Nazi Almanyası dönemindeki Auschwitz Kampları’nın belleği olarak tanınan ve son nefesine dek antifaşist mücadelede aldığı yerini aramızdan ayrıldığı 10 Temmuz tarihine kadar sarsmayışıyla bilinen müzisyen Esther Bejarano (96), Hamburg’daki Ohlsdorf Yahudi Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı.

Yaklaşık bin kişinin katılığı anma töreninde konuşmacıların mesajları sessizlik içinde ve büyük bir dikkatle dinlendi.

Cenaze töreninde Ausschwitz Komitesi ile “Nazi Rejimi Tarafından Kovuşturmaya Uğrayanlar Birliği” (VVN -Vereinigung der Verfolgten des Naziregimes) yanında çok sayıda organizasyon adına iletilen mesajlar paylaşıldı. Hamburg Eyalet Parlamentosu Başkanı Carola Veit ile Belediye Başkanı Peter Tschentscher'in de katılım sağlayarak ve çelenk göndererek mesaj ilettiği tören devam ederken, Fuhlbüttler Caddesi üzerinde antifaşist organizasyonlar tarafından bir de miting gerçekleşti.

SON NEFESİNE KADAR ANTİFAŞİST MÜCADELENİN İÇİNDE YER ALDI

Komünist Manifesto’dan Paris Komünü’ne dek seslendirdiği metinlerle, Enternasyonal’i haykırmaktan vaz geçmeyişiyle ve ABD'de ömür boyu hapse mahkum Mumia Abu Jamal (66) başta olmak üzere, daha birçok politik tutsağın özgürlüğü için yürüttüğü kampanyalarla tanınan; Esther Bejarano ile ortak çalışmalar da yapmış olan, sinema ve seslendirme sanatçısı Rolf Becker(86), Esther Bejarano’nun ardından göz yaşları içerisinde duygularını ifade ettikten sonra alkışlarla desteklendi.  

Az sayıda Türkiye kökenlinin katılım sağladığı saat 12:00 de başlayan anma töreni, sıkı güvenlik önlemleri nedeniyle saat 15:00'e kadar devam etti. 

Almanya'da 20 milyon gaz faturasını hükümet ödeyecek Almanya'da 20 milyon gaz faturasını hükümet ödeyecek