Londra’da, gençlerin daha güvenli bir ortamda yaşayabilmesi amacıyla uyuşturucu tacirlerine, suç örgütleri ve çetelere karşı polisin daha duyarlı olması için sokağa dökülen vatandaşlar Edmonton Metropolitan Polis İstasyonu’na yürüdüler.

Edmonton’ın Engel semtinde düzenelen eylemde bir araya gelen katılımcılar arasında, çeşitli dernek temsilcileri ile Edmonton Belediye Meclis Üyesi Ergin Erbil, Britanya Alevi Federasyonu (BAF) Başkanı İsrafil Erbil ve iki yıl önce öldürülen Hasan Tanrıkulu’nun (22) babası, eşi ve akrabaları vardı.

Gençlerin çeteleşmesine ve yozlaimasına karşı polis ve resmi yetkililerin yeterince önlem almadığını dile getiren protestocuların ellerinde Türkçe, İngilizce ve Kürtçe pankartlar yer aldı.

DHA'nın haberine göre Edmonton Metropolitan Polis İstasyonu önünde ‘Çeteleşme ve yozlaşmaya hayır’, ‘Gençler bizim geleceğimizdir, geleceğimize sahip çıkalım’ şeklinde sloganlar atılarak ölümlerin ve saldırıların son bulması istendi. Yapılan konuşmalarda gelmiş geçmiş hükümetlerin gençlik dairelerinin gençlere dönük faaliyet yürüten alanlarda kesintilere gitmesi örnek olarak gösterilerek sert dille eleştirildi.

GENÇLİK MERKEZLERİNİN YÜZDE 90'I KAPATILDI

Demokratik Güç Birliği adına okunan açıklamada ise, " Uyuşturucu, çeteleşme, yozlaşma ve asimilasyon göçmen toplumların kaderi olamaz. Britanya’daki kolluk kuvvetleri çeteleri engellemek bir yana uzun süredir sergiledikleri pratikle adeta çeteleri ve yozlaşmayı desteklediklerini ortaya koymuşlardır. Tüm uğraşlara rağmen çete üyeleri gençlerin hayatlarını zindana çevirmeye, aileleri yıpratmaya ve değer yargılarını kirletmeye devam etmektedir. Öte yandan son 10 yılda gençliğe hizmet veren gençlik merkezlerinin yüzde 90’ınından fazlasının kapatılmış olması tesadüf sayılamaz” denildi.

Gençlere iyi bir gelecek için çetelere karşı yürüdüler