Ganime GÜLMEZ

Bir grup genç aktivistin, tıpkı 2018 yılında Hambacher Ormanı’nda gerçekleştirilen protesto gibi bir protesto takvimi belirlemesi; polisi harekete geçirdi.

2018 yılında Hambacher Ormanı’nda; öğrenciler, sanatçılar-yazarlardan oluşan yüzlerce kişilik bir grup, ormanı günlerce işgal etmişti. Ve ağaçlar kesilmesin diye; ağaçların üzerine halatlarla yerleştirilen ağaç barakalarda konaklamaya başlamışlardı. Polisin müdahalesi sırasında 27 yaşındaki Steffen Horst Meyn, bu barakadan düşüp hayatını kaybetmişti.

16 Eylül 2020 sabahı da; onlarca gencin işgal ettiği ve bazılarının ağaçlar üzerine halatlarla barakalar yerleştirdiği sırada; 80 kişilik bir polis grubuyla bu eyleme müdahale edildi. İki kişi gözaltına alındı.

Nazi kurbanları anıldı: "Geçmişte işlenen suçlarla yüzleşmek her neslin görevidir" Nazi kurbanları anıldı: "Geçmişte işlenen suçlarla yüzleşmek her neslin görevidir"

Polisin; “can güvenliğini sağlamak amacıyla müdahale ettik” açıklamalarına karşı, aktivistler basın açıklamaları yapmaya devam ederek ormanı terketmediler.

Doğa Koruma Birliği Federal Başkanı Olaf Bandt’ta bu müdahaleye karşı; “Bizler de sahadayız ve polisi bu sorumsuz eylemini derhal durdurmaya çağırıyoruz. 2 yıldır sürdürülen bu orman yoketmek ve ulaşım mesafelerini kısaltmak üzere gerçekleştirilen otoban inşaa etme faaliyetine milyarlarca Avro harcandı. Bu doğa katliamına karşı biz de sahadayız..." yönlü bir basın açıklaması yaptı.

Ormandaki aktivistler oturma eylemlerine devam ederlerken; gözaltına alınan 2 kişi henüz bırakılmadı.

Gözaltındaki 2 aktivistin 18 Eylül’e dek bırakılmaması halinde gerçekleştirilecek protestoların yerleri-saatleri ise belirlenmeye başlandı.