Köln'de, Türkiye Diyanet Vakfı TDV'nın düzenlediği 2016 Vekaletle Kurban Kesim Programı toplantısında DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, cami derneklerinin yöneticileri ile din görevlilerini sosyal medyada yaptıkları paylaşımlar konusunda uyardı. Aşıkoğlu, DİTİB'i sıkıntıya sokacak paylaşımlardan kaçınılmasını istedi.

“Farklı algılanıyor”

Almanya'da Müslümanların en büyük çatı kuruluşu olan DİTİB'in Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, cami derneklerinin yöneticilerinden bulundukları yerlerde DİTİB'in yaptığı çalışmaları anlatmalarını da istedi. DİTİB Genel Merkezinde, din hizmetleri ataşeleri, cami derneklerinin yöneticileri ve din görevlilerine seslenen Genel Başkan Aşıkoğlu şunları söyledi: “Dünyanın her yerinde bir takım acılar, sıkıntılar var, terör saldırıları oluyor, Türkiye'de de bir takım darbe girişimleri oldu. Ancak halkımızın demokrasiye bağlılığı nedeniyle bertaraf edildi, Allaha şükür. Tabii biz, büyüklerimiz, annelerimiz, babalarımız, kardeşlerimiz memlekette olduğu için bundan büyük bir üzüntü duyduk ve bunu kamuoyu ile paylaştık. Ama bu biraz farklı algılanıyor. Bu konuda biz sizlere zaten gerekli açıklamaları yapıyoruz. Biz birbirine kenetlenen, bir biriyle çok iyi intizam kurmuş bir cemaatiz. Bu konuda bize her zaman güveniniz var; bu güveniniz devam etsin. Basında yapılan açıklamalarla ilgili herhangi bir tereddütü olanlar bize, ateşelerimize, eyalet birliklerimize ulaşsınlar. Onlar kendilerini en güzel şekilde bilgilendireceklerdir. 

“Sosyal medya malum”

Tabii bu arada din görevlilerimiz, dernek yöneticilerimiz yanlış anlaşılabilecek bazı paylaşımlara dikkat edelim lütfen. Sosyal medya malum, kimin ne yaptığı belli olmayan bir alan. Onun için sözlerimize, paylaşımlarımıza dikkat edersek bizim aleyhimize, istemediğimiz halde, art niyetli şekilde kullanılması mümkün olan şeylerden de kaçınmış oluruz değerli kardeşlerim. Biz burada büyük bir cemaatiz, herkesi kucaklamışız, hiç kimseyi dışlamıyoruz. Ama cemaatimizin birliğini bozacak olaylara da fırsat vermeyiz”  

Türkiye'deki siyasi gerginliği Almanya'ya taşıdığı ileri sürülen DİTİB geçtiğimiz hafta da eyalet başkanları ile birlikte ortak bir bildiri yayınlayarak iddiaları reddetmişti. Bildiride DİTİB'in siyasi partiler üstü ve tarafsız bir kurum olduğu, camilerde siyaset yapılmadığı vurgulanmıştı.