Gösteride konuşmacılar arasında oturma izinleri iptal edilen Suriyeli mülteciler de yer aldı. 

Danimarka’da Mülteci Temyiz Kurulu, aralık 2019’da Suriye’nin başkenti Şam ve kırsalındaki bölgelerin güvenli olduğu yönünde görüş bildirdi. Bunun üzerine Şam ve kırsalından Danimarka’ya gelen Suriyeli mültecilerin oturma izinlerini yenilemeyen ve iptal etmeye başlayan Danimarka, Suriyeli mültecileri ülkelerine geri gönderme kararı alan ilk ve tek Avrupa ülkesi oldu.

NE OLMUŞTU?

Sosyal Demokrat Parti'nin liderliğindeki merkez sol Danimarka hükümeti, Danimarka Yüksek Mülteciler İtiraz Kurumu’nun hazırlamış olduğu bir rapor sonucu Suriye'nin Şam bölgesinini güvenli olduğunu ileri sürerek geçici oturma izni olan 35 bin Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri yollanabilecekleri kararını aldı. 

Karara göre mülteciler yasasının 7. Maddesinin 3. paragrafı doğrultusunda geçici oturum verilen ve Şam bölgesinden gelen mülteciler Suriye'ye geri gönderilecek. 

Scholz'dan Leopard tankı onayı: Sol Parti'den tepki Scholz'dan Leopard tankı onayı: Sol Parti'den tepki

Bu kararla aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi'nin yükselişte olduğu 5,8 milyon nüfuslu Danimarka, Suriye'nin belli bölümlerinin güvenli olduğu konusunda karar veren ve oturma izinlerini iptal eden ilk Avrupa Birliği üyesi ülke olacak.