Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, 12 Eylül'de sona eren seçmeli ders tercih süresini 21 Eylül'e kadar uzatıp, öğrencilerin bir kısmının daha kayıt yaptıramadığını açıklarken, DHA muhabirinin okul yetkililerinden derlediği bilgilere göre seçmeli derslere ilginin az olduğu belirtildi. Seçmeli dersler arasında, 'Yaşayan diller ve lehçeler' başlığı altında yer alan Kürtçe ve Zazaca'ya ilginin ise yok denecek kadar az olduğu ortaya çıktı. Merkez Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ilçelerinde 5'inci sınıfa kayıt yaptıran çocukların ancak yüzde 10'unun seçmeli dersleri tercih ettiği, bunların da yüzde 1'inin Kürtçe olduğu kaydedildi.

Bazı veliler, seçmeli ders olarak Kuran-ı Kerim, Hazreti Muhammed'in hayatı ve temel dini bilgileri gibi dersleri tercih ettirdiğini belirtirken, bazılarının ise dini ve Kürtçe seçmeli dersler yerine Matematik, yabancı dil ve zeka oyunlarını tercih ettikleri kaydedildi. Bazı vekiler seçmeli derslerden haberlerinin olmadığını ifade ederken, çocuklarına Kürtçe seçmeli dersi tercih ettiren bazı veliler ise, Kürtçe'nin seçmeli olarak değil, ana dilde eğitim olarak öğretilmesi gerektinde ısrar etti. Veliler, "Ana dilde eğitim verilmediği için şimdilik çocuklarımızın ana dillerini öğrenmeleri için seçmeli olarak bu dersi tercih ettik" dedi.

KÜRTÇE'DE ÖĞRETMEN SIKINTISI

Diyarbakır'da, yaklaşık 3 bin 500 öğrencinin bu yıl 5'inci sınıfa kayıt yaptırdığı bir merkez ilçesinde, şimdiye kadar bin öğrencinin seçmeli ders tercihi yaptığı ve sadece 132 öğrencinin Kürtçe'nin lehçeleri ile ilgili dersi seçtiği belirtildi. Eğitimciler, sınıf oluşturulması halinde Kürtçe seçmeli dersi verecek eğitimci sıkıntısı çektiklerini ve bu konuda ihtiyacı karşılayacak öğretmen olmadığını belirterek şöyle dedi:

"Dini konulardaki seçmeli dersler konusunda sıkıntı yok. Ancak Kürtçe konusunda öğretmen sıkıntısı da çekilecek. Sınıflar oluşsa bile bunlara kimin eğitim vereceği konusunda ciddi sorunlar var. Ancak, bazı Üniversitelerdeki Kürtçe eğitim alan mezanların okulu bitermesi planlanıyor. Bu da zaman alacak."

TALİM TERBİYE KURULU BAŞKANI; SAYI VEREMEYİZ

Yeni eğitim ve öğretim sezonu için Diyarbakır'da bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip, Kürtçe seçmeli ders tercih edenlerle ilgili sayı veremeyeceklerini belirtti. Prof. Dr. Karip şöyle konuştu:

"Şu an itibariyle sayı veremeyiz. Tercihler ve kayıtlar devam ediyor. Program yayınlandı. Ders kitapları önümüzdeki günlerde basılacak. Öğretmen ihtiyacımızı ise mevcut öğretmenlerimiz arasından karşılamaya çalışacağız. Yani bu lehçeleri bilen öğretmenlerimiz ilk etapta bu dersleri verecek. Sonra bu konu ile ilgili çalışan üniversitelerden bu ihtiyaç karşılanacaktır."FA,SS(GG/COŞ)