Canik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde teknisyen olarak çalışan 2 çocuk babası Ahmet Candan, iddiaya göre geçen nisan ayında sürekli internette chat yapan eşi, ev kadını Birsen Candan'ı çıkan tartışma sonrası iki bıçak kullanarak öldürdü. Olayı gören oğlu 14 yaşındaki C.C. evlerinin 50 metre ilerisinde bulunan polis merkezine gidip, "Babam annemi bıçakladı. Yardım edin" dedi.

Bunun üzerine kısa sürede eve gelen polislere kapıyı Ahmet Candan açtı. Eve giren polis Birsen Candan'ın cesedini bulduktan sonra şüpheliyi gözaltına aldı. Polisteki ifadesinin ardından adliyeye sevk edilen Ahmet Candan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Samsun 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakkında ömür boyu hapis istemiyle açılan davada yargılanan Ahmet Candan, bugünkü duruşmadaki ifadesinde, "Eşimi olaydan 3 ay önce internette bir erkekle oyun oynarken yakaladım. Kim olduğunu sorduğumda 'İstanbul'dan biri' dedi. Olay gecesi kalkıp odaya girdiğimde eşim yine internette oyun oynuyordu. Bu nedenle tartışmaya başladık. İlaç içmek için mutfağa gittiğinde bilgisayarı kontrol ettim. Bu sırada odaya geldi ve 'Sen adam değilsin adisin' dedi. Galiba bana sevgisi kalmamıştı. Daha sonra bu olay meydana geldi. Ben galiba bıçağı mutfaktan almışım, ancak hatırlamıyorum. İki bıçak kullandığımı da gazetelerdeki haberlerden öğrendim" dedi,

Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde 1994 yılında 20 gün yattığını ruhsal tedavi gördüğünü söyleyen Ahmet Candan, "O günden sonrada ilaç kullanıyorum" dedi. İfadelerin ardından sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme duruşmayı erteledi.