Turizmin kalbi Antalya, sezonun kapılarını kapatmasının ardından gelecek hafta kapılarını spor turizmine açıyor. Antalya'da 1 Ocak'tan itibaren Nisan ayına kadar yerli ve yabancı 1200 futbol takımı devre arası kampı yapacak. Süper Lig'in 17'nci hafta karşılaşmalarının oynanmasının ardından tatile girmesiyle oteller, 20 Ocak 2013'te başlayacak ikinci devreye kadar Süper Lig, Bank Asya, 2'nci ve 3'üncü lig takımları ağırlayacak. Bugüne kadar Werder Bremen, Bayern Leverkusen, Borussia Dortmund ve Spartak Moskova gibi ünlü kulüpleri ağırlayan Antalya'da Nisan 2013'e kadar 1200'ün üzerinde takımın kamp yapacağı kaydedildi. Bu takımların 600'ünü Belek Beldesi, diğerlerini ise Kundu, Kemer, Tekirova, Göynük, Alanya, Manavgat, Side gibi turizm merkezleri konuk edecek.

BANK ASYA'NIN TAMAMI

WOW Otelleri Spor Direktörü Süreyya Ertuğrul, Bursaspor ve henüz kamp programı kesinleşmeyen Galatasaray dışında tüm Süper Lig ekiplerinin devre arası hazırlık kamplarını Antalya'da gerçekleştireceğini söyledi. Bank Asya takımlarının tamamının, 2'nci ve 3'üncü lig takımlarının da önemli bir bölümünün Ocak ayında Antalya'da olacağını kaydeden Ertuğrul, "İyi bir sezon bekliyoruz. Özellikle Ziraat Türkiye Kupası'nda gerçekleştirilen statü değişikliğiyle Türk takımları devre arası kamp yapabilecek zaman aralığına sahip oldu" dedi. 15 Ocak'a kadar Türk takımlarıyla birlikte başta Almanya olmak üzere, Belçika, Hollanda gibi ülkelerden gelen takımların ve sonrasında Rusya ve Ukrayna'dan futbol takımlarının devre arası hazırlık kampları için Antalya'da olacağını kaydeden Ertuğrul, devre arası kampları için 1200 civarında takımı beklediklerini söyledi. Ertuğrul, Almanya'dan aralarında Werder Bremen, Köln, Wolfsburg'la beraber 15 takımın, Belçika'dan Genk'in hazırlık kamplarını Antalya'da gerçekleştireceklerini söyledi.

TAKIMLAR SAHA KİRALIYOR

Antalya'da futbol turizmi, ortalama 30'ar kişilik kafilelerle kampa giren takımlar sayesinde, sezonun sektör tabiriyle 'ölü' olduğu dönemde 36 bin kişilik turizm hareketliliği yaratıyor. Kampa giren takımlar sadece konaklama bedeli değil, Antalya'da 5 yıldızlı otellere ait 120 civarındaki futbol sahalarını da kiralıyor. Süreyya Ertuğrul, Ocak- Nisan dönemi gerçekleşen futbol takımları kamplarıyla turizmin elde ettiği gelirin 40 milyon Euro civarında gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

ÖNEMLİ EKSİKLİKLER

Ertuğrul, Antalya'nın artık devre arası hazırlık kampları için artık bir dünya markası olurken hala tesisleşme konusunda önemli eksiklerini bulunduğunu söyledi. Kamp programlarının, para ödüllü turnuvalarla desteklenmesi gerektiğini kaydeden Ertuğrul, “Otelciler açısından bakarsak, Real Madrid'in otelinizde kalmasıyla başka bir takımın sizin otelinizde kalması arasında fazla bir fark yok. Fark Türkiye'nin, Antalya'nın tanıtımında ortaya çıkıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yurtdışı tanıtım faaliyetleri için ayırdığı bütçenin yüzde 2'sine Barcelona, Bayern Münich gibi takımları Antalya'ya getirerek bu tanıtımı sağlayabiliriz. Bunu gerçekleştirmek için Spor Turizmi Birliği adıyla dernekleştik" şeklinde konuştu.

70 TAKIMLA BAŞLADI

Cornelia Diamond Otel Genel Müdürü Zafer Alkaya ise Antalya'da spor turizminin 1999 yılında başladığını hatırlattı. O dönemde sadece 70 takımın Antalya'yı tercih ettiğine vurgu yapan Alkaya, "Bugün Ocak- Nisan ayları arasında 1200'ü aşkın takım kamp yapıyor. Süper Lig takımlarının yanı sıra Avrupa'nın önemli kulüpleri de Belek'i tercih ediyor. Bu da turizmde 'ölü sezon' olarak gördüğümüz kış dönemini rahat geçirmemizi sağlıyor" diye konuştu.

DEVLET DESTEKLİ TURNUVA

Papillon Otelleri Satış Pazarlama Direktörü ve Antalya Spor Turizmi Birliği Başkan Yardımcısı Nida Kiraz şunları söyledi:

"Belek'te geçen yıl 600 takım kamp yaptı. Belek'te futbol turizmi yapan 17 otel var. Bölgemizde toplan nizami 47 futbol sahası, 12 antrenman sahası mevcut. Geçen yıl Türkiye'deki şike soruşturması ve Avrupa Şampiyonası'ndan dolayı futbol turizmi beklediğimiz gibi geçmedi. Futbol turizmindeki rakiplerimiz İspanya ve Dubai gibi ülkeler yüksek para ödüllü futbol turnuvaları düzenliyor. Bu nedenle büyük kulüpler o ülkeleri tercih ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın turizm tanıtım bütçesinden ödenek ayırarak ülke turizmine katkı sağlayacak takımları bölgemize getirmek için turnuvalar düzenlemeliyiz. Bunun için futbol federasyonu da destek olmalı."

FENERBAHÇE KUNDU'DA

Devre arası hazırlık kampı için Antalya'yı tercih eden Beşiktaş, 3 Ocak Perşembe günü Antalya'ya gelecek. Beşiktaş, 13 Ocak'a kadar devam edecek kamp süresince Mardan Palace Otel'de konaklayacak.

Trabzonspor ise ikinci yarı hazırlıkları için 29 Aralık'ta Antalya'ya gelecek. Kamp süresi boyunca Belek'te konaklayacak takım Beşiktaş'la beraber 4'lü turnuvada mücadele edecek. Beşiktaş ve Trabzonspor 6 - 9 Ocak tarihleri arasında Tutturcup'ta Almanya'nın Wolfsburg ve Werder Bremen takımlarıyla maç yapacak. Maçlar Mardan Otel'in stadyumunda yapılacak. Henüz kamp programını açıklamayan Fenerbahçe'nin Kundu turizm bölgesindeki Miracle Otel'de kampa gireceği kesinleşti.