Dr. İsmail Beşikçi, İsmail Beşikçi Vakfı Başkanı İbrahim Gürbüz, Başkan yardımcısı Ruşen Aslan ve Vakıf sekreteri Tülin Dağ; Prof. Celile Celilin kurduğu Viyana Kurdoloji Enstitüsünün davetisi olarak Viyana’ya geldiler. Konferans’ın konusu‘‘1920-2014 uluslararası anti-Kürdi nizam‘‘dı.Kürdlerin 1920 sonrası emperyalist devletler (İngilizler ve Fransızlar)tarafından nasıl dört parçaya bölündüğü üzerine düşüncelerini anlattı.

Ali Gedik; Konferans projesini benimle paylastığında gerçekten çok heyacanlandım. Çünkü İsmail Beşikçi’in ilk kitabını 1984 yılında Viyana okumuştum. İlk Vıyana’da onun kitabıyla tanışmıştım. Şimdi kendisiyle tanışacaktım. Bunun için Ali Gedik’e ayrıca teşekkürt ettim. 12 Şubat günü bu güzel insanla tanıştım. Aynı günün akşamı güzel bir tesadüf oldu. Wan depremzedeleri için yapılacak olan Konser’e gittik. Yardım konseri için etkinlik de kısa bir konuşma yaptı. Gençlerin bu güzel etkinliğinden dolayı teşekkür etti.

Sabah Hotel de kahvaltıdan sonra akşam 21.00-22.00’e kadar Viyana’da hayatımım çok güzel günlerini yaşadım İsmail Beşikçi ile. Heyet de bulunan İbrahim Gürbüz, Ruşen Aslan ve Tülin Dağ’la bol bol sohbet ettik. Viyana’yı tanıtmaya çalıştık ben ve Ali Gedik. Ama asıl rehber olan arkadaşımız Yusuf Sümbültepe çok daha detaylı bilgilendirdi. İsmail Beşikçi’yi tanımam, sohbet etmem, birlikte gezmem ve Viyana’yı tanıtmam beni çok ama çok sevindirdi.(tabi ki heyetteki İbrahim Gürbüz, Ruşen Aslan ve Tülin Dağ’la tanışmam da beni çok sevindirdi. Şivan Perwer Vakfı Basın Danışmanı Amed Mardin’le tanışmam da bir o kadar sevindirdi.) Viyana’yı bu güzel insanlarla birlikte gezdik. Hep birlikte gülüştük, hep birlikte görüşmelere gittik.(parlamento gürüşmesi dışında) İnnsbruck’dan gelen Nuran’da son iki gün bize eşlik etti.

12 Şubat günü Viyana’ya gelen heyeti Konferansı örgütleyen Ali Gedik ile birlikte Viyana Havaalanına gittik. Kiralanan Minübüs büyük olunca Park yerine giremedik.Biz Park yeri buluncaya kadar Heyeti Kürdistan Kürdoloji Enstitüsü Başkan‘ın yeğeni Cemal Celil bizden önce karşıladı. Park yerine girmeden Heyetle birlikte Hotele geldik.

Dr.İsmail Beşikçi ve Vakıf heyeti Viyana’da bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi. Avusturya Parlamentosu’nda Yeşiller Partisi Milletvekili olan Berivan Aygül Aslan ve Alev Korun ilk ziyaret edilen yerdi. Parlamento ofislerinde sıcak bir karşılaşma gerçekleşti. Ziyarette her iki parlamenter büyük memnuniyet ve onur duyduklarını belirttiler.

Ermeni Ani Değirmencioğlu, Viyana’da Güney Fransa şaraplarının pazarlaması yapıyor, Dr. İsmail Beşikçi ve heyeti şarap tanıtımı yaptığı 2 Viyana’da bir Restuaranta davet etti. Dr. İsmail
Beşikçi için güzel bir değişiklik oldu. Kırmızı şarabı tatdı ve çok beğendi.İkinci ziyaret Federal Kürdistan Hükümetinin resmi temsilciliği oldu. Kürdistan Bölgesel Yönetiminin Avusturya Temsilcisi(Diplomat Düzeyinde) Dr. Mustafa Ramazan, Dr. İsmail Besikci ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Görüşmede birçok konuda sohbet edildi ve Dr. Mustafa Ramazan ’’Diplomatik kuralların karşılıklı çıkarlar çerçevesinde olduğunu Güney Kürdistan hükümetinin haklarını elde etmek için her türlü görüşme ve çalışmanın yapıldığını, yeni dostlar kazanmaya çalıştıklarını belirtti.‘‘ İsmail Besikci Kürdlerin 1920`de uğradıkları uluslararası haksızlıkları kısaca anlattı.

