Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Strateji, Politika ve Gözden Geçirme Bölümü'nün başına ekonomist Ceyla Pazarbaşıoğlu'nun getirildiğini duyurdu.

Gazprom: Avrupa’daki enerji krizinin asıl kazananı ABD Gazprom: Avrupa’daki enerji krizinin asıl kazananı ABD

IMF'den yapılan açıklamada, halihazırda Dünya Bankası'nda Adil Büyüme, Finans ve Kurumlardan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Pazarbaşıoğlu'nun yeni görevini 15 Eylül'de devralacağı bildirildi.

Türkiye’de yaşanan 2001’deki krizin ardından BDDK Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Ceyla Pazarbaşıoğlu, bu süreçteki başarısı ile IMF’de Finansal Piyasalardan sorumlu Direktör yardımcılığına getirilmişti.

IMF Başkanı Georgieva, söz konusu atamaya ilişkin yaptığı açıklamada, Pazarbaşıoğlu'nun tekrar IMF ekibine katılmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Pazarbaşıoğlu'nu "entelektüel bir lider" olarak tanımlayan Georgieva, Pazarbaşıoğlu'nun özellikle yükselen piyasa ekonomileri ve düşük gelirli ülkelerdeki insanlara yardımcı olacak politikaların nasıl tasarlanacağı konusunda önemli bir deneyime ve "mükemmel" yönetim becerilerine sahip olduğuna dikkati çekti.

Ceyla Pazarbaşıoğlu, Dünya Bankası Grubuna katılmadan önce 23 yıl boyunca IMF’de çalışmış ve fonun Para ve Sermaye Piyasaları Bölümü'nün başkan yardımcılığına kadar yükselmişti.

Pazarbaşıoğlu’nun IMF’ye ve çok önemli bir pozisyona dönüşünü İcra Direktörleri Kurulu Başkanı Kristalline Giorgieva sosyal medya hesabından duyurdu.

ceyla-pazarbasoglu-imf.PNG

“Gururla ve mutlulukla Ceyla’yı bu pozisyona aday gösterirken, 189 üyemize olan bağlılığı, profesyonelliği ve sıradışı liderliğini özellikle vurgulamak istiyorum. IMF ve Dünya Bankası arasındaki güçlü işbirliğini daha da geliştireceğiz.”

ceyla4.jpg

Princeton ve Georgetown Üniversitelerinde akademik çalışmaları da olan Pazarbaşıoğlu, Türkiye’nin 2001’de yaşadığı finansal krizden çıkmasında en büyük etken olan “İstanbul Yaklaşımı”nın mimarları arasındaydı. Pandemi sürecinde özellikle derinleşen ekonomik adaletsizliklere vurgu yapan Ceyla Pazarbaşıoğlu, kadınlar ve kız çocuklarının güçlendirilmesi için özel politikalar yürütülmesi ve nakit desteğinin attırılması gerektiğini savunuyor.