Öne Çıkanlar - yaşındaki protesto için ve

Fikir Atölyesi toplumsal örgütlenmenin öncüsüdür

Konuşmacılar “herşeyin daha güzel olacağı” mesajını verdiler..

Din, dil, ırk, cinsiyet gözetmeksizin farklı fikirlerin tartışıldığı, fikirleri üreten, ürettiği fikri eyleme dönüştüren Almanya Fikir Atölyesi'nin mangallı toplantısına Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar, Avrupa Türkiyeli Yazarlar Girişimi Başkanı Mevlüt Asar, Eğitimci, yazar ve şair Kemal Yalçın, Çok Kültürlü Forum'un Genel Müdürü Kenan Küçük ve Türk Gazeteciler Birliği (TJB) temsilcileri hazır bulundu.

TÜRKİYE'DEKİ SİYASİ İKLİM HEPİMİZİ UMUTLANDIRDI

Verimli sohbetlerin yapıldığı, müziğin dinlendiği, birlikte yenilip, içildiği ve umutların konuşulduğu toplantının açılış konuşmasını Fikir Atölyesi'nin Başkanı gazeteci Metin Es yaptı. Almanya'da Fikir Atölyesi'nin toplumsal örgütlenmede çok önemli bir yerinin olduğunu belirten Metin Es, “Fikir Atölyesi kuruluşundan bu yana demokrasiden, insan haklarından, laiklikten, özgürlükten yana saf tuttu. Almanya'da bundan sonra yeniden yapılanarak her zamandan daha kararlı ve daha azimle çalışmalarımızı herkesi kucaklayarak sürdüreceğiz. Türkiye'deki yerel seçimlerle başlayan siyasi iklim hepimizi umutlandırmıştır. İstanbul seçimlerinde halkımızın demokrasiye ne kadar susadığını gördük. Fikirleri ve emekleriyle katkı sağlayan herkese candan teşekkür ederim” dedi.

FİKİR ATÖLYESİ BİR BOŞLUĞU DOLDURDU

Sıcak bir ortamda gerçekleşeyen, umutların ve fikirlerin tartışıldığı mangallı toplantıda söz alan konuşmacılar Fikir Atölyesi'nden beklentilerini, önelerini, düşüncelerini şu şekilde dile getirdiler:

Erkan Kocalar: Fikir Atölyesi'nin çalışmaları çok önemsiyorum. Türkiye'nin demokratikleşmesi elbette önemli. Ancak yaklaşık 3 milyon Türkiyeli göçmenin yaşadığı Almanya'daki sorunların Fikir Atölyesi'ni ilgilendirmesi gerekir. Eğitim, işsizlik, meslek, fakirlik gibi göçmenlerin sorunları var. Ortak noktalarda buluşmak gerekli. Fikir Atölyesi buna öncülük etmeli. 

Kemal Yalçın: Güzel düşünlerimle herkesi selamlıyorum. Böyle bir Fikir Atölyesi'ne ihtiyacımız var. Birleşirsek güzel şeyler yapabiliriz. Seçim öncesinde okuma akşamıyla birlikte çalıştık, bundan sonra da yapabiliriz. Dünya bizim vatanımız, Türkiye anavatanımız, fakat dünya küçüldü. Belli sorunları hepimizi ilgilendiriyor. Örneğin Almanya'da kuraklık var. Bu ve bunun gibi herşey hepimizi ilgilendiriyor. 

Mevlüt Asar: Fikir Atölyesi'nin kuruluşundan beri içinde oldum. Çok önemsiyorum. Dünya'da herşey fikirle başlar. Güzel fikirler üretirsek bir süre sonra inanca dönüşüyor, inanç eyleme dönüşüyor ve dünya değişiyor. İsveç'te 14 yaşındaki bir kız iklim için gösteri başlattı ve dünyaya yayıldı. Fikir Atölyesi bir boşluğu doldurdu. Düşünsel planda çok önemli. Aramızda gençlerin katılması gerekli. Herşey daha güzel olacak. 

Kenan Küçük: 30 yıldan beri Çokkültürlü Forum'un başındayım. Göçmenlik konusunda çok önemli çalışmalarımız var. Herkesle fikir alışverişindeyiz. Genelde Türkiyeli toplumda Türkiye siyaseti konuşuluyor. Fakat asıl bizim burada çok büyük sorunlarımız var. Gençlerimizin, kadınlarımızın büyük sorunları var. Buranın bir parçasıyız, buraya odaklanmalıyız. 

Emselattin Temel: Burada bu güzel ortamda olmaktan son derece memnunum. Fikir Atölyesi'nin üstlendiği görev çok zor. Bugüne kadar başarılı çalışmalar yürütüldü. Birlik ve beraberlik içerisinde safları sıklaştırmak gerekiyor. 

Osman Apaydın: Yaklaşık 4 yıldan beri yaptığımız örgütlenmede çeşitli süreçten geçtik. Şimdi gerek Türkiye'nin demokratikleşmesi ve gerekse Almanya'daki göçmenlerin konumunu göz önünde bulundurarak doğru bir yolda çalışmalarımızı yürütüyoruz. 

Cihan Akyazı: Daha aktif çalışmalar yürütmeliyiz, diyaloglarımızı geliştirmeliyiz. Türkiye siyaseti elbette bizi çok ilgilendiriyor. Haksızlıklara karşı dik durmamız gerekiyor. Örneğin Demirtaş'ın haksız yere hapiste olmasına karşı durmamız gerekir. 

Meryem Bulut: Kökümüz Türkiye'de ve meyvalarımız Almanya'da. Bundan ötürü Türkiye'den kopma şansımız olmayacak. Ne meyvasız ve ne de köksüz yaşayabiliriz. 

Firdevs Doğan: Fikir Atölyesi çağdaş, barışçıl ve özgürlükçü duruşuyla çalışmalarını yürütüyor. Örgütümüz sürekli yenileniyor. Yeni fikirler aramıza katılıyor. 

Elif Kalkan: Fikir Atölyesi'nin özellikle gençlere, kadınlara ve entegrasiyon sorununa kapsamlı bir proje geliştirmeli. Seminer ve paneller gerçekleştirmeli..

Zeynep Solmaz: Çok değerli ve donanımlı arkadaşlarla birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Fikir Atölyesi istikrarlı çalışmalarını sürdürecek. Herşey çok güzel olacak..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner59

banner81