Öne Çıkanlar - Dr. ve toprağa TARLIĞ

 AvEG-Kon: Devletler, salgını fırsata çevirmenin peşinde

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu ( AvEG-Kon) "Sermayenin iklim ve doğa tahribatına karşı 24 Nisan'da iklim adaleti mücadelesini yükseltelim!" başlıklı bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada "24 Nisan'da 'Sermayeyi değil, insanı ve iklimi koru' sloganı ile bütün göçmen işçileri ve ezilenleri, kadınları ve gençleri yaratıcı eylemler ve araçlarla iklim adaleti mücadelesini ve küresel iklim isyanını büyütmeye çağırıyoruz." ifadesi dikkat çekti.

'İklimi değil, sistemi değiştir!' çağrısı ile son bulan açıklama şu şekilde:

"Sermaye düzeni aşılmaz, doğanın ve insanın kar uğruna vahşi sömürüsü ve talanı durdurulmaz ise, insanlık sürekli yeni salgın, hastalık ve doğa felaketleriyle karşı karşıya kalacaktır.

İklim krizi derinleşerek devam ediyor. Kapitalizmin kâr uğruna iklimi ve doğal yaşam alanlarını geri dönüşümsüz tahribatı, gıda ve suya müdahalesi, dünyanın ekosistemini bozmakta ve insanlığın geleceğini büyük bir tehlikeye atmaktadır.

Doğanın ve sağlığın kâr uğruna kullanıma sokulması, metalaştırılması, yaşadığımız bu dünya düzeninin en çirkin ve iğrenç yüzüdür ve bunu Covid 19 salgını sürecinde bir kez daha görmekteyiz.

Burjuva devletler, bu küresel salgın döneminde bile halk sağlığını değil, sermayeyi koruyacak paketler açıklamakta, halkın salgından korunması için gerekli tedbirler almak yerine, demokratik hak ve özgürlükleri kısıtlayan uygulamalarla süreci sürdürmektedirler. İklim geri dönüşümsüz bir biçimde bozulmaya yakınken, onu koruyacak etkili önlemler yerine bu krizin de bedelini emekçilere ödetmenin hesaplarını yapmaktadırlar.

Burjuva devletler, salgını fırsata çevirmenin peşindeler. Olağanüstü Hal (OHAL) koşullarını kalıcılaştırmayı, içte militarizmi yükseltmekteler. Yaşamın her alanında devlet kontrolünü geliştirmek, halk içindeki politik hoşnutsuzluğu ve ayaklanmaları bu yoldan bastırmak istiyorlar.

3 Nisan grevinin ardından 24 Nisan'da gerçekleştirilecek "Küresel İklim Grevi" Covid 19 salgınından dolayı yine esas olarak online gerçekleştirilecek. 24 Nisan'da yaşamımızın bütün alanları, evlerimiz ve işyerlerimiz, sokaklarımız ve meydanlarımız doğa düşmanı kapitalist sisteme karşı mücadele alanına dönüşmelidir.

24 Nisan'da "Sermayeyi değil, insanı ve iklimi koru" sloganı ile bütün göçmen işçileri ve ezilenleri, kadınları ve gençleri yaratıcı eylemler ve araçlarla iklim adaleti mücadelesini ve küresel iklim isyanını büyütmeye çağırıyoruz.

Dövizlerimizle, pankartlarımızla, bildirilerimiz ve duvar gazetelerimizle, küçük gruplarla gerçekleştirebileceğimiz sokak ajitasyonlarıyla, hashtag ile birlikte resimli ve videolu çekimler paylaşarak ve daha kendi yaratıcı eylemlerimizle sermaye düzenine karşı iklim adaleti talebini yükseltelim."

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81