Der Standard'ın Korkmaz için yazdığı “Mafya ve siyaset arasındaki gri bölgede bulunan bir Türk iş adamı. Olay sadece Türkiye'ye uzanmıyor, Trump yönetimiyle de temas noktaları var" ifadeleri dikkat çekti.

Der Standard, “Cezadan kurtulmak ve mallarını kaptırmamak için ABD ile pazarlık yapıp ikinci Reza Zarrab olabilir” diye yazdı.

Sezgin Baran Korkmaz'ın tutuklanmasının uluslararası çok boyutu olduğunu yazan gazete, “Mafya ve siyaset arasındaki gri bölgede bulunan bir Türk iş adamı. Olay sadece Türkiye'ye uzanmıyor, Trump yönetimiyle de temas noktaları var. Bilinmeyen biri değil. Türkiye'nin Akdeniz kıyısında lüks otellerin sahibi. Türk medyasına göre siyasileri, polis şeflerini ve gazetecileri defalarca ücretsiz olarak ağırladı, pahalı hediyeler verdi” ifadelerini kullandı.

Gazeteciler üzerindeki baskılar protesto edildi Gazeteciler üzerindeki baskılar protesto edildi

ABD'li müfettişlerin Korkmaz'ı, Viyana'ya gitmesinden sonra izlemeye başladığını belirten gazete şunları yazdı:

“Korkmaz'ın kaderi AKP iktidarıyla füze gibi yükseldi. Ayakkabı boyacılığı yaptı ve çok fakir bir geçmişten geliyor. İktidar partisiyle iyi ilişkileri, hayatında önemli rol oynadı. İçişleri Bakanı Soylu’nun, Korkmaz'ın özel uçağını kullandığı, ayrıca şaibeli iş adamınınn özel jetinin Türkiye ile Venezuela arasında seferler yaptığı yazılıyor.”

Gazete, ABD'de yargılanan ve Türkiye'de bakanların istifasına neden olan Reza Zarrab davasını örnek göstererek, “Türk yargısını üstten bağlayıp susturan bu iş adamı ABD'li müfettişlerle iş birliği yapabilir. ABD olayının arkasında Korkmaz'ın ABD'de yürüttüğü işler yatıyor. Biyodizel için büyük sübvansiyonlar alıp ABD hazinesini dolandıran iki kardeşle temasa geçti. Bu kardeşler, Trump‘ın daha sonra güvenlik danışmanı olan Michael Flynn'i, Türkiye'ye lobi faaliyetlerini sağlaması için önerdi. Bu kardeşler ayrıca, yasa dışı milyon dolarların Türkiye'de aklanması için sözler verdi. Tabii şimdilik iddia” şeklinde devam etti.

Gazete, yasa dışı yolla ABD'den alınan 133 milyon doların Korkmaz ve bu iki kardeş tarafından otellere, emlağa, Türkiye ve İsviçre'ye yatırıldığı olduğunu belirten gazete şu ifadeleri kullandı:

“ABD, Korkmaz'a 220 yıldan fazla ceza istiyor ve tüm malvarlığına da el koyacak. Eğer Sezgin Baran Korkmaz, Reza Zarrab'ın yaptığı gibi, ABD'li müfettişlerle anlaşma yolunu seçerse bu Türk hükümeti için çok sinir bozucu olacak. Çünkü insanlar, bu yöntemlerle kimlerin ne iş çevirdiğini, nelerin üstünün kapatılmaya çalışıldığını merak ediyor.”