Almanya'nın Hamburg kentinde ilk kez henüz daha 7 yaşında Emil adlı çocuk, devamlı cep telefonu elinden düşmeyen velilere karşı, “Benimle Oynayın, cep telefonunla değil” sloganı altında bir yürüyüş gerçekleştirerek velilere önemli bir mesaj verdi.

Basının yoğun ilgisi oldu

Doktor bir çiftin çocuğu olan 7 yaşındaki öğrenci anne ve babasıyla birlikte yürüyüşün başladığı Feldstrasse'ye geldi. Yürüyüşe çocuklar velileriyle birlikte 150'den fazla katılım olurken çok sayıda gazeteci ordusu hazır bulundu. Babası ve annesi öğrenci çocuklarını koruyarak röportaj vermemesini sağladı.

Renkli pankartlar

Protesto yürüyüşüne katılan küçük öğrenciler kendi elleriyle pankartları boyadıkları ve rengarenk yazılar yazdıkları görüldü. “Uçuş modu açık şimdi sıra bende”, “Biz çok sesliyiz, sizler cep telefonu ekranına bakıyorsunuz”,”Benimle konuş cep telefonunla değil”, Çocuklara vakit ayırın”, “Bizi dinleyin cep telefonunu değil” gibi yazılar dikkat çekti.

Küçük Emil dikkat çekti

Küçük organizatör Emil, babasının omuzundan yürüyüşü yönlendirdi mikrofonla sık sık “Telefonunla değil benimle konuş”, Uçuş modu açık sıra bende” gibi sözlerle öncülük yaptı. Feldstrasse, Schulterblatt, St. Pauli üzerinden Linden Oyun Parkı'na ulaşıldı. Burada son kez söz alan Emil, “Şimdi herkes ve hep birlikte oynayabiliriz ve büyüklerimizde cep telefonlarını kapatabilir”dedi.

İlk kez çocuk organize etti

Öğrenci Emil'in anne ve babası, “Emil bize yürüyüş düzenleyip düzenleyemeyeceğini sordu ve bizde gereken mercilere başvuru yapmakta yardımcı olduk. Fakat fikir tamamen Emil'in fikri” dediler. Böylece ilk kez Almanya'da bir çocuk yürüyüş düzenleyerek, velilerin cep telefonuyla konuşmak yerine çocuklarıyla daha yakından ilgilenip vakit ayırmaları konusunda uyarıda bulundu. Yürüyüş oldukça renkli ve barışçıl bir ortamda geçti.

Emine SONUGÜR / HAMBURG