Öne Çıkanlar - ve yaşındaki ile İSTANBUL

Alevilerden UID'ye tepki: Gezi'de katledenlerin "Anadolu Aleviliği ve Bektaşiliği" üzerine söyleyecek sözü yoktur

AKP’nin Avrupa örgütlenmesi ve uzun kolu ‘Uluslararası Demokratlar Birliği’ (UID) tarafından Almanya’nın başta Hamburg, Köln, Mannheim kentleri olmak üzere birçok kentinde ‘Anadolu’da Alevilik ve Bektaşilik’ konulu paneller düzenlenmesine Alevi dernekleri sert tepki gösterdi.

Hamburg ve çevresi Alevi dernekleri yaptıkları ortak açıklamada UID tarafından ‘Anadolu’da Alevilik ve Bektaşilik’ isimli panellerin AKP’nin Alevileri asimile etmek politikasından bağımsız bir gelişme olmadığını vurgulayarak, bu panelleri düzenleyen UID’ye ‘haydi ordan’ dedi.

Ortak açıklamada şöyle denildi: ‘’UID (Uluslararası Demokratlar Birliği), daha önceki ismiyle UETD (Avrupa Türk Demokratlar Birliği), daha geçen sene Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da yaptığı genel kurula, Recep Tayyip Erdoğan onur konuğu olarak katılmıştır. Erdoğan’ın  Avrupa ziyaretlerinin organizesini bu örgüt hep yapmaktadır ve AKP’nin Avrupa ve şimdi isim değişikliği ile dünyadaki lobi çalışmalarını yürüten kuruluştur. Son günlerde Almanya’nın çeşitli şehirlerinde ve Hamburg`ta bu Panellerin organizesini yapmaktadır. Neden bunu yapıyorlar?
Amaçları nedir? Avrupa ve Dünyadaki AKP’ye karşı varolan muhalefeti zayıflatmak, sesini kısmak, kendi seslerini yükseltmek istiyorlar. ‘

ALEVİLİK SALTANATA  BİAT ETMEYEN BİR İNANÇTIR

Açıklamada Aleviliğin saltanata biat etmeyen bir inanç olduğu vurgulanarak şöyle denildi: ‘Aleviliğin içini boşaltmak, Alevileri asimile etmek, „Devlet (AKP) Aleviliği“ yaratmak için kolları sıvamışlar! Avrupa Alevi hareketini bölmek, parçalamak, güçsüz hale getirmek için uzun zamandır uğraşıyorlar. Matem aylarında gönderdikleri „Gri Pasaportlu Dedeler“, „İkrarın özüne dönüyoruz“ diyen Alevi İslam Birlikleri, „Ali Yolu“ diye tabir edilen sahte, Yezit sofrasına oturan „Seyitler“ görevlerini başarı ile yerine getiremedikleri için, şimdi „Anadolu’da Alevilik ve Bektaşilik“ diye, Alevi hareketi ve bileşenlerini „itibarsızlaşmaya“, „AKP yandaşlığı“ yapmaları için uğraşıyorlar. Hepsi nafile.Haydi Ordan diyoruz! Siz, önce Ecdadlarımıza yaptığınız katliamların, hile ve düzenbazlıklarınızın, bugünkü asimilasyon politikalarınızın hesabını verin! Cem Evlerine „Cümbüş evi“ diyenler, Cem evini ibadet yeri olarak tanımayanlar, zorla çocuklarımızın din dersi adı altında okullarda asimile edenler, Koçgiri, Dersim, Çorum, Maraş, Sivas, Gazi ve Gezi`de bizleri katledenlerin, Anadolu Aleviliği ve Bektaşiliği üzerine söyleyecek sözü yoktur, olamaz olmayacaktır.’

Açıklamada, tüm demokratik kurumların, siyasi partilerin, sendikaların başkalarının inancına, etnik kökenine saygı duymayan, aşağılayan, rencide eden „sahte demokratlar“dan uzak durma konusunda tavır almaları gerektiği bildirildi.

Alevi kurumları tarafından yapılan ortak açıklamada ayrıca şu mesaj verildi: ‘Türkiye’de başta gazetecileri, akademisyenleri, partileri, Alevileri, Kürtleri, diğer inançları ve etnik kökenleri tekçi yapmak isteyen, tutuklayan, susturan bu zihniyete karşı ortak hareket etmeye çağırıyoruz.’

 DİTİB VE UID İSTİHBARAT ÇALIŞMASI YAPIYOR

Öte yandan Baden Württemberg Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı 2018 Raporu'nda Erdoğan’ın Almanya’da istihbarat çalışmalarındaki rolü dile getirildi: 
Raporda, Almanya’daki Ankara bağlantılı kurumların da istihbarat faaliyetleri için nüfuzlarını kullandığı belirtildi. Türk makamları en başta da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve merkezi Köln’de bulunan AKP’yi temsil eden Uluslararası Demokratlar Birliği’ni (UID/eski adıyla UETD) eskisine göre daha yoğun bir biçimde Türkiyeli gruplar üzerinde nüfuzunu artırmak için kullanıyor. Türkiye’nin  20 Ocak 2018’de Afrin’e  yönelik gerçekleştirdiği işgal harekatına destek verici içeriklerin DİTİB’e bağlı camilerde çocuklara gösterildiğini belgeleyen bir video da buna örnek olarak gösterildi.

UID’nun diasporada yaşayanlar arasında düşünce ve karar mekanizmalarını etkilediği ifade edilen raporda, 2018’de ağırlıklı olarak başkanlık seçimi ve askeri darbe girişiminin 2. yıldönümü üzerine çalışma yürüttüklerine vurgu yapıldı. UID için, “2018’deki seçimlerde oy kullanan 1,4 milyon seçme hakkı olan Türk vatandaşlarının çoğunluğu birliğin çalışmaları neticesinde cumhurbaşkanına oy verdiler.  Bu da onların buradaki örgütlenme potansiyelini göstermektedir” denildi.

SÜHEYLA KAPLAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatansever 3 yıl önce

kutuplaşmaya karşı kutuplaştırıcı cevap vermek kimseye bir fayda vermez. yangının üzerine körükle gidilmez. sağduyulu davranmak şarttır.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81