Almanya’daki seçimlerde katılımı yüksek beklediklerini belirten Başbakan, “Biz TC olarak bütün vatandaşlarımızın iradesinin sandığa yansıması için gereken tedbirleri alıyoruz, sizden isteğimiz buradaki katılımın da Türkiye oranında olmasıdır.” dedi.

“Sizler bizim Avrupa’da onurumuzun vakarımızın temsilcileri oldunuz tahta bavullarla gelenler bugün 100 bin işletmenin sahibi oldu.” diyerek Almanya’daki Türk toplumunun zaman içerisinde ilerlemeler kaydettiğini vurgulayan Başbakan, “Sizden beklentimiz dilinizle dininizle kültürünüzle en önemlisi de Türkiye Cumhuriyeti ile gurur duymanızdır.” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Almanya’daki vatandaşlara kolaylık sağlayacak icraatlarından ve seçim vaatlerinden de söz etti.

YÜZDE 20 THY İNDİRİMİ

“THY’de 2 ile 9 kişi arası, 9 kişilik aileye yüzde 20 indirim uygulaması başladı, 1 Kasımdan itibaren bilet alanlar indirimden faydalanabilir”

Davutoğlu araçların ve mobil telefonların Türkiye’deki kullanım süresi ile ilgili, “Yurtdışından gelen araçların Türkiye’deki kalış süresi 2 yıla, mobil telefonların kullanım süresi 1 aydan 4 aya çıktı” dedi.

“Gençlik köprülerini yaygınlaştırıyoruz” diyen Başbakan, “Her yerde ana dilimizde kreş ve anaokulu açacağız.” müjdesini verdi.

YÜZDE 20 EVLİLİK DESTEĞİ

“Dün akşam itibariyle 263 bin 845 annenize doğum yardımı yapıldı” diyen Davutoğlu, ”Kanuni düzenlemeyi yaptık evlatlarınızın evliliği için yaptığınız tasarrufa yüzde 20 devlet tarafından destek verilecek.” İfadelerini kullandı.

ASKERLİK BEDELİ 6000 EURO’DAN 1000 EURO’YA DÜŞECEK

“Türkiye’de emekli olanla Almanya’da emekli olan arasında tüm farklar kaldırılacak” diyen Başbakan düzenlemelerle ilişkin “Dövizli askerlik bedelinin 6000 Euro’dan 1000 Euro’ya düşmesi için yasa hazırlandı. Pasaport harçlarının 217 avrodan 100 avroya düşürülmesi planlandı. Seçim beyannamemizde ne söz verdiysek gereğini en kısa sürede yapacağız.” dedi.