Öne Çıkanlar - ve Başkanı KAYSERİ içinde

Almanya Türk Toplumu'ndan ARD'nin 'Unutulan Katliam' belgeseline tepki

Almanya Türk Toplumu- TGD- (Türkische Gemeinde Deutschland) imzalı açıklamada, “Sadece modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ‘Bir devlet, bir lider, bir dil ve bir din istedi: Sünni İslam’ teziyle kötülenmiyor, hiçbir karşılığı olmayan ‘Hitler rejimiyle birlikte çalıştı’ iddiasıyla ‘Almanya’daki Nazi rejiminin faşist hedefi, Türkiye’nin hümanist kurucu idealleriyle bağlantılı hale getirilmeye çalışılıyor. Çoğulcu bir dernek olarak biz her zaman açık ve karşıt söylemli tartışmadan yanayız. Ancak, karmaşık tarihsel olayları sosyo-politik ve tarihi çerçevelerden koparıp kanıtlanamaz tezler ortaya atan yayınları kabul etmiyoruz” denildi.

İşte Almanya Türk Toplumu (TGD) imzalı o çıklamanın satır başları:

 “2 Aralık 2019 tarihli ‘titel – thesen – temperamente’ kültürel programında doğru yapılmayan haber bizi derinden üzdü. Haberde, Türk tarihi hakkında az bilgisi olan Alman televizyonu, izleyicilere, Mustafa Kemal Atatürk’ün sistematik olarak ve Sünni İslam’ı kabul ettirmek amacıyla Alevileri tüm Türkiye’de yok ettiği izlenimini veriyor. Bu iddiaların ne kadar saçma olduğunu anlamak için, modern Türkiye’nin kuruluş tarihi hakkında fazla bilgi sahibi olmak gerekmiyor. Bunu bölgenizdeki cemevlerinin çoğunu ziyaret ederken, muhtemelen Türkiye’nin kurucusunun Aleviler arasında devam eden sevgisinden anlayabilirsiniz.”

‘ARŞİVLER AÇILMALIDIR’
“Biz Almanya’da ve Türkiye’de toplumun uyumunun barışçıl şekilde bir arada yaşamasının önemli bir ön koşulu olarak tarihsel olayların farklı bakış açıları dikkate alarak işlenmesini önemsiyoruz. Tunceli’deki (eski Dersim) trajik olayda olduğu gibi, tarihi olayların kamuda açık şekilde tartışılmasına olanak sağlamak için Rus ve Türk arşivleri açılmalıdır.”

”Kesinlikle ihtiyaç duymadığımız şey kutuplaştıran, demokratik tartışmaları imkansız hale getiren ve nihayetinde yalnızca aşırı güçleri ellerine koz veren tek taraflı ve eğilimli haberlerdir. İlgili bilim insanlarına karşı ölüm tehdidi bunu açıkça gösteriyor. Bunu sert şekilde kınıyoruz. Bu 6 dakikalık sunum, daha geniş bir tarihsel bağlamda ayrıştırma ve sınıflandırmadan yoksundur ve esas olarak Almanya’da da cepheler oluşturur.”

“Haber, Türk toplumunda her açıdan, çok yüksek hislerle alınmıştır. Birçoğu için, özellikle anayasa referandumundan sonra Türkleri ilgilendiren konularda olumsuz nitelikleri ortaya çıkaran bir haber sınıfına girdi. Bu yanlış yapılan haberler, kurumumuz üyeleri ve Almanya’daki Türk toplumunun büyük çoğunluğunu derinden sarsıyor. Bu tür tek taraflı söylemler, burada yaşayan yüzbinlerce Türk kökenli insanı, özellikle de gençleri Almanya’ya daha fazla yabancılaştırıyor.”

Gazetecilere bir çağrıyla sona eren açıklamada şu ifadeler dikkat çekti:

"Tüm gazetecilere sosyo-politik sorumluluklarının farkında olmaları ve herkese, ulusal ve uluslararası barışı sağlamak için kapsamlı ve titiz şekilde ve hepsinden öte çok yönlü bakış açışıyla araştırma yapmaları çağrısı yapıyoruz"

İşte o açıklamanın Almancası:

Stellungnahme zum ARD-Beitrag „Das vergessene Massaker“

Der große Unmut in Bezug auf den Filmbeitrag „Das vergessene Massaker“, der im Rahmen des Formats titel – thesen – temperamente der ARD ausgestrahlt wurde, veranlasst uns als Türkische Gemeinde in Deutschland dazu Stellung zu beziehen.