Kürdlerin, Kürdistan için bilince çıkarmaları gereken konuları söyledi Dr. Mustafa Ramazan’a.Dr. İsmail Beşikçi ve heyet; 13 Temmuz 1989 yılında Viyana`da İran Ajanları tarafından bir görüşme esnasında öldürülen Dr. Abdurrahman Qasimlo ve iki yoldaşının vurulduğu yeri ziyarete gittik. ‘‘İran KDP Çalışma komitesi temsilcisi Jaza Salehi Dr. İsmail Beşikci’nin kendileri için büyük bir gurur kaynağı olduğunu ve bu ziyaretten büyük bir şeref duyduklarını belirtti. Dr İsmail Beşikçi‘nin böylesi anlamlı bir günde aralarında olduğundan dolayı teşekkür etti.

Dr. İsmail Beşikçi kısaca yaptığı açıklamada; “Kürt liderlerlerinin yurtdışında İran devletinin terörist saldırısı sonucu katledilmelerinin, burada katillerinin Avusturya dışına çıkmalarına göz yumularak cezalandırılmamalarının 1920`den beri Kürdlere karsı uygulanan uluslararası anti-Kürt nizamın pratik bir tezahürüdür. Kürd Önderi olan Dr. Qasimlo`nun katledilmesini kınadığını ve bugünkü organizasyon için teşekkür ederek konuşmasını bitirdi. İran KDP Avusturya temsilcisi Hiwa Bahrami kısaca “çok mutluyuz ki İsmail Besikci bugün buraya geldi ve Qasimlo`nun vurulduğu yeri ziyaret etti. Gönül isterdi ki; İran`da da sayın İsmail Beşikçi gibi aydınlar çıksın, Kürd halkının hakları için mücadele etsin” dedi.

İran KDP Avusturya temsilcisi Hiwa Bahrami`nin ve Avusturya İran KDP Çalışma komitesi temsilcisi Jaza Salahi`nin yani sıra Prof. Celile Celil, Viyana Yeşiller Partisi Eyalet Milletvekili Şenol Akkılıç, Viyana 78`liler Avusturya temsilcisi Erdal Boyoğlu, Sivan Perver Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve program organizatörü Ali Gedik, Sivan Perver Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Amed Mardin, program organizasyonunda çevirmen olan Alişan İlkay ve onlarca Kürt şahsiyeti bu etkinliğe katılım gösterdi.

Heyet anıta çiçek koyduktan sonra Dr. Qasimlo‘nun katledildiği mekândan ayrıldı. Bilindiği gibi katiller ellerini kollarını sallayarak İran döndüler. Avusturya devleti sanki hiç bir şey olmamış gibi bu olayın üzerini örtdü. Yeşiller Milletvekili Peter Pilz bu olayın üzerine çok gitti ama o da bir sonuç alamadı. Bu olayın aydınlatılması ve açığa çıkartılması için bir kitap yazdı.

Dr.Qasimlo’nun karısı Almanya’dan Helmut Kohl, Amerika’dan Bush ve Fransa’dan Mitterant ile görüşme ve yardım talebinde bulundu ama kabul görmedi. Dr. Qasimlo cinayetinde bulunanlar arasında Ahmednejad’ın olduğu iddia edildi ama o da İran’a uçtu. İran Cumhurbaşkanı oldu. Avusturya Hükümeti bu olayın arkasında durmadı. Avusturya Emniyet teşkilatı da Dr.Qasimlo cinayetinden dolayı kimseyi tutuklamadı.Olay kapatıldı. Viyana’nın ortasında 3 kişinin katilleri bulunmadı. Faili belli cinayet, faili mechul cinayete büründürüldü. Yani Avusturya polisi çok duyarsız kaldı.İran ajanları tarafından bir çok Kürd muhalif ve komünist parti önderlerinin öldürülmesinden sorumlu tutulmasına rağmen şimdiye kadar katillerin hiçbiri yakalanmadı.(Avusturya da yakalandılar ama serbest bıraktırıldılar)

