Şimdi de Tokat’ın Erbaa ilçesindeki cennet yaylaları peşkeş çektiler…

BİR İNSAN TOPRAKLARINA BU KADAR KÖTÜLÜĞÜ NASIL YAPABİLİR?

Tokat’ın Erbaa ilçesi yakınlarındaki Sakarat ve Boğalı Yaylaları’nda altın madeni açılması girişimlerine köylüler isyan ediyor.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski danışmanı Ömer Özbay’ın CEO’su olduğu VERUSA Holding’in bölgede açmak istediği siyanürlü ve sülfürik asitli madene köylüler ve bölge halkı büyük tepki gösteriyor.

Erdoğan’a övgüler yapan “Bir Lider Doğuyor” kitabının da yazarı da olan CEO Ömer Özbay, Tokat-Erbaa’da Sakarat ve Boğalı yaylalarında 20 bin dönümlük arazide altın madeni arama ruhsatı aldı.

Eski Emniyet Müdürü Saçan: 'Bir ay içinde mafya olaylarında 40’ın üzerinde ölü var' Eski Emniyet Müdürü Saçan: 'Bir ay içinde mafya olaylarında 40’ın üzerinde ölü var'

Ladin, gürgen, çam ormanları ile yemyeşil bir vaha olan ve çok çeşitli yaban hayatı bulunan “Boğalı” ve “Sakarat” yaylaları tescilli mera alanlarına sahip ve bölgedeki içme suyu kaynaklarının doğuş noktası.

Yeşil Erbaa Çevre Platformu, Tokat’ın Erbaa ilçesinde bölgenin kalbi sayılacak alanda altın ve bakır madeni kurulmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Siyanürlü maden başta Çerkezfındıcak, Kozlu, Tanoba köyleri olmak üzere 40 köyü tehdit ediyor. Bölgedeki köylerde yaşayan Çerkez kökenli vatandaşlar, 1864’te Rus İmparatorluğu’nun Kafkasları işgalinin ardından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına, Anadolu’ya sığınmıştı. Çerkezler tam 150 yıl sonra yine topraklarını kaybetme korkusu yaşıyor. (Kaynak: Kocaeli Cumhuriyet)