Wir sind über die unseriöse Berichterstattung am 2. Dezember 2019 in der Kultursendung ttt „titel-thesen-temperamente“ zutiefst bestürzt. In dieser Sendung wurde nicht nur der Gründer der modernen Türkei Mustafa Kemal Atatürk mit der absurden These „er wollte einen Staat, einen Führer, eine Sprache und eine Religion: den sunnitischen Islam“ verunglimpft, sondern es wird auch mit einer weiteren unhaltbaren Behauptung „er arbeitete dafür auch mit dem Hitler-Regime zusammen“ versucht, die faschistische Zielsetzung des NS-Regimes in Deutschland mit den humanistischen Gründungsidealen der Türkei in Verbindung zu bringen. Mit dieser Berichterstattung wird die humanistische, demokratische und säkulare Ausrichtung der Türkei fundamental in Frage gestellt und darauf basierende Gründungsideale der Türkischen Republik diffamiert.

Wir als pluralistisch aufgestellter Verband sind immer für einen offenen und kontroversen Diskurs. Wir sind aber nicht bereit Sendungen und Bestrebungen zu akzeptieren, die komplexe historische Ereignisse aus den soziopolitischen sowie historischen Rahmen reißen und haltlose Thesen aufstellen.

Beim, in türkischer Geschichte meist wenig bewanderten, deutschen Fernsehpublikum erweckt der Bericht den Eindruck, Mustafa Kemal Atatürk hätte systematisch und mit dem Ziel den sunnitischen Islam durchzusetzen, Alevit*innen in der gesamten Türkei vernichtet. Es braucht nicht viel Wissen über die Gründungsgeschichte der modernen Türkei, um zu realisieren, wie absurd diese Behauptungen sind. Beim Besuch der meisten Cem Häuser in Ihrer Nähe können Sie sich vermutlich von der anhaltenden Beliebtheit des Gründervaters der Türkei im alevitischen Teil der Community überzeugen.

Wir sehen die Aufarbeitung der historischen Begebenheiten unter Einbeziehung unterschiedlicher Perspektiven als eine wichtige Voraussetzung für ein friedliches Zusammenleben, den Zusammenhalt der Gesellschaft in Deutschland wie auch in der Türkei. Türkische aber auch russische Archive sollten geöffnet werden, damit eine öffentliche Diskussion über historische Ereignisse möglich wird, auch wenn es sich um tragische Ereignisse handelt, wie es in Tunceli (ehemaliges Dersim) der Fall ist.

Was es definitiv nicht braucht sind einseitige und tendenziöse Berichte, die zur Polarisierung einladen, den demokratischen Diskurs verunmöglichen und letztlich nur extremen Kräften in die Hände spielen. Die Morddrohungen gegen beteiligte Wissenschaftler zeigen dies deutlich und wir verurteilen sie auf das Schärfste. Diese 6-minütige Darstellung lässt jede Differenzierung und jedes Einordnen in einen größeren historischen Kontext vermissen und ist hauptsächlich geeignet Fronten zu schaffen, auch in Deutschland.  

In der Türkischen Community wird dieser Bericht hochemotional aufgenommen und zwar aus allen Perspektiven. Für viele reiht er sich ein in eine öffentliche Berichterstattung, die, besonders seit dem Verfassungsreferendum undifferenzierte Negativzuschreibungen reproduziert, wo immer es um Türkeistämmige geht. Diese Art von unseriöser Berichterstattung erschüttern die Mitglieder unseres Verbandes und die große Mehrheit der türkischen Community in Deutschland. Derartige einseitige Diskurse führen auch dazu, dass hier lebende hunderttausende türkeistämmige Menschen, insbesondere junge Menschen, sich von Deutschland mehr und mehr entfremden.

Wir appellieren an alle Journalist*innen, sich ihrer gesellschaftspolitischen Verantwortung bewusst zu sein. Wir appellieren an alle, gründlich und sorgfältig zu recherchieren und vor allem vielfältige Sichtweisen mit einzubeziehen um den nationalen und internationalen Frieden zu sichern.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner3

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81