Çocuğun ölümüne iki yönetici kardeşin ihmali sebep oldu mahkeme kararı 10'ar ay ceza

Almanya'nın Hamburg kenti Harburg semtinde gıda ürünleri satan süpermarket işletmecileri 44 yaşındaki Erol A. ile ablası 48 yaşındaki Türkan D.'nin 4 yaşında Jonathan'ın ölümüne ihmalden dolayı elektrik çarpması sebep olduğuna karar verdi ve 10'ar ay paraya çevrilen ceza verdi.

Olay Mayıs 2016'da oldu

Mayıs 2016'da 4 yaşındaki Jonathan babası ile birlikte süpermarkete alışverişe geldiler ve aldıkları ürünlerin parasını ödemek için kasaya geldiler. Kasa korkuluklarına uzanan küçük Jonathan'ı elektrik çarptı ve yere yığıldı. Ambulans çağrıldı ve hastaneye kaldırılan çocuk kurtarılamadı bir gün sonra 31 Mayıs 2016 tarihinde öldü. Doktorlar çocuğun elektrik çarpması sonucu öldüğünü belirledi.

Olay mahkemeye taşındı

Küçük çocuğun ölümüne tam teşkilatlı yapılmamış elektrik sistemi olduğu gerekçesiyle ve olayın aydınlığa kavuşturulması için başsavcılık tarafından dava Harburg Bölge Mahkemesi'ne taşındı. Savcı bir yıl hapis cezası talep ederken, davalı iki yıl hapis cezası isteminde bulundu. Türkan D.'nin avukatı ise savunmasında, müvekkilinin uzman bir elektrik firmasını görevlendirdiğini ve profesyonel yapıldığını belirterek beraatini istedi.

Elektrik yapımı ihmali

Bir meslekten olmayan kimse olarak bile, süpermarketteki elektrik sistemin eksik olduğunu fark etmeleri gerektiğini ve bunu kontrol etmekle yükümlü yöneticiler olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca, duvarda prizlerin ve tavanda kabloların uzmanca yapılmadığı ifade edilirken yönetici kardeşlerin ne zaman elektrik firmasına yaptırdıklarını da ispat edemedikleri açıklandı.

Ceza paraya çevrildi

Hakim, yönetici Erol A. ve Türkan D. kardeşlerin küçük çocuğun ölümünde ihmalleri olduğu kararına vardı ve her ikisine de 10'ar ay ceza verdi. Ceza paraya çevrildi ve Türkan D.'nin üç yıl süresince her ay 600 Euro devlet hazinesine, Erol A'nın da üç yıl süresince her ay 500 Euro devlet hazinesine ödemelerine karar verildi.

Sessizliklerini korudular

Jonathan'ın ailesine karşı mahkeme süresince sessiz kalan yönetici kardeşler, sessizliklerini korudu. Ölen çocuğun ailesi özel bir mahkemeye başvurup “acı parası” talep edeceklerini açıkladı. Hakim, ayrıca yasal olarak farklı yaşlarda alışverişe gidenler için böyle bir durumun olmaması gerektiğinin altını çizdi.

Emine SONUGÜR / HAMBURG