Antalya'da Ak Parti il kongresi ile toplu açılış törenlerine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, açılış töreninin ardından, Türkiye'nin 4'üncü, Akdeniz Üniversitesi'nin 2'nci tam yüz nakli operasyonu geçiren 35 yaşındaki Turan Çolak'ı ziyaret etti. Başbakan Erdoğan, Turan Çolak'ın sağlığı hakkında nakli gerçekleştiren ekibin başkanı Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan'dan bilgi aldı.

Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ı hastane girişinde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, yüz nakli operasyonlarını gerçekleştiren ekibin başkanı Prof. Dr. Ömer Özkan, Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen, İl Sağlık Müdürü Adem Bilgin ile birlikte 21 Ocak tarihinde Türkiye'de ilk kez yüz nakli yapılan Uğur Acar karşıladı. 20 yaşındaki Uğur Acar, kendisiyle tokalaşan Başbakan Erdoğan ile konuşurken heyecanlandı.

Gazetecilerin "Ameliyatın sonucunu nasıl buldunuz" sorusuna Başbakan Erdoğan, "Benim nasıl bulduğum önemli değil. Önemli olan kendisinin yüzünü nasıl bulduğu. Uğur kendisini çok iyi hissediyor. Ameliyat başarılı geçmiş. Bu da bizi mutlu ediyor" yanıtını verdi. Uğur Acar ise Başbakan Erdoğan'a yeni yüzünü çok beğendiğini söyledi.

"HANIM BURADA MI" SORUSU

Sohbet sırasında Erdoğan'ın "Hanım burada mı?" sorusu üzerine Uğur Acar, henüz evli olmadığı cevabını verince Erdoğan, Prof. Dr. Ömer Özkan'a dönerek "Bu evlenmemiş miydi daha?” diye sordu. Prof. Dr. Ömer Özkan da, Uğur Acar'ın henüz 20 yaşında olduğunu ama bir gün evleneceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan daha sonra eşi Emine Erdoğan ile birlikte hastaneye girerek, 15 Mayıs'ta tam yüz nakli yapılan 35 yaşındaki Turan Çolak'ı tedavi gördüğü serviste ziyaret etti. Yaklaşık 10 dakika süren ziyareti sadece Başbakanlık Basın Merkezi görevlileri fotoğrafladı ve görüntüledi. Ziyarette Prof. Dr. Özkan, bu ameliyatın sadece bir yüz nakli ameliyatı olmadığını, göz kanalları, burun içi, göz kapakları, kulak ve saç naklinin de birlikte yapıldığını söyledi.

REKTÖRÜ TEBRİK ETTİ

Ziyaret sırasında Turan Çolak'ın, “Daha önceki hayatım bir hayat değilmiş. Hayatım şimdi başlıyor. Bana bu fırsatı sunan rektör ve Ömer hocamıza şükran borçluyum” dediği belirtildi.

Başbakan Erdoğan'ın da Rektör İsrafil Kurtcehpe'yi başarılarından dolayı tebrik ederek, “Üniversitelerimiz artık olaylarla, skandallarla değil, bilimsel başarılarla gündeme geliyor. Dünya çapında göğsümüzü kabartan bilimsel ve tıbbi başarılara imza atıyorsunuz. Size her türlü desteği vermeye hazırız. Başarılarınızın devamını diyoruz” dediği öğrenildi.

Erdoğan hastane çıkışında bahçede toplanan hasta yakınlarına el sallayarak, selamladı.

Başbakan Erdoğan daha sonra Antalya Valiliği'ne geçti.

ÖMER ÖZKAN'I KABUL ETMİŞTİ

Türkiye'nin ilk yüz ve aynı anda çift kol nakli operasyonunu gerçekleştiren ekibin başkanı Prof. Dr. Ömer Özkan, geçen 1 Şubat tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankara'da kabul edilmişti. Erdoğan'a yüz nakli yapılan Uğur Acar ile ilgili bilgi aktaran Özkan, Başbakan Erdoğan'ın, sağlığına kavuştuktan sonra Uğur Acar'ı ziyaret edeceğini söylediğini açıklamıştı.Aİ(SU/ESM)