Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin başarısı yetenek ve çalışkanlıklarının yanı sıra Almanya eğitim sisteminin de başarısıdır.

Şahin’in babası Köln’de Ford fabrikasında çalışan bir işçiymiş. Aynı konumda olanlar zamanına göre fena para kazanmıyorlardı. Çok sayıda işçi bu parayı Türkiye’de yatırım için kullandı, çocuklarının eğitimiyle fazla ilgilenmedi. Şahin’in babası böyle yapmamış.

1980’li yıllarda çok sayıda Türk çocuğu yetersiz Almanca bilgisi nedeniyle Sonderschule’ye gönderilirdi. Küçük yaşta bu okula gitmek zorunda kalanların daha sonra doğru dürüst eğitim görme ihtimali zayıftır. Bu çocukların bir bölümü Alman öğretmenlerin işgüzarlığı nedeniyle bu okula gitmek zorunda kalıyorsa, hiç de az olmayan bir bölümü de velileri onların eğitimiyle ilgilenmediği için bu duruma düşüyordu.

1980’li yılların ikinci yarısında Münih’te Türkiyeli göçmenlerin yoğun oturduğu bir semtteyim. Çevre göçmenlerin oturduğu evlerle doluydu ve çok sayıda henüz ilkokul çağına gelmemiş çocuk evler arasındaki yeşil alanda oynuyordu.

Bu çocukların neden Kindergarten’a gitmediğini sordum. Türkiyeli göçmenler o yıllarda çocuklarının ilkokul öncesi eğitimiyle neredeyse hiç ilgilenmezmiş. Ek olarak Kindergarten da paralıydı. Çok aile bu parayı rahatlıkla ödeyebilirdi ama Türkiye için mal almak, yatırım için daha fazla para biriktirmek cazip geliyordu.

Hemen hiç Almanca bilmeyen bu çocuklar ilkokula başladıklarında başarısız olacakları baştan belliydi.

Bazen “göçmen işçilerin ilk kuşağı Almanya’da çok çalıştı ve çocuklarının yetişmesini sağladı,” denilir. Böyle yapanlar da oldu ama büyük çoğunluk böyle yapmadı.

Bir şekilde ilkokulu bitiren çocuklar sonraki eğitimde de büyük sorunlarla karşılaştılar. Alman okullarında düzenli aralıklarla öğretmenlerle veliler toplanır. Veli burada çocuğun başarılı ve başarısız dersleri hakkında bilgi alır; toplantıya giderse tabii…

Çok sayıda Türkiyeli veli toplantıya gitmiyordu. Yeterli Almancanız yoksa yanınıza bilen birisini alıp giderseniz ama bunun için öncelikle çocuğun eğitimiyle ilgilenilmesi gerekir.

Özellikle 2000’li yıllarda durum önemli oranda düzeldi. Veli toplantıları Türkiyeli velilerle doluydu, bazılarına anne-baba birlikte geliyordu. Bu yıllara kadar hiç de yeteneksiz olmayan çok sayıda çocuk Alman eğitim sisteminin kusurlarının yanı sıra velilerin de ilgisizliği nedeniyle kötü eğitim almak zorunda kaldı.

Para kazanmak bir şeydir, kazanılan parayı yerinde harcayabilmek başka bir şeydir.

Aklıma “Rosa Luxemburg’un arkasındaki adam” olarak da bilinen Leo Jogiches geliyor. O da Polonyalı bir devrimcidir. 1900’lü yılların başlarında bir kadının Almanya’da doktora yapması mümkün değildir. Leo’ya iyi bir miras kalmıştır ve parayı İsviçre’de Rosa’nın doktora yapması için harcar.

Düşünülebilecek en iyi yatırımı yapmıştır denilebilir.

Anadolu’nun genellikle küçük yerleşim birimlerinden anlaşmayla Almanya’ya gelmiş ve asıl amacı para biriktirip dönmek olan insanlardan aynı davranışı beklemek zordur ama çocuklarının eğitimiyle daha ilgili olmaları da herhalde mümkündü.

Makaleler, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Avrupa Postası'nın kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emre Gözen 2 hafta önce

Sayin Erkiner siz madalyanin sadece bir yüzünü görmek isdiyorsunuz. Göcmenlerin hangi sartlar altinda calisdigini biliyormusunuz.?Onlarin fabrikalarda calisip ebve geldiklerinde nasil yorgun oldugunu biliyormusunuz.? Bu demek degilki cocuklari ile ilgilenmesinler.
Siz Alman egitim sisdeminin degisikliginide takip etmemisiniz.Sonderschule diginniz kaldirildi ve Färderklasseler acildi. Derslerde basaili olmuyan cocuklara yardim yapiliyor.Okullara pedgoglar ataniyor ve onlarda cocuklar ile ilgileniyorlar.Tabiki buda cözüm ve yeterrli olmuyor. Esas olani ne biliyormusunuz.?
Alman egitim sisdemi tek ulus pirensibine göre yapilildiginda göcmenler bu ülkede yoktu. Alman egitim sisdeme homegen bir gurup yani sadece Alman cocuklari icin yapilmis.Bu gün Almsanyada 80 inin üzerinde ulusdsan göcmen azinlik yasiyor ve egitim sisdeminde köklü degisiklige ihtiyac var.
Alman egitim sisdemim ve Ögretmenler göcmen cocuklarinin ihdiyacina göre egitim yapilmiyor.
Sizin Almanyaya döneli

Avatar
Vatansever 2 hafta önce

Bugün Hauptschule ve Förderschule denilen okulların hala Türk çocuklarıyla doldurulması bir yandan utanç verici bir durum, diğer yandan çocukların daha 10 yaşında seleksiyona uğrayıp hayatlarıyla oynanması ve yeteneklerinin değerlendirilmemesi yadırganacak bir durum. Velilerin ilgisizliği olduğu gibi ırkçı öğretmenlerin de sorumluluğu var. Önemli bir soruna parmak bastığınız için teşekkürler.

Avatar
Engin Erkiner 2 hafta önce

Göçmenlerin -yazımda konu alınan özellikle ilk kuşaktır- hangi şartlar altında çalıştığını biliyorum. Alman işçileri çok başka şartlar altında mı çalışıyordu? Ek olarak, birinci kuşak Türk işçileri Almanya'da çalışarak Türkiye'de sınıf atladılar. Onlar Almanya'ya bir şeyler verdi, Almanya da onlara verdi. Bu alışverişin kurbanı da birinci kuşağın çocukları oldu çünkü eğitimleriyle ilgilenmediler. Sorun sadece babayla ilgili değildir. Anne genellikle evde ve annenin evde olduğu yani çalışmadığı yani Almancasının özellikle zayıf olduğu uluslardan gelen işçilerin çocukları özellikle başarısızdır. Bunlar da Türkler ve İtalyanlardır. Almanya'nın çeşitli örneklerde de görüldüğü gibi hiç de başarısız olmayan bir eğitim sistemi var. Eleştirilebilir, aksak yönleri olabilir ama insanlar bunu öğrenmek zorundadır. "Çok çalışıyorum, yorgumun" gerekçe değildir. Durum eskisine göre biraz düzeldi ama ilk kuşaktan gelen büyük ihmalkarlığın etkileri kolay ortadan kalkmıyor.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81