Bild gazetesi Hamburg eyaleti meclisindeki çalışkan ve tembel milletvekillerinin listesini açıkladı.

Eyalet parlamentosundaki milletvekillerinin 2020 seçimleri için listenin ön sıralarında yer alma mücadelesi başladı.

Meclisteki farklı partilerden oluşan milletvekillerinin performansı eyalet meclisi seçiminden altı ay önce nasıl görünüyor?

Çalışkan ve tembel olanlar faturası

Meclis kürsüsünde 83. kez konuşma ile en çok konuşma yapan, Yeşiller Partisi Grup Başkanı Anjes Tjarks (38) birinci sırada yer aldı. Ardından AfD'li milletvekili Alexander Wolf (52) 82 konuşma ile yer alırken, Sol Parti milletvekili Heike Sudmann (57) 81 kez kürsü konuşması yaptı. Bild'e göre en tembel milletvekili ise Güngör Yılmaz (SPD). 
Kim yazarsa, o kalır sloganı:

“Kim yazarsa o kalır” diyen CDU'lu Dennis Thering (35) ise, 941 kez senatoya kısa soru önergeleri verdi. Liberal parti FDP'den Wieland Schinnenburg (60) ise, iki yıldır federal mecliste olmasına rağmen parlamentoya sunduğu 777 küçük soru önergeleri ile ikinci sırada yer alıyor ve FDP'li meslektaşı Michael Kruse'den (35) önce geliyor. 

SPD'li Güngör Yılmaz ve Karl Schwinke hiç konuşma yapmamışlar

Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) Hamburg eyaleti parlamentosunda dört buçuk yıldır milletvekili olan Güngör Yılmaz (58) ile SPD'li meslektaşı Karl Schwinke (68) bu uzun çalışma döneminde hiç konuşma yapmamışlar. Her biri sadece üç kez soru sormakla yetinmiş. Konu ile ilgili Güngör Yılmaz, “Büyük bir meclis grubunda herkesin aynı çoklukta konuşma yapamaması normaldir. Konuşmacı olarak zaman zaman öngörüldüm, fakat şanssızlık oldu, söz konusu parlamento görüşme maddeleri kısa vaadeli olarak iptal edildi“. açıklamasında bulundu.

En azından samimi olmak gerekir

Bild Gazetesi muhabiri Daniel Peters'in yazdığı haberde en azından dürüst olmak gerekir sonuçta deniliyor. Ve Schwinke'nin yaptığı şu açıklamaya yer veriliyor: "Uzun zamandır meclisteyim ve zaten birkaç konuşma yaptım. Bu yüzden gençlere öncelik verilmesini seviyorum”