Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Libya'da barış sürecinin masaya yatırılacağı Berlin'deki konferansa katılmak üzere 19 Ocak'ta Almanya'ya geleceği bildirildi. Başbakan Merkel'in de bu ay Türkiye'yi ziyaret etmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 19 Ocak tarihinde Almanya'ya bir ziyaret gerçekleştireceği bildirildi. TRT'nin haberine göre Erdoğan, Libya'da barış sürecinin masaya yatırılacağı konferansa katılmak üzere Almanya'ya gidecek.

Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Pazar günü bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ve görüşmede Libya'daki gelişmelerle bölgesel konuların ele alındığı açıklanmıştı.

Almanya: 'Vatandaşlık Parası'nda yaptırımlar devam edecek Almanya: 'Vatandaşlık Parası'nda yaptırımlar devam edecek

Alman tarafı aralık ayında yaptığı açıklamada Başbakan Merkel'in ocak ayında Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirmesinin planlandığını bildirmiş, ancak tarih verilmemişti.

DW'nin haberine göre Almanya'nın Libya'da barışın sağlanması için yürüttüğü Berlin Süreci kapsamında ocak ayında ilgili ülkeleri bir araya getirecek bir konferans düzenlenmesi öngörülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konferansa katılıp katılmayacağına dair kendisine aralık ayında yöneltilen bir soruya "Ocak ayı içerisinde yapılacak toplantıya katılacak olanları bir görelim, ona göre bizden kimin katılacağının kararını veririz” yanıtını vermişti.

Ev sahibi Almanya, konferansın düzenlenip düzenlenmeyeceği ya da hangi tarihte düzenleneceği ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı.