Almanya’da hükümet, sahte kimlik ve belgelerle koronavirüs yardımı alan dolandırıcılar nedeniyle tüm hibe ödemelerini geçici olarak durdurdu.

Federal Ekonomi Bakanlığı ile Federal Maliye Bakanlığı, hibeyi hak etmedikleri halde illegal yöntemlerle almaya çalışan dolandırıcıların tespit edildiğini açıkladı.

Korona yardımlarında dolandırıcılık olduğu iddiasıyla hükümet yardımları geçici olarak durdururken, ekonomi bakanlığının yardım başvurularını kontrol etmeden yardım paralarını belirtilen banka hesabına havale ettiği ortaya çıktı.

Almanya'da korona acil yardımların geçici olarak askıya alındığı belirtildi. Soruşturmanın tamamlanmasından sonra yardımların ödenmesine devam edilecek. Dolandırıcıların ne kadar hibe aldıkları ise açıklanmadı. Alman basınına yansıyan haberlere göre, dolandırıcıların milyonlarca euro yardım almayı başardığını yazdı.

İşte o gerçek: Albashır'ı YPG'nin ajan diye tutukladığı ortaya çıktı İşte o gerçek: Albashır'ı YPG'nin ajan diye tutukladığı ortaya çıktı

Dolandırıcıların gerçek işletmelerin şirket ve vergi numaralarını kullanarak başvurdukları ancak banka hesabı olarak kendi banka hesaplarını verdikleri belirtildi.

Özellikle geçen yıl kasım ve aralık ayları için ödenecek korona yardımlarına başvurarak illegal şekilde para aldıkları ortaya çıktı. Yapılacak başvurulardaki yardımın havale edileceği banka hesap numarasıyla, şirketin maliyeye bildirdiği banka hesabının ekonomi bakanlığı tarafından karşılaştırılmadığı kaydedildi. Dolandırıcılar, başvuru yaparken, var olan herhangi bir şirket bilgilerini kullanarak yardım paralarının havale edileceği banka bilgisi yerine kendi hesap numaralarını vermişti.

KIYASLAYACAK BİLGİSAYAR YAZILIMI YOK
Ekonomi bakanlığında verileri kıyaslayacak bir bilgisayar yazılımı olmadığı ifade edildi. Böylelikle yardım başvuruları kontrol edilmeden ödendi. Ekonomi bakanlığı ise kasım ve aralık ayı yardımlarının doğruluğunun bakanlık tarafından değil, şirketler adına muhasebe ve vergi danışmanları tarafından yapıldığını vurguladı.