Aralarında ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Lideri Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de yer aldığı dünya liderleri ile birlikte yaklaşık 3 bin gazetecinin takip etmesi beklenen zirve için Sözcü ve Zaman Gazetesi muhabirleri tarafından yapılan akreditasyon başvurusu yanıtsız kaldı.

G20 sekretaryası ile birlikte Başbakanlık tarafından yürütülen akreditasyon işlemlerinde, Sözcü ve Zaman Gazetesi'ne herhangi bir geri dönüş olmadı. Sözcü Gazetesi'ne bugüne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı pek çok toplantıda da akreditasyon uygulanmış ve gazete temsilcileri toplantı alanına alınmamıştı. 
 
3 BİN GAZETECİ İÇİNDE SÖZCÜ VE ZAMAN YOKZirve için günler öncesinde yapılan başvuruya rağmen, halen olumlu ya da olumsuz bir  geri dönüş alınabilmiş değil. Zirveyi takip edebilmek için Başbakanlık tarafından verilen sarı basın kartı ile birlikte internet üzerinden bireysel başvuru yapılması gerekiyor. Gazetelerden yapılan 5 ayrı başvurunun hiçbirine bugüne kadar, G20 akreditasyon merkezinden olumlu ya da olumsuz bir geri dönüş yapılmadı. Sözcü ve Zaman dışındaki başvuru yapan medya kuruluşlarının büyük bir kısmına ise olumlu yanıt verildi. Şu ana kadar 2 bin 700 gazeteciye alana giriş izni için akreditasyon verilmiş durumda. Bu sayının 3 bin ulaşması bekleniyor. 

 
BELEK BÖLGESİ KAPATILDI

Bu yıl Türkiye’nin dönem başkanı olması nedeni ile ayrı bir öneme sahip olan zirve kapsamında yerli ve yabancı 3 bin basın mensubu için bir medya merkezi ve 2 otel ayrılmış durumda. Antalya’nın Belek Bölgesi’nde gerçekleşecek zirve için bölgedeki tüm oteller trafiğe ve vatandaşlara kapatılacak. Oteller bölgesine ise sadece akreditasyonu oaln basın mensupları ve katılımcılar giriş yapabilecek. Alana giriş izni verilen gazeteciler ise sadece 15 Kasımdaki açılış töreni ile 13 kasımda gerçekleşecek ve iş dünyasının kalbinin atacağı B20 zirvesini yerinde izleyecek. Diğer programlar içinde oluşturulan medya merkezinden takip edebilecek.