni ile 2 ay okullar ve eğlence yerleri kapalı kalmıştı. Tatil imkânı dahi olmayan gençler, toplum tarafından takdirle karşılanan büyük bir örnek sergilemişlerdir. Corona virüs döneminde yaşlılara karşı da en büyük dayanışma örneğini gençler göstermişlerdir. Gençler toplumdaki görevlerinin neler olduğunu çok iyi şekilde kavramışlardır.  

Bazı eyaletlerde gençlere 16 yaşından itibaren federal düzeyde seçme hakkı verilmesi için hemen anayasa değişliğine gidilmek isteniyor. Hamburg, Bremen Schleswig- Holstein  eyaletlerinde anayasa değişikliğine gidileceğini beyan ettiler.

Bu yeni gelişme ve anlayış, gençlerin toplumda görevlerinin  nelerden ibaret olduğunu,  politikacılara da öğretmiş oldu. Tüm bunlardan dolayı da, federal düzeyde 16 yaşından itibaren seçme hakkı verilmesi isteniliyor. Hür Demokrat Parti (FDP), Sol parti(Die Linke), gençlerin 16 yaşından itibaren federal düzeyde de seçme hakkına sahip olmasına sıcak bakıyorlar. Sosyal Demokrat Parti (SPD), Almanya’da seçmenler giderek yaşlandığı için genç seçmenlere ihtiyacımız var diyor. SPD de, gençlerin 16 yaşından itibaren seçme seçilme hakkına sıcak bakıyor.

Böylece politikacıların gençleri dikkate alıp, onlara büyük bir şans tanıyacağı ileri sürülüyor.

Gençlik araştırma merkezleri ve araştırmacılar da, gençliğin 16 yaşından itibaren büyük bir sorumluluk taşıdıklarını açıklıyorlar. Politik olarak toplumda okullarda yeteri kadar politize olduklarını ileri sürüyorlar. Tekniğin ilerlemesiyle dünyanın küçüldüğünü ve küreselleşen dünyada gençlerin daha erken yaşlarda bilgilere ulaşabildiklerini belirtiyorlar.

Toplumsal yapıda büyük bir dinamiği teşkil eden sivil toplumlarda ki gençlerin de politikaya angaje olması önemli bir gelişme.

Gençlerin toplumun geleceğini belirleyeceğinden dolayı, daha erken yaşlarda görev almaları daha sağlıklı olacaktır.

Göçmen gençlik acısından da bu sorunu ayrı düşünmemek gerektiğine inanıyorum. Göçmen gençlerin çoğunluğu bu tolumda doğup ve büyüdükleri için sorumluluklarının ne olduğunu bilmeleri gerekir. Corona virüsü onları da etkiledi ve onların büyüklere karşı sorumluluklarını aile içinde tartışılıp neler olduğunun bilincine varmışlardır. Kültürel olarak göçmen aileleri içinde yaslılara karşı değişik uygulamalar vardır.

Göçmen gençliği incelediğimizde; son zamanlarda nargile barlarında kahvehanelerinde yetişen bir gençlik türü oluştuğunu görüyoruz. Son bir kaç yılda Avrupa nin büyük şehirlerinde her kösede bu kültürü besleyen birçok Nargile Barlar açıldı. Türkler, Kürtler Araplar ve İranlılar da bariz olarak Nargile Barlarına yoğun ilgi duydular. Buralarda uyuşan ve tüm günlerini Nargile Barlarda geçiren bir göçmen gençliği türedi. Tahminim Corona virüsü döneminde onlar da ders çıkarmışlardır.

Bazı tutucu ailelerde yetişen gençler, ailelerinin Türkiye deki gerici partilerini desteklemesinin sonucu olarak (AKP – MHP) onların etkisi altında kalıyorlar. Avrupa da politikaya hiç de duyarlı değiller. Seçimlere katılmadıkları gibi katılsalar da oy pusulasının üstüne Recep Tayyip Erdoğan yazıp oyları geçersiz hale getiriyorlar. Aslında bu türden ön yargılı davranışları, bu toplumda var olan milliyetçi, ırkçı, şoven ve yabancı düşmanlığı da etkiliyor.

Bazı gençlik çevreleri de, kendilerinden önce politikaya atılan göçmen kökenli politikacıları kendilerine örnek alıyorlar. Seçme seçilme hakki sadece Alman kökenli olanlar için düşünülüyordu. 2000 yılında doğan göçmen gençlerin de cifte vatandaş olarak kabul oldukları için sorun ortadan kalkıyor.

Göçmen gençleri yasamış oldukları Avrupa toplumlarında milliyetçilik, ırkçılık ve yabancı düşmanlığını başlarında Demokles’in kılıcı gibi sallandığını görüyorlar. Artık bu toplumların ayrılmaz bir parçası olduklarını çok iyi bilmeleri gerekir. Yasamış oldukları ülkelerin ayrılmaz bir parçası oldukları için politikada da aktif bir rol oynamaları gerekir.

Bu fırsatı değerlendirerek 16 yaşından itibaren seçimlere katılıp yabancı düşmanı partileri cezalandırmak için ellerinde olan bu fırsatı iyi kullanmalı ve yabancı düşmanı partileri, oyları ile cezalandırmalıdırlar.

Makaleler, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Avrupa Postası'nın kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zeynep Uslu 1 ay önce

Göcmen genclerinin cogunlugu nargile kahvehanelerinde zehirleniyorler. Alman hükümetide kendilerine karsi olmayan gecligin orda zehirlenmesine göz yumuyor.Politik olarak örgüzlenirlese Alman hükümetinden haklar talep ederler.Genclerin Nargiule barlarda yok olusu onlari rahatlatiyor,

Avatar
Sultan Görgülü 1 ay önce

Secimlerde yas gününün 16 yasina indirilmesi cok yerinde bir karardior.Göcmen genclik acisindanda olumlu olarak lansa etek gerkir..

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner59

banner81