Müslüman Kardeşler’e yakın AKP Belçika’da bir zamanlar aşırı grup olarak dışladığı Milli Görüş ve diğer tarikatlarla da yakınlaşma halinde

Erdoğan Milli Görüş’çü Saadet Partisi’nin lideri Temel Karamollaoğlu ile...

Belçika Devlet Güvenlik kurumunun son yıllık raporuna göre, Erdoğan’ın İslamizmi Belçika’da başlıca tehdit unsurlarından biri

Belçika Devlet Güvenlik kurumu, 2 Temmuz 2020'de yayınlanan son yıllık raporunda, "Dinsel aşırılık, özellikle de Madkhalizm, Türk İslamcılığı ve Müslüman Kardeşler"in Belçika üzerinde birinci derecede tehdit oluşturduğunu açıkladı. Rapora göre, "son zamanlarda atıcılık kulüplerinde daha sık görünen aşırı sağcılar" ve "Belçika üniversitelerinde eğitim görmekte olan onlarca Çinli askeri öğrenci" güvenliği tehdit eden diğer iki önemli tehlike olarak belirtiliyor.* 

Rapora göre, Selefilik bünyesindeki Madkhalist akım son zamanlarda Belçika'da endişe verici bir yayılma gösteriyor. 1990'larda Suudi Arabistan'da ortaya çıkmış olan bu akım Medine Üniversitesi'nde profesör olan Suudi din adamı Rabi Al Madkhali'nin yazılarından esinleniyor. Vahabilik'le birlikte var olan bu akım son zamanlarda Avrupa'da, özellikle de Belçika ve Hollanda'da yayılıyor. Raporda, Avrupalı ilk kadın intihar komandosu olan Muriel Degauque'nin kocasının da Madkhalist akımla ilişkili olduğu belirtiliyor. Bu akım El Kaide ve İslam Devleti gibi terörist grupları kınamakla birlikte siyasi bir otorite tarafından emredilecek cihat'ı reddetmiyor.

Devlet Güvenlik kurumu, bireyleri ve ailelerini Belçika toplumundan izole etmeyi amaçladığı için bu akımı "totaliter, ırkçı, anti-demokratik" ve "toplumda bir arada yaşam için ciddi bir tehdit" olarak değerlendiriyor. Rapora göre bu akımın müridi olan erkekler tamamen sakal bırakıp uzun cübbe, kadınlar ise sadece yüzü açıkta bırakan jilbab veya yüzü de kısmen veya tamamen örten nikab giyiniyorlar.

Kurum, Erdoğan'ın partisi tarafından yaratılan Türk islamcılığını da bir tehdit olarak görüyor. Rapora göre, AKP, toplumun siyasi yollarla islamlaştırılmasını amaçlıyor, bu planda da ideolojik olarak Müslüman Kardeşler'e yakın bulunuyor. Kurum, Belçika'da Türk Devleti'nin temsilcisi olan Diyanet Vakfı ile  tarikatlar ve Milli Görüş gibi dinci hareketler arasındaki ideolojik farklılığın da giderek ortadan kalktığını saptamış bulunuyor. Kuruma göre, Diyanet'in daha önceleri aşırı bir grup olarak gördüğü Milli Görüş günümüzde Belçika İslam Federasyonu'nun (BİF)'nin çeşitli okul projeleriyle Belçika'daki Türk toplumu içerisinde etkisini giderek arttırıyor.

Bu istihbarat örgütü, ayrıca, Erdoğan ve partisinin yakın bulunduğu Müslüman Kardeşler'in de Belçika siyasal partilerine gizlice sızmayı sürdürdüğüne, son seçimlerde tesettürü savunan adaylar ve partiler lehinde çalışma  yaptığına da dikkati çekiyor.

* (La Libre Belgique, Christophe Lamfalussy, 2 juillet 2020)

Makaleler, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Avrupa Postası'nın kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81