Çayeli Bakır İşletmeleri’nin (ÇBİ) gürültü çıkardığını öne süren Özgür Yazıcı, öğle saatlerinde davul çalarak dere kenarından işletmenin önüne doğru yürümeye başladı. Müdahale eden güvenlik görevlileri Yazıcı’nın işletmeye yaklaşmasına izin vermedi. Yazıcı ile elindeki davulu almaya çalışan güvenlik görevlisi arasında başlayan tartışma büyüdü, ikili arasındaki arbede sırasında davul da delindi. Yakın bir bölgede trafik uygulaması yapan jandarma görevlileri devreye girdi ve kısa bir süre daha davul çalan Yazıcı işletme bölgesinden uzaklaştırıldı.

"GÜRÜLTÜ İLE MİSİLLEME YAPTIM"

Çayeli Bakır İşletmeleri’ne yakın bir yerde evi bulunduğunu ve gürültüden rahatsız olduğunu ifade eden Yazıcı, “Gürültüye karşı bende gürültü ile misilleme yaptım. Ancak davulumu patlattılar. Görevlilerden şikayetçi olacağım” dedi. Ancak jandarma görevlileri Yazıcı hakkında, “Gürültü çıkardığı ve işletmeyi rahatsız ettiği” gerekçesiyle yasal işlem başlattı.

İŞ BAŞVURUNDAN OLUMLU CEVAP ALAMAMIŞ

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Çayeli Bakır İşletmeleri Dış İlişkiler Müdürü Ercan Balcı, işletmenin çevre ve gürültü konusundaki yasal yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirterek, protesto gerçekleştiren kişinin madenden oldukça uzakta ikamet ettiğini ve iddia ettiği gibi gürültüye maruz kalmasının mümkün olmadığı ifade etti. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Çayeli Bakır yönetimi, Yazıcı’nın bu iddialarının sebebinin kendisinin ÇBİ’ye iş başvurusunda bulunmasının fakat başvurduğu pozisyona daha nitelikli ve yöreden olan başka birinin alınmasının olduğuna inanıyoruz. ÇBİ, 1994’ten beri faaliyetlerini sürdürmektedir ve faaliyetlerimizden kaynaklanan gürültü emisyon düzeyleri yasal limitlerin oldukça altındadır. Gürültü seviyeleri düzenli olarak hem tarafımızdan hem de ilgili merciiler tarafından denetlenmektedir ve faaliyetlerimizden çıkan gürültülerin yasal limitlerin altında olduğu günümüze kadar defalarca teyit edilmiştir.”