Başbakan Davutoğlu Fransa'nın Strasbourg kentine hareket etmeden önce Ankara Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AB ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmanın şartlarından birinin vize muafiyeti olduğuna dikkat çeken Davutoğlu "Haziran ayında vize muafiyetinin devreye gireceğine olan inancımı sürdürüyorum. Olmaması halinde, Türkiye'nin taahhütlerine bağlı kalmasını kimse bekleyemez” diye konuştu.

18 Mart tarihinde Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde Brüksel, Haziran 2016 sonuna kadar Türkiye vatandaşlarına Schengen ülkelerini vizesiz ziyaret etme vaadinde bulunmuştu.

Davutoğlu Jean-Claude Juncker ile de görüşecek

Davutoğlu Jean-Claude Juncker ile de görüşecek

Davutoğlu Fransa ziyareti kapsamında Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, AKPM Başkanı Pedro Agramunt, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Guido Raimondi ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile biraraya geleceğini söyledi. Başbakan Davutoğlu “Bu ikili görüşmelerde Avrupa kıtasındaki ortak meseleler bağlamında terörle mücadele, mülteciler sorunu, İslamofobi ve daha birçok konuyu ele alma imkanı olacak” diye konuştu.

DW / EC, NH