Kumlucalı ve Beykonaklı çiftçiler, salatalık ve domates başta olmak üzere biber ve patlıcan gibi sera ürünlerini geçen yıla oranla üçte bir fiyatına satmak zorunda kaldıklarını belirterek, ilçe girişinde eylem yaptı. Antalya- Kumluca karayolunu kapatmak isteyen çiftçilere polis engel olunca üreticiler bu kez hal kompleksine giden yolu bir süreliğine kapattı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e seslenen üreticiler, perişan olduklarını belirterek, çiftçiye verilen dekar başı desteğin tekrar gözden geçirilmesini istedi.

Eylemde üreticilere destek veren Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleymen Kayhan, "Hükümetimizin teşvik yasalarını tekrar gözden geçirmesini istiyoruz. Doğu ve Güneydoğu bölgemizdeki çiftçilerimize dekar başına mazot ve gübre desteği olarak 9 TL veriliyor. Narenciye ve sebze üretiminde dekar başı desteğin 40 TL olması gerekir. Bu anlamda çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz" dedi.

Finike Sahilkent Komisyoncular Derneği Başkanı Şükrü Açıkyürek, hükümetin yeni çıkardığı hal yasasının komisyonculuğu bitirdiğini belirterek, "Yeni Hal Kanunu maalesef komisyonculara göre değil. Büyük marketçilerin tekeline düşürmek ve çiftçiyi ayak altına düşürmek için çıkarıldı" diye konuştu. Yeni hal yasası ile pazarcıların yol edildiğini, çiftçinin büyük marketlerin insafına bırakıldığını belirten Açıkyürek, "Bu süreç böyle devam ederse 5 yıl gibi sürede bölge çiftçisi bitme nokrasına gelecek" dedi.

ÜRETİCİ HACİZLE KARŞI KARŞIYA

Bölge çiftçilerinden Hüseyin Bora, 10 yıl önce kazandıkları parayı bu hükümet döneminde kazanma imkânı olmadığını belirtti. Bora, gübre, mazot ve ilaç girdileri yıldan yıla yüzde 100 oranında artmasına rağmen ürün fiyatlarının düştüğünü söyledi. Bora, üreticilerin bankaya olan kredi borçlarını bu durumda ödeyemeyecekleri için hacizle karşı karşıya kalacaklarını sözlerine ekledi.

10 KİLO SALATALIĞA 1 FİDAN ALAMIYORUZ

Bölge çiftçilerinden Mehmet Zilayaz ise "1 salatalık fidesi 47 kuruş. 47 kuruşu kazanmak için yaklaşık 10 kilo salatalık satmamız gerekiyor. Geçen yıldan bu güne ne değişti de fiyatlar bu kadar düştü? Çünkü hükümetimiz ihracata destek vermedi" dedi.

Konuşmaların ardından bir süre yolu kapatan ve yanlarında getirdikleri salatalık, patlıcan ve biberleri yola döken üreticiler, daha sonra dağıldı.EK(SU/CK)