Bülent Arınç, 4 yıldır tutuklu bulunan HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ve 3 yıldır tutuklu bulunan Osman Kavala'nın tutukluluğunu eleştirdi.

Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın tutukluluğunu eleştiren Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Bülent Arınç, “Kavala'nın tutuklu kalmasına hayret ediyorum, Demirtaş'ın da tahliyesi olabilir" dedi.

Cumhuriyet'i hedef almıştı: AKP'li Mahir Ünal istifa etti Cumhuriyet'i hedef almıştı: AKP'li Mahir Ünal istifa etti

Habertürk'te canlı yayında soruları yanıtlayan YİK Üyesi Bülent Arınç, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Arınç, 4 yıldır Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ve 3 yıldır tutuklu bulunan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın tutukluluğunu eleştirdi. Arınç ,"Belki şunu konuşmuşlardır diyerek, bu iddianameleri okuyarak isyan etmiştim. Çocuk bile yazmaz bile demiştim, cübbeyi bile giyesim gelmişti. Kavala'nın tutuklu kalmasına hayret ediyorum, Demirtaş'ın da tahliyesi olabilir" ifadelerini kullandı.

Evrensel'in haberine göre Arınç, Demirtaş'ın cezaevindeyken çıkardığı “Devran” kitabına ilişkin de, "Devran kitabını okudum, belki Demirtaş hakkında fikriniz değişmeyecek ama Kürtlerin neler yaşadığını anlayacaksınız, Kürtler konusunda fikriniz değişebilir" yorumunu yaptı. Arınç, “Bu ülkenin mazlumlarından biri de Kürtlerdir. 1980'de Diyarbakır Cezaevinde yaşananlar sonra hepimizin Devran hikayelerinden okumamız lazım. Çözüm sürecinde bazı isimlerin tahliyesi sağlanmıştı. Bunun da tahliyesi sağlanabilir. Mahkemeler, yargıçlar özgürlükçü düşünürler” diye konuştu.

3 yıldır cezaevinde olan iş insanı Osman Kavala'nın tutukluluğuna ilişkin de Arınç, "Ey hâkim ve savcılar; Osman Kavala'nın hâlâ tutuklu kalmasına hayret ediyorum, tahliye edilmesi lazım" çağrısında bulundu.