Dolar/TL 8.40-8.50 arasındaki dalgalı seyrine devam ediyor. Piyasalar ABD başkanlık seçimlerinden gelen haberlere odaklanmış durumda. Euro/TL ise tekrar 10.0055 lira seviyesine yükselerek rekor kırdı.

Dolar/TL küresel piyasalarda olduğu gibi ABD’de ilk anda sonuçları net olarak kestirilemeyen seçimlere yönelik fiyatlamalarla her iki yönlü sert dalgalanma ardından tarihi zirvelerinin altında güne başladı.

Piyasalarda Merkez Bankası’nın (TCMB) devam eden sıkılaştırma adımları ve 19 Kasım’da gerçekleştireceği bir sonraki faiz kararı bekleniyor.

  • DOLAR

    8.4585(%0.46)

  • EURO

    9.9971(%1.21)

  • ALTIN

    521.81(%1.18)

Dolar/TL dün 8.4250-8.52 bandında her iki yönlü sert dalgalandı. Kurda hem aşağı yönde hem yukarı yönde görülen en üst seviyeler gün içinde bir kaç kez görüldü. Küresel piyasalarda da benzer süreçler yaşandı.

TCMB’nin politika faizi dahil yeni sıkılaştırma adımlarının belki de 19 Kasım’ı beklemeden atılabileceği beklentisi bu hafta TL’deki kazançlarda etkili olurken dün piyasalarda esas değişimi getiren ise ABD seçimleri oldu.

ABD’de Demokratların başkan adayı Joe Biden, Michigan ve Wisconsin eyaletlerinde galibiyetleri takiben seçimi kazanacağı tahmininde bulundu. Rakibi ABD Başkanı Donald Trump ise kazanma ihtimalini azalmasının ardından seçim sonuçları hakkında bir dizi dava açtı ve oyların yeniden sayılmasını istedi.

Biden gece saatlerinde yaptığı açıklamada, “Başkanlığı almak için gereken 270 delege sayısına ulaşmak için yeterli eyaleti kazandığımız açık… Ancak burada kazandığımızı ilan etmiyorum, oy sayımı tamamlandığında kazananın bizler olacağını ifade ediyorum” dedi.

Dünyada gelir eşitsizliği: Milyoner sayısı yüzde 9 arttı Dünyada gelir eşitsizliği: Milyoner sayısı yüzde 9 arttı

Öte yandan küresel piyasalar Donald Trump’ın seçim sonuçlarını mahkemeye taşıyacağı ve bazı eyaletlerde de oyların yeniden sayımını talep ederek günler hatta haftalar sürecek bir seçim tartışması başlatmasına hazırlanıyor.