Başkanı İbrahim Yazıcı, Lig Tv'de açıklamalarda bulundu. UEFA'nın 1 yıl men cezasını değerlendirirken şunları söyledi:

"Böyle bir kararın daha önce verilmiş örneği yok. En basiti bu. Benden önceki yönetimden kalan bir borç. Kulüpler devamlılık vardır, benim değil, diyemezsiniz. Takip ediyoruz. Bu arada ihtilaflı rakamlar var. Kulüp bize yazı yazmış, (500 bin pound istiyoruz) diye. UEFA'ya 400 bin euro olarak müracaat ediyorlar. Biz kulüple anlaşıyoruz, faizi içinde 353 bin euroya anlaşıp parayı ödüyorum. Zamanından sonra olması önemli değil. Mahkeme süreci var ve devam ediyor. Borç var ama rakamı belli değil. Kulüp tamam, alacağım yok, diyor. Bu yazılar var. Sonra karşımıza bu çıkıyor. Böyle bir rezalet olabilir mi. CAS'tan dönmezse bağırıp duracağız. Ne yapabilirim? Yapacak ne var? Kuralardan önce bitmesi lazım."

"3 YERLİ TRANSFER OLACAK"

Transfer politikasının CAS kararına göre olmayacağını açıklayan Başkan Yazıcı, "Hocamız, yedekte yabancı istemiyor. Tribünde hiç istemiyor. Bizim ilk 11'de oynayan 6 tane yabancımız var. Bu yabancılardan memnunuz. Bu sene yerli transfer düşünüyoruz. Maksimum 3 transfer. Bizim alttan gelen gençlerimiz hariç."

"SATMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ"

Batalla ve Pinto'ya teklif gelmesi durumunda satmayı düşünüp düşünmedikleri sorusuna da cevap veren Başkan Yazıcı, bu konuda şöyle konuştu:

"Ben her teklifi değerlendiririm. Ama bu futbolcuları satmayı hiç düşünmüyoruz. Satılmayacak futbolcu tabi yok. Ama ben zirveye oynayan bir takımsam, yıldızımı satmam. Benim yıldıza yıldız kazandırmam lazım. Bana öyle bir rakam gelmeli ki bu teklifi düşünelim. O yüzden bu işin olacak tarafı yok."

"BURSALI BAŞKA DERECEYİ KABUL ETMEZ"

Yeni sezon ile ilgili hedefleri açıklayan Başkan Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hedef zirve. Şampiyonluk farklı bir şey. Herkes bu parolayla çıkıyor ama zirvenin içinde bunların hepsi var. Zirvede belli takımlar var. Zirvenin içinde şampiyonluk da var, Avrupa da var. Ben devamlılık arz eden bir takım olmak istiyorum. Bütün hedefimiz bu. Kaçıncı oluruz bilemem ama devamlı Avrupa kupalarında oynayan Bursaspor olmasını istiyoruz. En kötü derecesi 5'incilik olmalı. Bursalı başka dereceyi kabul edemez."

"BU CİMRİLİK DEĞİL"

Kulübün parasını kendi parasından daha önde gördüğünü de vurgulayan Başkan Yazıcı, şöyle dedi:

"Doğrusu da bu. Bu cimrilik değil, tutumluluk. Har vurup harman savrulursa ne olacak? Bursaspor bugün borcu olmayan bir takım. Hiç borcumuz yok. Bazı şeyler var ama bunlar borç sayılmaz. Oyuncusuna, çalışanına borcu olmayan bir kulübüz. Türkiye'de saysanız bir elin parmakları kadardır. Ben geldiğimde Bursaspor çok zordaydı. Bugün ayaklarının üzerinde durmaya çalışıyor. Bursa seyircisiyle, imkanlarıyla, sanayisiyle büyük bir kent. Böyle bir şehrin tek takımı Bursaspor."

"BENİ SEVME AMA KULÜBÜ SEV"

Başkan Yazıcı, "Göğüs reklamı, kulübün mü camianın ayıbı mı?" sorusuna şu karşılığı verdi:

"Kulübün ayıbı olamaz. Şampiyon olduğumuz sene çalmadık kapı bırakmadım. O kadar küçük rakamlar teklif edildi ki. Şampiyon takımın göğsüne o rakamlarla reklam asamazdım. Bu işler başkanın, yönetimin yapacağı işler değil. Birileri devreye girmeli. Bakın diğer takımlara, forma bedellerini düşünürseniz, çok ciddi rakamlar. Bu rakamları alırken başkanları kapı kapı dolaşmıyor. Geliyorlar, camia istiyor. Birçok faktörü var. Bursaspor maalesef bu konuda çok şanssız bir sezon yaşadı. Böyle gitmemesi lazım. Ben bugün başkanım, yarın değilim. Bursaspor devam edecek. Maalesef insanlarımızda bir şey var. 'Ben olamadım o neden olsun' diyenler var. Beni sevme kardeşim ama kulübü sev."

Bursa'nın Bursaspor'un şampiyonluğunda daha fazla tanındığını belirten Başkan Yazıcı, şöyle devam etti:

"İleride daha fazla tanınacak. Bunu idrak etmek lazım. Bursaspor'un en önemli eksiği kalıcı gelire sahip olmaması. Şu an hiç kalıcı geliri yok. Bunun örnekleri o kadar çok ki. Sabit gelir diyoruz. 20 sene önce bir katlı otopark aldık. Onu saymıyorum. Ondan sonra herhangi bir gelir yok. Kendi ayaklarının üzerinde yürümeye çalışan bir kulüp. Benim kimseyle hesabım yok. Bir yere aday değilim. Gelin destek olun, diyorum olmuyor. Bazı şeyler var, ufak laflardan çok alınan oluyorlar. Aslında çok daha fazla şey söylemek isterim. Ama bir çok kişinin canı acır. O bakımdan kavganın adamı olmak istemiyorum. Ama zorla oraya itiliyoruz. Benim kavgam Bursaspor."

"BANA KALSA YABANCI SAYISINI 2'YE İNDİRİRİM"

Milli takım teknik direktörün Türk olması gerektiğini söyleyen Başkan Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Teknik direktörün Türk olması farklı bir olay. Maça çıkıyorsun, bir konuşma yapıyorsun, 'Hadi aslanım' diyorsun. Bunu İngilizce söyle. Nasıl olacak bu iş. Türk milli takımının antrenörü Türk olmalı. Bana göre 6 yabancı da fazla. Bugün benim elimde olsa, yabancı sayısı 2'ye inecek dense ilk imzayı ben atarım. Ben altyapısı iyi olan takımım. Ama öyle bir yarışın içindesin ki şans tanıyamıyorsun. Hemen tepki geliyor. Bugün yabancısız hiç olmak istemiyorlar. Yabancıya bildim bileli karşıyım."


EK(İA/AÖ)