EĞİTİM:
'Türkiye kökenli göçmenlerin eğitim durumu' sempozyumu yapılacak
 “Türkiyeli Göçmenlerin Göç Alan Ülkelerde Eğitim Durumu ve Toplumsal Koşulları” başlığı altında düzenlenen Sempozyumda dil, eğitim ve göç ile bağlantılı konuların, tartışılacağı ve derinleştirileceği bir platform olarak tasarlandığı belirtildi.


Çokyönlü Eğitim Derneği ile PoliTeknik Gazetesinin birlikte düzenledikleri Sempozyuma yönelik yapılan açıklamada şunlara yer verildi;


"Türkiyeli göçmenlerin ağırlıklı olarak yaşadıkları 13 göç ülkesinde (Almanya, Avusturya, İsviçre, Hollanda, Fransa, Belçika, İngiltere, Danimarka, İsveç, Finlandiya, ABD, Kanada ve Avustralya), içinde bulundukları toplumsal koşullar ve eğitsel durum şu noktalar dikkate alınarak irdelenecektir:

·         Bulundukları ülkelere göre Türkiyeli göçmenler hakkında genel bilgi ve istatistik veriler,

·         Türkiyeli göçmenlerin yaşadığı ülkelerin eğitim sistemleri ve göçmen çocuklarının eğitim durumu hakkında genel bilgi ve istatistik veriler,

·         Devletlerin göçmenlere ilişkin eğitim ve dil politikaları,

·         Türkiyeli göçmen çocuklarının okul başarı ya da başarısızlıklarının bilimsel, siyasi ve göçmen bakış açısıyla nedenleri; bilimsel araştırma eksikliği duyulan alanlar/konular,

·       Göç alan ülkelerin birlikte yaşamın inşası için geliştirdikleri tasarılar, bu tasarıların pratik uygulamaları ve sonuçları göz önünde bulundurulduğunda, Türkiyeli göçmenlerin çoğunluk toplumu bünyesindeki güncel konumu.

  • Türkiyeli sivil toplum kuruluşlarının eğitim ve toplumsal ilerleme alanında, yaşadıkları göç ülkesine göre sorun tanımlamaları ve ürettikleri çözümler; bu çözümlerin pratik uygulamaları ve başarı düzeyleri
  • “Entegrasyon politikalarının” eğitim sistemi üzerindeki etkileri
  • Göç alan ülkelerde izlenen dil, eğitim ve “entegrasyon politikalarının” ayırt edici

yönleri

Sempozyumun amacı Türkiyeli göçmenlerin yaşadığı ülkelerde toplumsal koşullarını ve eğitsel durumlarını karşılaştırmaktır. Etkinlikte Türkiyeli göçmen çocuklarının eğitsel başarı düzeylerini, özellikle de “dil edinim eksikleri” ve “fırsat eşitliği” sorunlarını hangi etmenlerin belirlediği ele alınacaktır.

Göç alan ülkelerde ve göçün farklı dönemlerinde uygulanan dil desteğinin uluslararası dil edinim kuramlarını ve başarılı dil edinim modellerini hangi ölçüde göz önünde bulundurduğu ayrıca tartışmaya açılarak, yeni bakış açıları ve eleştirel bir yaklaşım geliştirilmesine olanak tanınacaktır.

 “Entegrasyon politikaları” sempozyumun bir diğer ağırlıklı konusunu oluşturmaktadır.

Her göç ülkesinin izlediği entegrasyon politikalarında, farklı siyasi akımlar ve toplumsal gruplar kendi çizgilerine uygun tasarıları uygulamaya ya da geliştirmeye çalışmaktadır. Bütünleşme, içselleme, kültürlerarasılık, çokkültürlülük ya da yönetici kültür kavramları bunun bir yansısı olup, 60’lı yıllardan bu yana yaşanan “entegrasyon” süreçlerinde hangi tasarıların hayata geçtiği, bu tasarıların nasıl sonuçlar doğurduğu ve alternatiflere neden gereksinim duyulduğunun kamuoyuna tanıtılması sempozyumun amaçları arasında yer almaktadır.

“Türkiyeli Göçmenlerin Göç Alan Ülkelerde Eğitim Durumu ve Toplumsal Koşulları” Sempozyumu’nun hedefleri kapsamında ortaya çıkacak bulgular ve deneyimler dökümantasyon amacıyla kitaplaştırılacağından, söz konusu yayın uzun vadede değerlendirilebilecek kalıcı bir kaynak oluşturacaktır."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner71

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner14

banner58

banner82

banner27

banner12

banner81

Almanya Türk Öğretmenler Dernekleri Federasyonu:...
Almanya Türk Öğretmenler Dernekleri Federasyonu (ATÖF) tarafından yayınlanan yazılı basın açıklamasıyla,...

Haberi Oku