İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini, "Çok sayıda yaralının durumu ağır" dedi.

Cenova'da A10 otoyolu üzerindeki Morandi Köprüsü, öğlen saatlerinde henüz bilinmeyen bir nedenle çöktü.

Köprünün çökmesi sonucu 35 kadar aracın enkaz altında kaldığı açıklandı.

İtalyan La Repubblica gazetesi, nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu bir bölgede yaşanan olayda bazı evlerin de köprü enkazı altında kaldığını belirtti.

Bölgede yaşayan 50 kişi tahliye edildi.

Sivil Savunma'dan yapılan açıklamada ise enkaz altında kalan binaların bölgedeki sanayi tesislerinin hangarları olduğu ve İtalya'da bugünlerin tatil dönemi olması nedeniyle boş olduklarının tahmin edildiği belirtildi.

'Cehennem gibi'

İtalyan basınına göre olay yerinde görev yapan arama-kurtarma ekipleri karşılaştıkları manzarayı "cehennem gibi" diye tanımladı.

Ulaştırma Bakanı Danilo Toninelli olayı "korkunç bir trajedi" diye niteledi.

A10 otoyolundaki Morandi Köprüsü 1967 yılında hizmete açılmıştı. Köprüdeki çökme sonrası sosyal medyada yapılan yorumlarda ülkedeki altyapı bakımsızlığı eleştiriliyor.

İtalya'da geçen yıl da otoyollarda iki benzer köprü ve üst geçit çökmesi vakası yaşanmış, hayatını kaybedenler olmuştu.

Karayolları Müdürlüğü ise olayın köprüde sağlamlaştırma çalışmaları sürerken meydana geldiğini açıkladı.

Cenova ve çevresinde bugün zaman zaman şiddetini artıran yağışlar görülüyor.

Çöken Morandi Köprüsü

Çöken Morandi Köprüsü

'Köprünün yıkılışını gördük'

Bazı görgü tanıkları, köprünün çökmesinden hemen önce bir yıldırım düşmesine tanık olduklarını anlattı.

İtalyan haber ajansı Ansa'ya konuşan Pietro M. isimli bir görgü tanığı, "Saat 11.30'u biraz geçmişti ki köprüye bir yıldırım düştüğünü gördük, ardında da köprünün yıkılışını gördük" dedi.

Cenova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden Doçent Antonio Brencich ise köprünün hava koşulları nedeniyle çökmüş olabileceği söylentilerini "saçmalık" diye niteledi.

Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Yardımcısı Edoardo Rixi de "Bir köprü yıldırım yüzünden çökmez" diyerek olayın sebeplerinin araştırılacağını belirtti.

Rixi, yıkılan Morandi Köprüsü'nün Cenova için şehir içi ve şehir dışı ulaşımda kritik önemde olduğunu da vurguladı ve alternatif ulaşım yolları üzerinde çalışacaklarını söyledi. Rixi, ülkede bir daha benzer olayların yaşanmasını önlemek için tedbirler alınacağını da kaydetti.

Erdoğan: İtalya halkının başı sağ olsun

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İtalya'ya başsağlığı diledi.

Erdoğan, "İtalya yönetimine ve ölenlere rahmet diliyorum. Tüm İtalya halkının başı sağ olsun diyorum" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da şu ifadeler yer aldı:

"Bugün İtalya'nın Cenova kentinde Morandi Köprüsü'nün çökmesi sonucunda çok sayıda can kaybı olduğu, birçok kişinin de yaralandığı büyük üzüntüyle öğrenilmiştir. Dost İtalyan halkının acısını paylaşıyor, bu elim hadise sonucunda hayatını kaybedenlerin kederli yakınlarına, İtalya hükümetine ve halkına en içten taziyelerimizi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz" denildi.(BBC)