14 Şubat 2014. saat 18.30’da Anti Kürdi Nizam 1920-2014 konferansı açılışını Ali Gedik yaptı. Vakıf Başkanı İbrahim Gürbüz kısaca Vakfın kurulusunu ve çalışmalarını anlattı. Vakfın Kürt ve Kürdistan adına yapılacak her türlü kültürel, bilimsel ve sanatsal çalışmaları yapan herkese kapılarının açık olduğunu ve birlikte çalışabileceklerini söyledi.

Dr. İsmail Beşikçi; Anti Kürdi Nizam Konferans’ın da, Kürdistan’ın bölünmesi, parçalanması ve paylaşılmasında Avrupa devletlerinin emperyal emellerini anlattı. İngiltere ile Fransa’nın büyük rol oynadığını söyledi. Anti Kurdi Nizam’ın kürtler üzerinde nasıl tahribatlar yarattığını anlatırken; o çok sakin tavrıyla, o çok yumuşak konuşmasıyla bilgi ve bilincin öneminden bahsetti. Çok çarpıcı bilgiler paylaştı. Umarım Anti Kurdi Nizam üzerine bir kitap çalışması yapar. Ve bu güzel bilgileri paylaşır. Bilgilenmeyi ve bilinçlenmeyi merak edenler için çok önemli bir paylaşım olacağına inanıyorum.

Cumartesi günü Pressbaum’a Konferans’ın davetiyesini yapan Prof. Celile Celil‘in kurduğu Institut Für Kurdologie.‚Kürdoloji Enstitüsü’ne gittik. Çok zengin bir kütüphane, çeşitli dillerde kaynakların ve belgelerin olduğu kütüphane Kürdler için çok önemli bir kazanım. Büyük bir toplantı salonu var. Gelen ziyaretçilerin rahat edebileceği her türlü olanak hazırlanmış.Şirin bir kasabanın ortasında Kürdistan geleneklerini ve güzelliklerini yaşatan Dr Celile Celil espirileri ile dostluğunu sergiledi.Kütüphane ve enstitüdü çalışmaları hakkında bilgi verdi. Dr. Celile Celil öğle yemeği hazırlamıştı.

Yemekten sonra eşi İngrid Cerha hazırladığı pastalar yendi, kahveler içildi. (İngrid, Ortadoğu muhabirliği yapan uzman bir gazeteci, Ayrıca İsmail Beşikçi üzerine bir kitap hazırlıyor. Almanya’da çıkan Die Zeit gazetesinde ve Avusturya Salzburg Nahrichten gazetesinde yazıyor.) Ve ayrılık vakti geldiğinde Dr. Celile Celil, Dr. İsmail Beşikçi’yi bırakmak istemedi.Bir daha geleceğine dair söz alarak Heyeti yolculadı.

Cumartesi akşam saat 19.00’da Dr.Mustafa Ramazan’ın davetlisi olarak yemeğe çağrılan heyet son buluşmasını gerçekleştirdi. Hotel’e saat 22.00’de döndük ve geç saatlere kadar konuştuk.

Pazar günü saat 12.30 da Viyana havaalanın da son kahvelerimizi içerek Dr. İsmail Beşikçi ile birlikte heyeti yolculadık, ben, Ali Gedik ve Amed Mardin. 5 gün boyunca Dr. İsamil Beşikçi’den bilginin, bilincin ve kitabın dostluğunu gördüm. Hele ki Dr. Celile Celil’in kütüphanesinde kitabı okşadığını, bir çocuk gibi sevdiğini gördüğümde bir kez daha bu güzel bilim insanını tanıdığıma, onunla birlikte olmaktan çok mutlu oldum. İyi ki varsın onurlu insan Dr. İsamil Beşikçi.

5 gün süren sohbetlerimizde Ruşen Arslan ve İbrahim Gürbüz yapılan ve gelecekte yapılmak istenen projelerden bahsetti. Bu güzel organizasyonu gerçekleştiren Ali Gedik’e çok çok ama çok teşekkür ediyorum.


Makaleler, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Avrupa Postası'nın kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81